תשעה חודשים
אישה בהריון מתקדם (צילום: Shutterstock)
עדיף לך לדעת אם יש משהו שמסכן את בריאותך או את בריאות העובר
|
צילום: Shutterstock

10 סיבות ללכת לרופא כשאת בהריון

בין מיחוש למיחוש, איך יודעים אילו סימפטומים מדאיגים באמת?

מערכת תשעה חודשים | 9 חודשים | פורסם 12:04 15.03.17 

שנה גודל אות

כל אמא יודעת שהריון זה יכול להיות מציק, מעיק וכואב. בין הבחילות, לצרבות, לטחורים, לרגליים הנפוחות ולשאר מיחושים וכאבים בכל הגוף בכל תנוחה אפשרית – רובנו חווינו אי נוחות כזאת או אחרת. רוב הסימפטומים של הריון אינם מדאיגים, אלא תוצאה מתבקשת של השינויים הפיסיים וההורמונליים שאנחנו עוברות.

ובכל זאת, לעיתים יש להריון השלכות פיסיות שהן לא עניין של מה בכך, שמעידות על כך שמשהו, יכול להיות, לא לגמרי תקין. אם עובר עלייך משהו מהסימנים הבאים, או שאפילו יש לך תחושה לא טובה לגבי משהו – אל תהססי וצרי קשר עם הרופא או היכנסי למרפאה להיבדק. גם אם זה כלום – עדיף לך לדעת אם יש משהו שמסכן את בריאותך או את בריאות העובר, ולא לדאוג סתם.

אתר הבריאות של פוקס ניוז ערך רשימה של מקרים שבהם כן מומלץ וחשוב לראות רופא בהריון, אפילו בשביל השקט הנפשי שלך:

1. דימום: דימומים בהריון הם דבר יחסית שכיח וברוב המקרים הם לא סיבה לדאגה ופשוט עוברים מאליהם או לא עוברים עד הלידה ועדיין – לא מסוכנים בשום צורה. הדימום בהריון נגרם לרוב משילוב של עלייה ברמת ההורמונים ועלייה גבוהה בזרימת הדם באזור באזור צוואר הרחם. חלק מהנשים יחוו דימום קל מאוד בתחילת ההריון, והוא עובר אחר כך, ואפילו קיום יחסי מין יכול לגרום לדימום. אבל דימום יכול להיגרם גם מדברים מעט יותר מסוכנים כמו שיליית פתח, מצב בו השילייה השתרשה בפתח צוואר הרחם, או שהוא יכול להיות סימן להפלה. בכל מצב של דימום מומלץ לראות רופא.

2. כאבים: נכון, רוב הזמן לא נוח לך, לוחץ, כבד, מתיש. הגב התחתון שלך כואב, שרירי הרגליים מתכווצים. אבל כל אלה כאבי הריון סטנדרטיים. חשוב לשים לב לסוגים אחרים של כאבים. כאב באמצע הגב, למשל, עלולים להעיד על זיהום בכליות. אם את חווה כאב משמעותי, בהפסקות או כל הזמן, אם יש לך לחץ באגן או התכווצויות חזקות בבטן, בייחוד בשלבים מאוחרים של ההריון – אלה יכולים להיות סימן ללידה מוקדמת או להיפרדות שלייה.

פונדקאית (צילום: Shutterstock)
בכל מצב של דימום מומלץ לראות רופא
|
צילום: Shutterstock

3. נפיחות: כפות הרגליים והקרסוליים נוטים להתנפח בהריון בשל נפח הנוזלים וכמות הדם שהלב שלך צריך לסנן. אבל אם את חווה נפיחות מוזרה בידיים, בפנים וברגליים, אלה יכולים להיות סימן של תחילתה של רעלת הריון, מצב שמשפיע על 5-8 אחוז מהנשים. רעלת יכולה להופיע בפתאומיות, אפילו אם מדובר בהריון תקין לחלוטין.

4. שינויים בשתן: ידוע שאת עושה הרבה הרבה הרבה פיפי, ואם את שמה לב שהשתן של עכור או שיש לו ריח מוזר – ייתכן שפשוט התייבשת. אבל אם זה ממשיך גם אחרי ששתית הרבה מים – ייתכן שיש לך דלקת בדרכי השתן, ואם היא נותרת ללא טיפול עלולה להביא ללידה מוקדמת.

5. הפרשות ואגינליות ונוזלים: הפרשות ריריות בהריון הן דבר שכיח, אבל אם הן מלוות במקרה בכאב מאיזה סוג, ריח או דימום – ייתכן שיש לך זיהום. אם יש לך הפרשה נוזלית לגמרי, התחתונים שלך רטובים או שאת מרגישה זרימה של נוזלים מהוואגינה ואת לא קרובה למועד הלידה שלך – כדאי ליצור קשר עם הרופא כדי לשלול שינויים בצוואר הרחם או לידה מוקדמת.

6. תנועות העובר: אין חוק יבש לגבי כמה בדיוק העובר צריך לנוע בתוך הבטן, ואיזה בעיטות את אמורה בדיוק להרגיש. אבל אם את חשה שיש שינוי בדפוס הרגיל והקבוע של התנועות אחרי שבוע 28, רצוי להתקשר לרופא ולבדוק שהכל תקין. אם התינוק לא מאוד פעיל, יכול להיות שזה בגלל שהוא ישן או שאת מיובשת. זה עלול להיות סימן לדברים רציניים יותר ולכן זה הזמן להגיע לרופא בהקדם.

הריון  (צילום: Shutterstock)
אם יש לך הפרשה נוזלית לגמרי או שהתחתונים שלך רטובים, כדאי לראות רופא
|
צילום: Shutterstock

7. גירודים: כשהעור שלך מתמתח, בעיקר באזור הבטן, כדי לעשות מקום לתינוק, זה נורמלי שהעור מגרד ומציק. אבל אם את מבחינה שכפות הרגליים והידיים שלך, בחלק הפנימי, מגרדים מאוד, זה עשוי להיות סימן של סיבוך רציני אך נדיר בשם קולסטזיס – סיבוך שבמסגרתו מתצברות חומצות בכבד. סימן נוסף לתופעה הזאת היא שינוי בגוון היציאות. במצב כזה חשוב ללכת לרופא מיד.

8. בעיות ראייה: העיניים שלך עלולות להיות יבשות בהריון, ואם את עם עדשות – הן יכולות להציק לך. אבל אלה לא סימפטומים מדאיגים. אבל אם את מרגישה שהראייה שלך מטושטשת, אובדן של הראייה הפריפריאלית או שאת רואה נדוקות שחורות – חשוב ללכת להיבדק מאחר שאלו עלולים להיות סימנים של רעלת הריון.

אישה בהריון מתקדם (צילום: Shutterstock)
אם הרגל שלך אדומה ונפוחה, זה עלול להיות סימן לקריש דם
|
צילום: Shutterstock

9. כאב ראש: את אולי לא ישנה טוב, אולי הורדת את כמות הקפה שאת שותה, יש לחץ ושינויי תזונה – להרבה נשים כואב הראש בהריון, ויש לזה סיבות טובות. אבל אם כאב הראש ממשיך, פני לרופא, גם זה עשוי להיות סימן של רעלת הריון.

10. התכווצויות שרירים ברגליים: הנה עוד תופעת הריון שכיחה יחסית, והליכה ומתיחות יכולות להועיל לזה. לרוב הן נגמרות כתוצאה ממחסור באשלגן או אפילו סידן, ואת יכולה לברר על נטילת תוספים או פשוט לאכול הרבה בננות וטחינה. אבל אם הכאב או ההתכווצות הוא בשוק או מאחורי הברך, אם הרגל שלך אדומה ונפוחה, זה עלול להיות סימן לקריש דם.

בכל מקרה, גם אם את לא בטוחה לגבי הכאב שלך, את בטח מכירה את הגוף שלך. תמיד כדאי ללכת להבדק. מקסימום יקראו לך היסטרית.

>> איפה את טועה בתוצאות בדיקת ההריון שלך?