במרפאת באזל של קופת חולים לאומית שירותי בריאות, מעבר לשירותי הרפואה לכל המשפחה, ישנם שירותים ייעודיים לקהילת הלהט"ב, הניתנים על ידי רופאים ואנשי צוות שהוכשרו לכך במיוחד.

 גאים לזהות את הצורך

"הקמנו את המרפאה הגאה בלאומית בשל הצורך ההולך וגדל בשירות מותאם לחברי הקהילה", מסבירה דנה פלג, מנהלת המרפאה. "השירות במרפאה משלב בין ייעוץ רפואי מקצועי לבין מענה לדילמות אישיות, וכמובן מעטפת חמה קרובה למטופלים ולמטופלות".

לדברי פלג, "ההחלטה להקים את המרפאה התקבלה לאחר המשוב החיובי שהתקבל ממטופלי הקהילה בעת מתן חיסונים כנגד אבעבועות הקוף, אשר שיבחו את השירות, המקצועיות, היחס והסבלנות של הצוות הרפואי".

מרפאת בוטיק בלב תל אביב

מרפאת באזל הינה מרפאה משפחתית, עם מגוון שירותים רופאיים הניתנים על ידי מומחים שהוכשרו במיוחד לטפל בקהילת הלהט"ב: "השירות של צוות המרפאה מתאפיין בסבלנות ובאינטימיות, ולכן חוויית השירות היא של מרפאת 'בוטיק', כך שהמטופלים מרגישים ממש כמו בבית", מתארת פלג.

"הצוות עובר הכשרות מקצועיות על מנת לטפל ולשרת את חברי הקהילה במגוון שירותים", מסבירה מנהלת המרפאה. "רפואת משפחה, ילדים, רופא עור, טיפולים פסיכולוגיים וטיפולי רפואה משלימה. אז למעשה יש כאן את הכול."

לאחרונה מרפאת באזל אף הרחיבה את שירותיה, וכעת היא מעניקה גם שירות של גריאטר עם התמחות ברפואה מגדרית לגיל השלישי. 

"כמו כן, חברי הקהילה מקבלים גם טיפולים שונים עם הפתרונות הכי מתקדמים. למשל, חדר האחיות מספק בדיקות ייעודיות לאיתור מחלות מין וחיסונים המותאמים לקהילה, ובית המרקחת מספק תרופות ייחודיות כמו PREP. כתוצאה מכך, המטופלים מדווחים על שביעות רצון גבוהה ואף מתארים חוויה ייחודית בעולם הבריאות".

לוקיישן נוח? זה טוב לבריאות!

אף אחד ואחת מאיתנו לא רוצים להגיע לקופת חולים. מצד שני, אם כבר קורה משהו, עדיף שהמרפאה תתאים לנו, ושיהיה נוח להגיע אליה. "שמנו דגש על מיקום מרכזי ונעים, שיקל על כולם ועל כולן להגיע אלינו," אומרת פלג.

כדי להעלות את המודעות למרכז הרפואי בקרב חברי הקהילה, המרפאה נהנית מהמלצות "מפה לאוזן", מטופלים מרוצים ממליצים לחבריהם על השירות והטיפול המקצועי והאישי שהם מקבלים במרפאה הגאה של לאומית.

"אפשר לקבל שירות מכל מקום בארץ"

"חשוב לציין שהמרפאה נותנת מענה למטופלים מכל הארץ ובכל הערוצים: במרפאה עצמה, בווידאו ובטלפון", מסבירה פלג. "כמובן שניתן להישאר משויכים למרפאת האם לפי אזור המגורים הגאוגרפי כדי להמשיך לקבל שירות מהרופא האישי, ללא מגבלה, לצד שירות נקודתי במרפאה".

במילים אחרות, המטופלים.ות בלאומית יכולים לבחור אם רוצים להשתייך למרפאה או להמשיך טיפול באזור בו הם מתגוררים. אם מוסיפים למשוואה ערכים כמו אינטימיות, אהבת אדם, מקצועיות, סבלנות וסינרגיה בין הצוות המטפל על כל גווניו, אפשר לתאר את מרפאת באזל של לאומית בתל אביב: גאווה.

 5 טיפים מאת ד"ר שיפוטובסקי אלכס, רופא משפחה, רפואת להט"ב: 

  1. בצעו בדיקות מעבדה תקופתיות, גם אם אתם.ן ללא טיפול ב-PREP

  2. ⁠השלימו את כל החיסונים הנדרשים ע"פ הוראות משרד הבריאות, ביניהם גם HPV

  3. ⁠מצאו במרפאת האם ״רופא.ה שלכם״ – רופא.ה שתוכלו להתייעץ עימו.ה בפתיחות

  4. בקשו לפנות אליכם בלשון פנייה שאתם מרגישים בנוח.

  5. ⁠התייעצו עם רופא.ת משפחה, לרוב הם.ן יוכלו להסביר על זכויותכם מול גורמים שונים