בצל המלחמה והמאבק להשבת החטופים: כמו בכל שנה, מצעד הגאווה והסובלנות בבירה ירושלים יפתח את חודש הגאווה ויצא לדרכו ביום חמישי, ה-30.5.2024, מגן הפעמון לגן העצמאות בירושלים, בתיאום ובאישור של מחוז ירושלים במשטרת ישראל. 

הבית הפתוח בירושלים לגאווה ולסובלנות, המפיק את המצעד, יקיים השנה את המצעד ברוח התקופה, כמפגן של סובלנות ותקווה המקדש את החיים, החופש והאהבה, מפגן של עוצמה קהילתית ואופטימיות לעתיד טוב יותר שרבים מאיתנו זקוקים לו. האירוע המסורתי צפוי להביא לידי ביטוי את אופיה הייחודי המגוון של ירושלים מחד, אך גם להיות הפגנה של כלל הקהילה הגאה בישראל, שעולה לבירת המדינה בקריאה לשוויון זכויות. 

בשנה שעברה, על רקע המחאה נגד המהפכה המשפטית, מצעד הגאווה והסובלנות בירושלים נרשם כאחד המצעדים הבולטים והגיעו אליו כ-35 אלף משתתפים. המצעד זכה לסיקור תקשורתי רחב ביותר, מה שהביא להגדלת הנראות של הקהילה הגאה והנגשה לקהילות ולאנשים מגוונים.

מצעד הגאווה בירושלים 2023 (צילום: מולי גולדברג, הבית הפתוח לגאווה וסובלנות בירושלים)
מצעד הגאווה בירושלים 2023|צילום: מולי גולדברג, הבית הפתוח לגאווה וסובלנות בירושלים

"המתקפה הנוראית שחווינו באוקטובר לא הייתה רק על עצם קיומנו, אלא על הערכים שלנו כחברה ליברלית ודמוקרטית", אמר יו"ר הבית הפתוח בירושלים לגאווה ולסובלנות, יונתן ולפר. "אנחנו מאמינים כי למצעד יש תפקיד מרכזי במלחמה על אופייה וצביונה של מדינת ישראל. הוא יבקש להזכיר לציבור בישראל את ה'למה' ויפיח תקווה ביחס לחברת המופת שאותה אנחנו מבקשים ומבקשות לכונן. אחרי חצי שנה שבה הקהילה הגאה בישראל הוכיחה, שוב, שאנחנו אזרחים שווי חובות, אנחנו מזמינות ומזמינים את הציבור להצטרף אלינו למאבק לשוויון גם בזכויות". 

נילי מדרר, מנכ"לית הבית הפתוח בירושלים לגאווה וסובלנות, אמרה כי המצעד בעיר הבירה הוא בשורה של שוויון, אהבה ואחדות. "בשנה קשה ומדממת, בה הלבבות של כולנו המומים וכואבים, חלה עלינו גם החובה למפגן של עוצמה קהילתית ואנושית, להזכיר שאנחנו כאן, שהאהבה תנצח, וכי יש מקום לכל אחת ואחד בירושלים שלנו ובישראל בכלל", אמרה מדרר, וקראה לכולם להצטרף לאירוע הגאווה בירושלים. "אנחנו קוראים מכאן, מירושלים, לכל מי שערכי הסובלנות, הפלורליזם והדמוקרטיה חשובים לו ולה, לצעוד איתנו".