כתובת הנאצה הלהט"בופובית "הסקס הלהט"בי רווי בסמי אונס, מאות נערים מתפגרים" רוססה בשבוע האחרון פעמיים על גבי גדרות בערים רמת גן וגבעתיים. המעשה זכה לגינויים מראשי הערים והכתובות המסיתות נמחקו מיד לאחר שהתקבל דיווח. 

המקרה הראשון התרחש בשבוע שעבר ברמת גן, אז רוססה הכתובת בצומת הרחובות שפירא ועיר גנים בשעת לילה מאוחרת. כמו תמיד עיריית רמת גן הגיבה מיד, מחקה את הכתובת, קישטה את פינת הרחובות בדגלי הגאווה וסיפקה גינוי חריף למעשה. "כאילו לא חסרות לנו צרות במדינה, זה מה שאדם בוחר לעשות באמצע הלילה", כתב אז סגן ראש העיר ומחזיק תיק הלהט"ב בעירייה, ישראל זרי. "מקרים כאלה לא עוברים בשתיקה ברמת גן, שבה אין מקום להסתה כנגד שום אוכלוסייה".

זרי הדגיש בשיחה עם mako את הפיכתה של רמת-גן בחמש השנים האחרונות לאחד מקומות הטובים והבטוחים ביותר עבור הקהילה הגאה בישראל. כזכור, העיר מוקמה בחודש הגאווה האחרון במקום השני במדד הגאווה של האגודה למען הלהט"ב. 

כתובת נאצה רוססה ברמת גן  (צילום: facebook)
כתובת נאצה רוססה ברמת גן|צילום: facebook

"מרכז גאה, אירועי גאווה, הכרה בנישואים גאים ועוד. כנבחר ציבור גאה, אני יכול להבטיח שהנהלת העיר, ובראשה ראש העיר כרמל שאמה הכהן, תמשיך להוביל גישת אפס סובלנות כלפי מקרים כאלה - תיקון, גינוי, בדיקת מצלמות ואכיפה ימשיכו להיות חלק מהכלים החשובים למניעה והרתעה", מסר זרי. "אני חושב שהבעיה יוצאת מגבולות העיר רמת גן, ומזכירה לנו כמה חשוב לקדם הסברה, ושיח מאחד ומחבר בחברה הישראלית. היום יותר מתמיד, אסור לנו להיגרר לשיח משסע ומפלג". 

כרמל שאמה הכהן, ראש עיריית רמת גן, אמר ל-mako כי "רמת גן ידועה בנחישותה חסרת הפשרות כנגד בריונים חשוכים והיא העיר הכי לא משתלמת לביצוע פשעי שנאה. כך גם קרה עם הגרפיטי האחרון". 

ישראל זרי (צילום: גיא סידי)
ישראל זרי|צילום: גיא סידי

המקרה השני התרחש אתמול בגבעתיים, אז רוססה הכתובת על גדר של אתר בנייה. גם במקרה הזה הגיבה עיריית גבעתיים מיד והבוקר הכתובת נמחקה. "גם בימים כאלה של לחימה קשה אנשים מוצאים לנכון להשחית את המרחב הציבורי ולהכפיש בהכללה גסה להט"בים", כתבה מ"מ וסגנית ראש עיריית גבעתיים, אור-לי ניב, חברת הקהילה הגאה ששכלה ביומה הראשון של המלחמה את בנה, סמ"ר עומרי ניב פיירשטיין. 

"הטרדה סביבתית ואמירה להט"בופובית ופסולה, ואין לה מקום בגבעתיים, המהווה בית ללהט"בים על כל הקשת המגדרית והמינית", המשיכה ניב. "אנחנו בעירייה ובעיר נמשיך לתת מקום לקהילה הגאה, לטפח ולתת מענה לכל הצרכים, בדיוק כמו לקהילות אחרות בעיר. חברינו הלהט"ב, גבעתיים היא בית עבורכם ותמיד תהיה". 

אור-לי ניב (צילום: יעל צור)
אור-לי ניב|צילום: יעל צור

רן קוניק, ראש עיריית גבעתיים, הביע שאט נפש מהמעשה בשיחה עם mako. "לצערי לפעמים קורים דברים כאלה גם אצלנו. אנחנו מגלים אפס סובלנות ומגיבים ישירות. זה מזעזע ואין מקום לדברים הללו, בטח לא בעיר כמו גבעתיים, שהיא העיר הכי ליברלית וחופשית במדינת ישראל", אמר קוניק, כשהוא מתייחס למדד הגאווה של האגודה למען הלהט"ב, שהציב את גבעתיים בחודש הגאווה האחרון כעיר הטובה ביותר ללהט"ב בישראל.