שר החינוך יואב קיש בישר היום (שני) כי שלמה נקדימון, שזכה לכינוי "צייד הסקופים" ואף חיבר ספרי מחקר תיעודיים, שחלקם הפכו לחומרי הלימוד במוסדות להשכלה גבוהה, הוא חתן פרס ישראל לשנת תשפ"ד בתחום התקשורת והתקשורת החזותית. הפרס יוענק לנקדימון על פועלו רב-השנים בתחום העיתונות, הספרות הדוקומנטרית וההיסטוריה של מדינת ישראל מאז הקמתה ועד לשנים האחרונות.

במסגרת עבודתו העיתונאית סיקר נקדימון לאורך יותר משישה עשורים את המערכות הפוליטיות של מדינת ישראל ואת המדיניות של ממשלותיה, וחשף לפני אזרחי ישראל שורה ארוכה של פרשות בעלות חשיבות היסטורית. 

חברי ועדת הפרס ציינו בנימוקיהם כי נקדימון הוא עיתונאי בכל רמ"ח איבריו ושס"ה גידיו, וכי הוכיח זאת בשנות פעילותו הרבות. עוד ציינו חברי ועדת הפרס כי כתבותיו העיתונאיות וספריו מהווים מצג עיתונאי מקורי ונדיר - סיקור ותיעוד מתמשך של נושאים העומדים במרכז החיים בציבור בישראל. פרסומיו של נקדימון במהלך השנים, כפי שציינה הוועדה בנימוקיה, תרמו לחשיפת האמת בנושאים חשובים ומרכזיים בדברי הימים של מדינת ישראל.

כזכור, בחודש שעבר החליט שר החינוך קיש לחזור בו מהחלטתו שלא להעניק את פרסי ישראל בכל הקטגוריות מלבד "תקומה", אולם הדגיש כי למרות זאת, תשומת הלב בטקס השנה תינתן לאירועי שבעה באוקטובר והמלחמה. קודם לכן פורסם כי סיבת השר לביטול פרסי ישראל בקטגוריות השונות מתבססת על מניע פוליטי כיוון שבקטגוריית היזמות אחד הנבחרים לקבלת הפרס הוא איל ולדמן, אחד הפעילים הבולטים במחאות נגד החקיקה הממשלתית והממשלה.

ארגון העיתונאים והעיתונאיות מסר: "אנו מברכים את העיתונאי שלמה נקדימון על זכייתו בפרס ישראל בתחום התקשורת והתקשורת החזותית, שהוענק לו בשל עשייתו הענפה בתחומי התקשורת, ההיסטוריה והספרות התיעודית. נקדימון מסקר זה שישה עשורים את הפוליטיקה הישראלית ובמהלכם חשף פרשיות רבות, עסק בדוקומנטריה, כתב שורת ספרים ועוד. חשיפותיו וכתיבתו השפיעו רבות על השיח הציבורי. נקדימון תרם תרומה נרחבת ומשמעותית לעיתונות ולמחקר ההיסטורי בישראל, והענקת הפרס, האות החשוב ביותר הניתן לעיתונאי בישראל, משקפת את הערכת החברה לפועלו".