מדי כמה חודשים עולה לדיון ברשתות החברתיות השאלה: האם זה מתאים להיכנס לאולם הקולנוע עם תינוק, והאם זה חצוף או מקובל לדרוש כרטיס מלא לסרט קולנוע עבור עולל, שעדיין לא יכול ליהנות מהסרט? תהילה גרטי, אימא מהצפון הגיעה אתמול (שלישי) עם שלושת ילדיה ליס פלאנט בקניון לב המפרץ בחיפה. לאחר מספר שעות העלתה פוסט זועם בפייסבוק על כך שנאלצה לשלם כרטיס במחיר מלא עבור התינוק בן החודשיים. הפוסט זכה לאלפי שיתופים וחיזוקים אך גם ללא מעט קולות מתנגדים. מה אתם אומרים?

עשו טובה, אם אתם חובבי צדק אל תלחצו לייק. שתפו!כרגע התבקשתי לשלם כרטיס קולנוע עבור התינוק שלי. בן חודשיים.  כרטיס במחיר...

Posted by Tehila Garti on Tuesday, October 6, 2015

"אם לא היו לידי שני בניי שכל כך ציפו להיכנס לסרט, אין סיכוי שהייתי משתפת פעולה עם החוצפה הזו. העדפתי לשלם את הכרטיס המגוחך ולא לאכזב את הבנים תמורת שיעור זריז בצרכנות", כתבה תהילה גרטי בדף הפייסבוק שלה, "מנהל בית הקולנוע הגיב לפנייתי בזלזול ואמר שאני יכולה להתרגז כמה שבא לי, כבר רבים התרגזו לפניי ובית משפט פסק לטובת יס פלנט שזה חוקי. עזרו לי בבקשה להפיץ את השערורייה החזירית הזו. לא אלך יותר לקולנוע הזה ואני מקווה שתעזרו לי להגיד ליס פלנט מה דעתכם עליהם".

שעות ספורות לאחר שהעלתה את הפוסט בדף הפייסבוק שלה, קיבלה גרטי "תגובות ארסיות ואלימות", לדבריה. מ"אגואיסטית" ועד "אימא מרשעת". המון אימהות מצאו לנכון לרשום לי הודעות אישיות עם עצות חינוכיות והטפות למיניהן.

גולשת בשם שירה גלזרמן, נסערת במיוחד, העלתה פוסט נגדי ובו כתבה: "מי אתם, 4000 איש ששיתפו את השטות הזו? כי אני, אמא לתינוקת בת שנה וחצי שלא ראתה סרט בקולנוע כבר שנה וחצי, לא חושבת שהעובדה שיש לי תינוקת ואין לי בייביסיטר נותנת לי לגיטימציה להפריע לאנשים אחרים. ושלא תספר לי שאם הוא בוכה היא יוצאת. לוקח זמן להגיע לדלת, וזה עוד בלי לדבר על זה שהיא באה עם עוד שני ילדים. מה היא עושה איתם בינתיים? משאירה אותם לבד שם? גוררת גם אותם החוצה? וכל זה בדממה מוחלטת? גם ככה די חרא לראות כאן סרטים, עם כל מפצפצי הביסלי, פרשני הקולנוע בלייב וזרקורי המסמסים. זכותו של מי שהולך לסרט לראות אותו בשקט. יודעת למה גבו ממך כסף, גברת? כדי שאולי תוותרי על הרעיון המטופש הזה".

מי אתם, 4000 איש ששיתפו את השטות הזו? כי אני, אמא לתינוקת בת שנה וחצי שלא ראתה סרט בקולנוע כבר שנה וחצי, לא חושבת שהעובד...

Posted by Shira Glezerman on Tuesday, October 6, 2015

אחרת הוסיפה: "הם צודקים לחלוטין, ואגב כך נהוג בכל בתי הקולנוע ובצדק, מה תעשי כשהפעוט יתחיל לבכות במהלך הסרט ולהפריע לעוד מאות אנשים באולם ששלמו עבור חווית צפייה איכותית וללא הפרעות? האם תשאירי את שני ילדיך הקטנים ותצאי איתו החוצה? או שתנסי להרגיע אותו ובינתיים כאמור תפריעי לכל הצופים האחרים??? החוצפה פה יקירה היא שלך, ובגדול".

לצד הנוזפות, הפוסט של גרטי ששותף למעלה מ-8,000 פעמים, גם זכה לתגובות מחזקות במיוחד מנשים. "בושה וחרפה", "דורש חקיקה", "חזירות וניצול", וחלק אף הציעו תביעה ייצוגית. "לא נוח לצאת למסע ולשנות משהו שלא מוצא חן בעיניך", אומרת לנו גרטי. "אבל מי שרוצה להנהיג את חייו, ליצור מציאות ולא להתבכיין על מה שקורה בחייו, צריך לקחת אחריות ולפעול. אעשה כל מה שצריך כדי לשנות את חוסר הסובלנות בחברה שלנו לאמהות עם תינוקות. אני בחופשת לידה, אימא מניקה שהתינוק שלה חייב להיות לידה להזנה והרגעה. הכניסה לסרט איתו היא לא לשם הבילוי או חסכון בבייביסיטר אלא הכרח. מקרה הקולנוע הוא רק ביטוי אחד מיני רבים לניסיון להדיר אימהות מהמרחב הציבורי".

מ"יס פלאנט" נמסר: "ניסיון העבר מלמד כי נגרמות הרבה הפרעות על ידי תינוקות והוריהם. לא כל ההורים מוכנים לצאת עם התינוק מהאולם באופן מיידי במקרה של הפרעה (רבים מנסים להרגיע את הילד ורק לאחר שמאמצים אלה לא צלחו לצאת מהאולם). דבר זה מעורר כעס רב בקרב הקהל היושב באולם וגורע מהנאת מרבית הצופים. זאת, בנוסף למקרים בהם הוחלפו חיתולים על כסאות הקולנוע. לאור העובדה כי בדרך כלל תינוקות מהווים הפרעה לכלל הצופים, ומאחר שאין ביכולתנו לאסור לחלוטין את כניסתם לקולנוע, על מנת לא לעודד הבאת תינוקות לבתי הקולנוע, אנו גובים מחיר מלא בגין תינוק, וזאת מכיוון שלהבנתנו, חובתנו לדאוג לרוב המכריע של הקהל המבקר בבתי הקולנוע אשר זכאי לתנאי צפייה נוחים ביותר. בנוסף לאמור לעיל, ברצוננו לציין כי עבור כל תינוק אשר נרכש בעבורו כרטיס, אנו משריינים כסא כך שאין כאן כוונת רווח "נסתרת".

אך לא כך בכל מקום. בסינמה סיטי למשל לא מחייבים תינוקות עד גיל שנתיים. "סינמה סיטי שמה לה למטרה לאפשר לכלל האוכלוסייה ללא שום הבדל, ליהנות מחוויית הצפייה בקולנוע ותמשיך לפעול כך. כמו כן, ולידיעת ההורי ם- במתחמי הסינמה סיטי מתקיימות כל העת, הקרנות מיוחדות לאמהות ואבות הנמצאים בחופשת לידה ובמסגרת הקרנות אלו, מוצבות פינות החתלה נוספות לנוחיותם. נמשיך לפעול לרווחת לקוחותינו ואנו מזמינים את כלל ההורים וילדיהם להגיע וליהנות משלל הפעילויות והסרטים המוצעים במתחמי הסינמה סיטי".