כוכבת הסדרה "אייל קטן", השחקנית הטרנסג'נדרית נאוה מאו, סיפרה בראיון כי היא חשה "אחריות גדולה" לגלם את דמותה של טרי, המבוססת על בת זוגו האמיתית של ריצ'רד גד, כוכב ויוצר הסדרה. 

הסדרה החדשה, שעלתה לפני כשבוע וחצי לפלטפורמת הסטרימינג, מבוססת על חווית אמיתית מטלטלת שעבר גד (34) עם אישה סטוקרית חולת נפש, שמתעקשת להפוך לאהובתו. גד מגלם את דוני, קומיקאי כושל שמציע לאישה שבכתה בבר הלונדוני שבו הוא עובד כוס תה. המעשה האדיב מתגלה כטעות גדולה, שכן אותה אישה, מרתה (השחקנית ג'סיקה גאנינג), הופכת לאובססיבית כלפיו ומתחילה לעקוב אחריו ולהטריד אותו ברשת ובחיים האמיתיים. 

העלילה מסתבכת עוד יותר לאחר שדוני מתאהב במישהי אחרת - טרי, פסיכולוגית אמריקאית טרנסג'נדרית אותה מגלמת מאו (31), שסופגת גם היא פגיעה ממרתה המעורערת בנפשה. מאז עלתה הסדרה למסכים גד חשף כי דמותה של טרי מבוססת על אישה טרנסית אמיתית איתה הוא יצא באותה תקופה מטלטלת בחייו, ואמר עליה שהיא "הייתה קול של היגיון בחיי בשלב הזה", למרות שהודה כי הוא מעולם "לא שמע בקולה כמו שהוא היה צריך". 

בשיחה עם אתר החדשות הבריטי "דיגיטל ספיי", מאו סיפרה על הלחץ שהגיע עם גילום דמותה של האישה שליוותה את גד בחיים האמיתיים בתקופה כל כך קשה. "כשקראתי את התסריט ידעתי שריצ'רד באמת אהב אותה, את מי שנתנה השראה לדמות הזאת", היא אמרה. "ידעתי שזה מבוסס על החיים האמיתיים שלו ונראה לי מאוד חשוב להראות שנשים טרנסיות קיימות בחיים האמיתיים והן מקיימות מערכות יחסים עם אנשים אמיתיים. יכולתי לראות אל הלב של ריצ'רד בכתיבה ואני מקווה אנשים יראו את זה. הרגשתי תחושת אחריות גדולה מאוד ודאגתי לספר את הסיפור בצורה הטובה ביותר". 

מאו בת ה-31, שכיכבה גם בסדרה Generation, שיבחה את גד על שכתב תסריט כל כך אותנטי לסדרה שזוכה כעת להצלחה ותשומת לב רבה. "זה הרגיש כבוד גדול אפילו לקרוא את התסריט, בגלל הפגיעות של ריצ'רד", היא אמרה. "יש אור שלדעתי פועם מתוך סוג כזה של פגיעות, וכל הדמויות מלוהקות באור הזה. הרגשתי את זה בפעם הראשונה כשקראתי את התפקיד של טרי". 

נאוה מאו (צילום: Kevin Winter, gettyimages)
נאוה מאו|צילום: Kevin Winter, gettyimages

הסדרה "אייל קטן" מדורגת עם ציון מרשים של 88% ב-Rotten Tomatoes והיא זוכה לשבחים וביקורות חיוביות, בין היתר גם על הדרך שבה היא מציגה ומטיבה לתאר אירועים קשים של התעללות מינית, מחלות נפש, ההשפעה ההרסנית של הטרדה וסטוקינג ואת חווית החיים של נשים טרנסיות. 

בסדרה, שלה שבעה פרקים מסעירים וסוחפים, דוני מתבייש בהתחלה שהוא יוצא עם אישה טרנסג'נדרית ומסתיר ממנה את השם האמיתי שלו והעיסוק שלו, זאת בזמן שהוא נתון להטרדה קשה מצד מרתה. יחד עם זאת, הסדרה מציגה שגם אנשים על הקשת הטרנסית מוצאים אהבה, ומתנהלים בתוך מערכת יחסים בדיוק כמו כל אדם אחר.