במאי הסרט התיעודי זוכה הפרסים מ-2008 "ירושלים גאה להציג", ניצן גלעדי, גילה באופן מפתיע שהקרנת הסרט שלו במסגרת אירועי הגאווה של עיריית ראש העין עומדת בסיכון. "הייתי בצילומים של סרט חדש, וקיבלתי הודעה מאשת הקשר שלי שאומרת 'אני חייבת לדבר איתך דחוף'".

"נאמר לי שקיימת התנגדות עזה של חברי המועצה הדתיים, שמנסים לבטל את אירועי הגאווה", מספר גלעדי ל-mako, בהתייחס לאירועי הגאווה בראש העין שבמסגרתם תוכננו להתקיים מספר אירועים כמו הקרנת הסרט "ירושלים גאה להציג", העוסק בשנים הראשונות לקיום מצעד הגאווה בירושלים וההרצאה "יש מלא מקום בארון" שמגוללת סיפור משפחתי אותנטי של אבא ובת.

"ראיתי כבר בתחילת השבוע שעבר שהחלה התנגדות מצד הציבור הדתי בעיר", הוא מסביר, זאת לאחר שראה פרסומים על התנגדות לקיום אירועי הגאווה בראש העין, כמו מחאה חריפה מצד הזרם הדתי המקומי כנגד תליית דגלי גאווה בעיר. "הייתה התנגדות עצומה של האוכלוסיה הדתית, חברי המועצה הדתיים אמרו שהם 'לא רוצים לראות את הזנות הזאת''", מציין גלעדי. 

צילום אווירי  (צילום: Samion Buchas, shutterstock)
ראש העין|צילום: Samion Buchas, shutterstock

הקרנת הסרט, שהייתה עתיד להתרחש ב-1 באוגוסט באולם סימפוניה שבראש העין, עומדת כעת בסכנת ביטול. "אמרתי שאערב אנשים מהעיתונות, ומיד לאחר מכן הם חזרו אליי ואמרו שזה בטענה שלא נמכרו מספיק כרטיסים, ואם בתוך שבוע לא יימכרו 100 כרטיסים ההקרנה תבוטל, על אף שהקרנת הסרט עתידה להיות בעוד למעלה משלושה שבועות", גלעדי מסביר על הסיטואציה אליה נקלע מול עיריית ראש העין.

הוא אף הרחיב והוסיף בנוגע לנוהג סביב כל הזמנת סרט אותו מכיר בתור במאי. "לא מתנים אף הזמנת סרט בכמות הכרטיסים שתימכר", ואף עימת את האמירות של עיריית ראש העין אודות מכירת הכרטיסים לעומת מה שהוא ראה בפועל: "ראיתי שנמכרו 47 כרטיסים, אז מה שנאמר הוא קשקוש", הוא תוקף. "הם מנסים למצוא דרכים לבטל את ההקרנה".

מיד לאחר פרסום המקרה לתקשורת, האגודה למען הלהט"ב גינתה בחריפות את הניסיון לפגוע בקיום אירוע הגאווה בראש העין. בהצהרת האגודה נכתב: "לצערנו בחודש הגאווה השנה עלו מתקפות כנגד אירועי הגאווה ברחבי הארץ מטעם גורמים שמרנים שעושים שימוש ציני בתקופה בה אנו מצויות להעמקת השנאה והרתעת קהילת הלהט"ב מלקיים את אירועי הגאווה המקומיים, שנערכים ברגישות רבה, בהתאמה לצביונה של כל רשות". בהצהרה אף הושווה המקרה מול עיריית ראש העין לניסיון הסיכול של אירועי הגאווה במצפה רמון שאירעו בשבוע שעבר.

האגודה וקראה לאנשים להגיע ולהשתתף באירועי הגאווה בראש העין, על מנת להיאבק כנגד הקריאות לביטול אירועי הגאווה. "אנו מזמינים ומזמינות את הציבור להגיע ולתמוך באירועים שיתקיימו ב-30.7 וה-1.8 בראש העין, להפיץ את האור ולהיאבק על זכותנו להישמע ולהיראות בכל מקום". 

בנצי גופשטיין וארגון להבה בהפגנת מחאה במצעד הגאווה (צילום: יונתן זינדל, פלאש 90)
מוחים נגד מצעד הגאווה בירושלים|צילום: יונתן זינדל, פלאש 90

גלעדי אינו יודע אם באמת יש כוונה כלשהי מצד עיריית ראש העין לבטל את אירועי הגאווה בעיר, אך כן מבין שיתכן והעירייה תיכנע ללחץ ציבורי. "לא יודע אם מבטלים את כל האירועים, אך נשמע שהם רוצים לבטל בגלל המחאה". כעת, הוא קורא לחברי הקהילה ותומכים לבוא ולהביע תמיכה כנגד השנאה, על מנת שהאירוע יתקיים כרגיל. "אפשר למכור 100 כרטיסים, ברגע אפשר לגרום לזה". לרכישת כרטיסים - לחצו כאן.

תגובת עיריית ראש העין:

"בראש העין מתגוררים אנשים מגוונים וקהילות בעלות השקפות ואמונות שונות. אנו מכבדים את כולם ומקפידים לשמור על כבודם. אנו קוראים לשיח מאחד ומחבר. בניין העירייה הואר בצבעי הגאווה ודגלים נתלו בעיר, לציון חודש הגאווה הארצי והוסרו כמתוכנן בסיומו. בנוסף, מאחר וביומיים האחרונים, ישנה עלייה ברכישת הכרטיסים לאירועי האומנות שתוכננו בעיר לציון חודש הגאווה, האירועים יתקיימו כמתוכנן. המחשבה לבחינת קיום האירועים נועדה למנוע בזבוז כספי ציבור ושמירה על ניהול תקין במידה ואין רכישת כרטיסים וחבל שהדברים הוצאו מהקשרם. יש לנו ראש העין אחת אותה אנו אוהבים ועליה כולנו צריכים לשמור".