כאילו שהנקה היא לא נושא נפיץ מספיק, הרשו לנו להוסיף קצת חלב אם טרי למדורה. מתברר שלא מעט נשים - עד 50% מהמיניקות, לפי הערכות שונות - חשות "גירוי מיני מסויים" בזמן ההנקה, וחלקן אף מדווחות כי הגיעו לאורגזמה של ממש בזמן הנקה. למעשה, לפי מחקר הולנדי שנערך לפני כעשור וכלל 153 מניקות, 8% מהאמהות הגיעו לאורגזמה במהלך הנקה לפחות פעם אחת. 

"זה נפוץ, אבל גם טאבו מוחלט, משהו שנשים פשוט לא מדברות עליו", אומרת פרופ' ויולה פולומנו, מרצה וחוקרת מיניות באוניברסיטת אוטווה שבקנדה. "למעשה, חוץ מנשים שראיינתי במסגרת עבודתי האקדמית, מעולם לא שמעתי אישה מדברת על הנושא. אני חושבת שהן חוששות שייקחו מהן את הילדים, עד כדי כך, מרוב שהרעיון של גירוי מיני בסיטואציה הזו נחשב מופרך וחולני". למעשה, יש לחשש הזה בסיס, וב-1992 הוצאה ילדה בת שנתיים בניו-יורק מחזקת אמה, לאחר שהאם התקשרה לקו תמיכה ושאלה האם נורמלי שהיא חשה מגורה מינית בזמן הנקה. הטלפנית חששה כי מדובר במקרה של התעללות מינית בקטינה, הזעיקה את המשטרה והאם אף בילתה לילה במעצר.

הקורא זיגמונד פרויד יכול לחכך ידיו בהנא, ולשחרר "אמרתי לכם" מהמוצדקים בהיסטוריה. הקשר הבלתי מדובר והמפחיד כל כך בין אמהות ומיניות מקבל גושפנקא מדעית. למעשה, מטא-אנליזה, שהקיפה 59 מחקרים בתחום ההנקה העלתה כי יותר מרבע מהנשים שדיווחו על תחושת גירוי מיני בזמן הנקה הרגישו אשמה עמוקה על כך ולא דיברו על כך מעולם (השאלונים, מטבע הדברים, היו אנונימיים) - אפילו לא עם בני זוגן. 

אם ננטרל את ההקשר התרבותי ואת רגשות האשמה האינהרנטיים, נישאר עם עובדה פשוטה: השדיים בכלל, והפטמות בפרט, מוגדרים כאזור ארוגני, שרגיש מאוד למגע בהקשר מיני. מכיוון שאי אפשר לכבות את קצות העצבים במקום, או ללמד אותם להבדיל בין נגיעות בהם במסגרת משחק מקדים ובין מגע של התינוק בזמן ההנקה, טבעי שנשים ירגישו גירוי מסויים בזמן הנקה - ועדיין, פשוט בלתי נתפס בתרבות שלנו שאישה תחשוב בכלל משהו מיני בסיטואציה כזו. 

מעבר להסבר הפיזיולוגי שלעיל (שכולל, בנוסף, חלק הורמונלי משמעותי: אחרי הכל, חלק מההורמונים שמשתחררים בזמן הנקה משתחררים גם בזמן קיום יחסי מין), ישנו הסבר נוסף, אנתרופולוגי במהותו, לפיו מכיוון שההנקה עלולה לכאוב ולהיות מתישה ומתסכלת, האבולוציה נתנה לנשים "צ''ופר" בדמות הגירוי מהפעולה. 


>> על לידה אורגזמית כבר שמעת?