ההליך להכרה ב"תנועת הלהט"ב הבינלאומית" כתנועה "קיצונית" הושלם ברוסיה, לאחר שבית המשפט העליון אסר בחודש נובמבר את פעילותה במדינה. כעת "רוספינמוניטורינג", שירות הניטור הפדרלי של רוסיה שמטרתו מאבק בטרור והלבנת הון, הכניס את "תנועת הלהט"ב הבינלאומית", שאינה קיימת במציאות, לרשימת הכוללת ארגונים ואנשים אשר מעורבים בפעילות טרור. 

הרשימה כוללת יותר מ-14,000 אנשים וגופים המוגדרים בתור קיצוניים ומחבלים. ברשימה כלולים אל-קאעידה, דאעש, תנועתו של איש האופוזיציה המנוח אלכסיי נבלני והטליבאן לגדוד אזוב הניאו-נאצי של אוקראינה. כעת "תנועת הלהט"ב הבינלאומית", יחד עם החטיבות המבניות שלה, נמצאות במקום ה-37. כתוצאה מכך, הבנקים במדינה מחויבים כעת להקפיא חשבונות של "התנועה" ו"חטיבותיה". באותה נשימה, קשה לפרש את הנוסח הזה, שכן "תנועת הלהט"ב הבינלאומית" איננה קיימת במציאות, היא לא מחזיקה בחשבונות בנק ואין מידע ספציפי למה כוללות אותן לכאורה "חטיבות מבניות" שלה. 

עוד כתבות בגאווה >> 

שרת החוץ האוסטרלית נישאה לזוגתה - וחטפה מפעילים פרו-פלסטינים
נשיא צרפת מגיב לראשונה לשמועות שאשתו טרנסג'נדרית
דניאל ריאן ספולדינג בישראל: "אנשים לא מבינים כמה צעירים שונאים את ישראל"

על פי דיווחים מסוימים, תומכי שלטון פוטין, החוק "אינו משפיע על זכותם של אזרחים לפרטיות ולא יגרור אחריו השלכות משפטיות שליליות", ואילו ההגבלות קשורות רק "לצורך ליישם איסור על תעמולה  להט"בית, פרסום, יצירת עניין או מעורבות בתנועת הלהט"ב". למרות זאת, אפשר לשער כי הכוונה היא להקפיא חשבונות בנק של פעילי להט"ב, מועדונים, ארגונים ואפילו אנשים פרטיים בשל הזדהותם עם הקהילה הגאה. 

המנהל האמנותי של הבר הגאה
המנהל האמנותי של הבר הגאה "פוזה", אלכסנדר ק.|צילום: Telegram

כזכור, בשבוע שעבר הוגש לבית המשפט ברוסיה תיק פלילי ראשון מסוגו על השתייכות ל"תנועת הלהט"ב הבינלאומית" ו"קידום מערכות יחסים מיניות לא מסורתיות". הנאשמים, הבעלים של הבר הגאה "פוזה" והמנהל האמנותי שלי המקום, יעמדו למשפט ועלולים לקבל עונש של עד 10 שנים, משום שבמקום התקיימו מופעי דראג. לפני כן, משרד המשפטים הרוסי הוסיף  ביום הלווייתו של אלכס נבלני (1.3) את "תנועת הלהט"ב הבינלאומית", יחד עם לודמילה אוליצקיה, סופרת ומחזאית רוסייה עטורת פרסים ממוצא יהודי, לרשימת "הסוכנים הזרים"

בדצמבר 2022 הרחיב ולדימיר פוטין את חוק "התעמולה הלהט"בית" כך שהוא יכלול גם מבוגרים, מה שהוביל להפללה של כל אזכור חיובי של הקהילה הגאה או או נראות להט"בית. לאחר מכן אסרו המחוקקים כל התערבות רפואית או הליכים מנהליים ומשפטיים אפשריים לקהילה הטרנסית.

שיא הרדיפה הגיע בנובמבר האחרון, אז כאמור פסק בית המשפט העליון במדינה כי "תנועת הלהט"ב הבינלאומית" היא תנועה "קיצונית" ואסר את פעילותה במדינה. מאז הרשויות פצחו במסע רדיפה מתמשך נגד הקהילה הגאה: המשטרה הרוסית פשטה על מועדונים וברים גאים, פלטפורמות סטרימינג סיווגו סדרות אנימציה לילדים בתור תכנים למבוגרים בלבד בגלל צבעי הקשת, אזרחים שהציגו ברשת דגל גאווה נקנסו ונאסרו, ערוץ מוזיקה נקנס בגלל נשיקה בין שתי נשים, עיתונאי רוסי גאה מוכר הותקף באלימות במרכז מוסקבה, זמרים נשלחו למאסר באשמת "הפצת תעמולה להט"בית", כוכבות רשת נקנסו בגלל נשיקה לסבית ועדויות על אשפוזים בכפייה בטיפולי המרה התרבו. 

פשיטה משטרתית ברוסיה על מסיבת יום הולדת (צילום: Telegram)
פשיטה משטרתית ברוסיה על מסיבת יום הולדת|צילום: Telegram

זה לא נעצר שם, וככל שהזמן עבר הדיווחים רק התגברו והחמירו. הפשיטות המשטרתיות התרחבו גם לאירועים פרטיים, כוחות ביטחון תועדו מתעללים בבליינים במועדונים וברים גאים, הסוכנות הפדרלית אף פתחה בהליכים משפטיים נגד אפליקציית "דולינגו" בטענה להפצת תעמולה להט"בית, ואפילו מורה דרשה מתלמידה לצבוע בשחור בובה שכפות ידיה היו צבועות בצבעי הקשת. כל אלה מתרחשים במקביל לאמירה מגוחכת של פוטין, שהתעקש כי רוסיה "סובלנית לאנשים עם נטיות מיניות לא מסורתיות".