"אני חושב שחירפנתי את הסטרייטים", אומר מאור מאיה בהומור לאחר שסרטון שבו הוא נראה רוקד "ווג" באחד מאירועי ה-Vogue Night TLV, אותם הוא מפיק אחת לשבועיים בבר "לילה" בתל אביב, הפך ויראלי. 

הטוויסט שהצליח להטריף את הרשת ולזכות את הסרטון ביותר מ-800 אלף צפיות הוא שמאיה נצפה רוקד את הריקוד הקווירי בעוד הוא חובש כיפה לבנה גדולה. "הם לא הבינו מה הם רואים", מספר מאיה בשיחה עם mako על הסרטון שתפס גולשים רבים לא מוכנים. "בתחילת הסרטון אני נראה כביכול 'ערס', ואז פתאום יוצאת ממני ההומואית". 

בשילוב הומוריסטי וקווירי, מאיה הצליח לחשוף את תרבות הנשפים לעיניהם של מאות אלפים גולשים. כידוע, תרבות הנשפים היא תת-תרבות קווירית שהתפתחה בשנות ה-60 בהארלם, ניו יורק, על ידי נשים טרנסיות שחורות ולטיניות בעיקר, בתגובה לגזענות שהן חוו במרחבים להט"בים. אותם נשפים מרהיבים שארגנו בזמנו עזרו להן לחגוג את הזהות והנראות שלהן. 

 
 
 
הצגת פוסט זה באינסטגרם
 
 
 

‏‎פוסט משותף על ידי ‏‎Maor Maya‎‏ (@‏‎maorealness‎‏)‎‏

60 שנה עברו מאז ותרבות הנשפים הפכה למיינסטרים – מסיבוב ההופעות של ביונסה, דרך תוכנית הריאליטי הפופולרית "המרוץ לדראג של רופול", וגם כאן בישראל, על במת פארק הירקון עם נועה קירל (עליה מאיה הופיע בכבודו ובעצמו). נוכחות סצנת הנשפים הישראלית בולטת בעיקר בערבים כמו Vogue Night TLV, שמתקיימים אחת לשבועיים בבר התל אביבי הגאה "לילה" ואותם פוקדים בליינים שבאים לחגוג את התרבות הקווירית. 

מאות גולשים הרימו לרקדן ולחשיבות של עבודתו בעולם הווגינג, אבל היו גם לא מעט שהרימו גבה על כך שעל ראשו של מאיה הייתה כיפה. "מישהי כתבה לי תודה על זה שאני מפיץ אור ואחרים כתבו שהסרטון עזר להם בתהליך היציאה שלהם מהארון, זה מאוד מרגש", מספר מאיה. "אנשים אחרים הגיבו לי דברים כמו 'למשרפות' או 'תתאבד'. זה לא נוגע בי וזה לא גרם לי לכעוס, אלא רק נתן לי מוטיבציה להפיץ אור". 

מאיה אמנם לא מייחס חשיבות להייטרים, אבל תגובה אחת קשה הובילה אותו לפרסם סרטון מענה לתגובות השנאה. "מישהי כתב 'צריך להפיל פצצה על המקום'", נזכר מאיה. "אנחנו בשנת 2024 ובאמצע מלחמה, איך זה נשמע לכם הגיוני לכתוב משהו כזה? יש המון חושך בסיפור הזה. כתבו לי 'תוריד את הכיפה, אתה מבזה את הדת', ועוד הרבה דברים מחרידים". 

 
 
 
הצגת פוסט זה באינסטגרם
 
 
 

‏‎פוסט משותף על ידי ‏‎Maor Maya‎‏ (@‏‎maorealness‎‏)‎‏

"מי מספר לכם שיש גייז ולהט"ב שמאמינים באלוהים, שהם יהודים מסורתיים ודתיים, והם לא חייבים לכם דין וחשבון כי הדת לא שייכת לכם?", הוא תקף את השונאים בסרטון תגובה לשונאים שפרסם בסוף השבוע האחרון. "מערכת היחסים שלי עם אלוהים היא שלי עם אלוהים ולא קשורה לאנשים אחרים", הוא המשיך. "אני מאמין בצורה מאוד ברורה וחזקה באלוהים ובבורא עולם. אני מגיע מרקע מסורתי, באירועים משפחתיים ובילדות בית הכנסת הייתי חובש כיפה וזאת האמת שלי". 

בעקבות הקישור היפהפה של מאיה בין התרבות הקווירית לדת, הוא קיבל תגובות רבות מלהט"ב דתיים, אך לא רק. "כתבו לי שכולנו ילדים של אלוהים וזה מאוד ריגש אותי", הוא מספר ומוסיף כי התגובות עוררו בו רצון שהנשפים היפכו לפופולרים יותר גם בקרב קהל דתי. "זה משהו שיכול לקרות ואני אעוף על זה. הרבה מהתגובות לא הבינו את המורכבות של הזהות, שאפשר להיות גם הומו וגם יהודי". 

 
 
 
הצגת פוסט זה באינסטגרם
 
 
 

‏‎פוסט משותף על ידי ‏‎ - ‎‏ (@‏‎voguenighttlv‎‏)‎‏