מדענים הצליחו לחסל בהצלחה את נגיף ה-HIV מתאי מעבדה, מה שמעורר כעת תקווה חדשה לריפוי אפשרי מהנגיף. הדבר נעשה בזכות קריספר-קאס (Crispr-Cas), כלי לעריכת גנים שזכה בפרס נובל ופועל באותה צורה כמו מספריים, אם כי ברמה מולקולרית, כדי לחתוך פיסות "רעות" של DNA 

כעת החוקים מקווים כי הטכנולוגיה הזו תוכל יום אחד לשמש כדי למגר את הנגיף מגוף אנושי בשלמותו, אם כי יש עדיין עוד הרבה עבודה לעשות לפני שזו תהיה אפשרות ריאלית. המדענים, בראשות ד"ר אלנה הררה-קרילו וחלק מהצוות שלה באוניברסיטת UMC בהולנד, תיארו את הממצאים כ"התקדמות מרכזית לקראת עיצוב אסטרטגיית ריפוי" בהצהרה משותפת. 

צוות המחקר הסביר כי הם רוצים "להיות מסוגלים יום אחד לפתח 'תרופה כוללת ל-HIV', שיכולה להשבית זנים שונים של הנגיף בהקשרים תאיים שונים". "אנחנו מקווים להשיג את האיזון הנכון בין יעילות ובטיחות לבין אסטרטגיית ריפוי שכזאת", הם אמרו בכנס שהתקיים בשבוע שעבר. "רק אז נוכל לשקול ניסיונות קליניים בבני אדם במטרה להשבית את מאגר ה-HIV בגופם. הממצאים הראשוניים מעודדים מאוד, אבל מוקדם מכדי להכריז כי יש תרופה פונקציונלית ל-HIV באופן". 

עוד כתבות בגאווה >> 

דניאל ריאן ספולדינג בישראל: "אנשים לא מבינים כמה צעירים שונאים יהודים"
בפעם השישית בהיסטוריה: אדם נרפא לחלוטין מ-HIV
מדונה: "אחזתי לו את היד וצפיתי בנשמה שלו עוזבת את הגוף" 

נכון לעכשיו, אי תרופה ל-HIV, אבל קיימות תרופות אנטי-רטרו ויראליות אשר יכולות לדכא את כמות הנגיף במערכת עד לרמה שהוא בלתי ניתן לזיהוי, כך שמטופלים שחיים עם HIV לא יכולים להדביק אנשים אחרים. בנוסף, קיים טיפול PrEP (פרפ) שאלה שנוטלים אותו באופן קבוע לא יכולים להידבק בנגיף. 

בספטמבר האחרון, רגע לפני שהמציאות הישראלית התהפכה; פרסם המרכז הארצי לאבחון HIV של משרד הבריאות נתון מטריד ומדאיג. הדוח הרשמי האחרון לשנת 2021 מדווח על 347 נשאים חדשים שמתוכם 39% הם גברים המקיימים יחסי מין עם גברים. לפי נתונים שטרם פורסמו רשמית, ב-2023 התגלו בישראל 444 נשאי HIV חדשים, נתון המהווה עלייה דרמטית של 13% מהשנה הקודמת. 

הנתון המטלטל הזה מצטרף לשרשרת סטטיסטית בעייתית ומאכזבת, לפיה מאז שנת 2019 ולמרות שימוש נרחב ב-PrEP (פרפ), טיפול המונע הידבקות בנגיף, מתגלים בכל שנה יותר נשאי HIV חדשים בישראל מאשר בשנה החולפת. מדובר במגמה הפוכה לחלוטין מהעולם המערבי ובקהילות הגאות בפרט, אשר בכולן ללא יוצא מן הכלל נרשמת ירידה דרסטית במספר המתגלים החדשים, במטרה להגיע לאפס הדבקות. וזה לא רחוק מהמציאות, שכן רק לאחרונה עיריית אמסטרדם התפארה ב-9 נדבקים בלבד בשנת 2022.