גאווה
חסד מופלא (צילום:  רונן אקרמן, יחסי ציבור)
מתוך סצנת הפנטזיה של "חסד מופלא"
|
צילום: רונן אקרמן, יחסי ציבור

פורץ דרך: 25 שנה לחסד המופלא של עמוס גוטמן האגדי

מספר חודשים לאחר שזכה להשלים את מלאכת היצירה של סרטו האחרון והמופתי "חסד מופלא", נפטר הבמאי עמוס גוטמן ממחלת האיידס. בסרטיו גוטמן העניק קול גם לאלו שלא התאימו לנרטיב הישראלי השגור, ונתן לגיטימיות לתחושת זרות מגדרית, מינית או לאומית. 'סלון עמוס' שהוקם לזכרו, אינו עוסק בהנצחה אלא בשיח ודיון בנושאים בהם נגע גוטמן ביצירתו

ניר סלונים | mako גאווה | פורסם 07:00 16.03.17 

שנה גודל אות

דמיינו לילה אחד בו אפשר לחזור בזמן לתל אביב של האייטיז והניינטיז, כפי שנתפסה דרך עיניו ועדשת המצלמה של היוצר והבמאי המרתק עמוס גוטמן. עולם של מציאות מתפוררת, עולם של דמויות צבעוניות, מוזרות ודעתניות. אחרוּת ואינדיבידואליוּת שרוקמות מציאות ויזואלית ורגשית עשירה וחדשה. זה בדיוק מה שקורה בפרויקט החדש 'סלון עמוס'.

>> "הסוהרים צעקו: מי בודק את החצי גבר חצי אישה?"

>> אנחנו יכולים לנחש אם אתה פסיבי, אקטיבי או ורסטילי

לפני כ-24 שנים, מספר חודשים לאחר שזכה להשלים את מלאכת היצירה של סרטו האחרון והמופתי "חסד מופלא", נפטר עמוס גוטמן ממחלת האיידס. גוטמן ביטא ביצירתו הקולנועית את העולם בשפה יוצאת דופן לאותה התקופה בישראל, בשדה התרבותי ובכלל, יצירה שהנכיחה לראשונה גם את אלו שלא התאימו לנרטיב הישראלי השגור, הביאה לקדמת הבמה ונתנה לגיטימיות לתחושת זרות מגדרית, מינית או לאומית.

חסד מופלא (צילום:  רונן אקרמן, יחסי ציבור)
גוטמן (מימין) על הסט של "חסד מופלא"
|
צילום: רונן אקרמן, יחסי ציבור

האירוע הראשון של 'סלון עמוס' שנוצר לזכרו של גוטמן יפתח בהקרנה של "חסד מופלא", שהשנה ימלאו לו 25 שנה. האירוע יתקיים בחלל ה"אוזןבר" בתל אביב שנבחר בזכות פוטנציאל החלל, עם אזור הבר שלו ובימתו הנמוכה, לשם הפיכתו ללילה אחד לבר המזכיר את אותם הברים והמועדונים המופיעים בסרטיו ("בר 51" ומועדון האליזבת, שניהם נסגרו במהלך שנות התשעים).

החלל יעוצב בהשראתם ובהשראת האסתטיקה הגוטמנית המזוהה איתו, הן בהיבט הוויזואלי-אווירתי והן בפסקול המוזיקלי. ההקרנה תכלול גם הופעת אורח של המוכתר.

חסד מופלא (צילום:  רונן אקרמן, יחסי ציבור)
הפוסטר המקורי של הסרט
|
צילום: רונן אקרמן, יחסי ציבור

האירוע הראשון יהווה נקודת פתיחה לאירועים נוספים, שאינם עוסקים בהנצחה אלא בשיח ודיון בנושאים בהם נגע גוטמן בסרטיו, נושאים שהדיון בהם ער ורלוונטי גם בימינו: להטב"קיות, ישראליות, "זרויות" שונות בחברה, שיח וחופש תרבותי. המפגשים יפגישו בין אמניות ואמנים מתחומי יצירה שונים: קולנוע, צילום, אופנה, מחול ועוד. מטרת אירועים אלו היא הנכחה וחיזוק התודעה לנושאים אלו, בתוכם גם יצירתו של גוטמן, בשדה התרבותי הישראלי.

האנשים שעומדים מאחורי היוזמה המסקרנת הזאת הם מעצבת האופנה מורין פרידמן, אחייניתו של עמוס גוטמן, וערן אבן, צלם ומרצה לעיצוב. השניים הכירו במהלך הלימודים בשנקר ומיד התחברו על רקע אהבתם המשותפת ליצירתו של גוטמן וההשראה ששאבו ממנה.

חסד מופלא (צילום: ערן אבן, יחסי ציבור)
ההזמנה להקרנה
|
צילום: ערן אבן, יחסי ציבור

25 שנה ל"חסד מופלא" | 19.3.17 | רכישת כרטיסים במכירה מוקדמת דרך האוזןבר

>> הספורטאים הלוהטים שיגיעו לאירועי הספורט הלהט"בים בתל אביב

>> אנס את בתו בת ה-16 - "כדי להוכיח לה שסקס עם גברים זה יותר טוב"