תשעה חודשים
צ'אהאט קומר (צילום: יוטיוב )
צילום: יוטיוב

מי יודע מה יש לצ'אהאט קומר בת השמונה חודשים?

צ'אהאט קומר מהודו נולדה במשקל לידה תקין, אבל כשהייתה בת 4 חודשים משהו השתנה, והיא החלה לתפוח כמו בלון. עכשיו, כשהיא רק בת 8 חודשים, היא שוקלת 17.5 קילו. הרופאים אובדי עצות

ליה אור | 9 חודשים | פורסם 08:07 28.12.17 

שנה גודל אות

לפעמים לרופאים פשוט אין תשובות. הפעם זאת תינוקת מהודו, שגדלה לממדים מפחידים בגיל 8 חודשים בלבד. צ'אהאט קומר מפונג'ב שבהודו, נולדה תינוקת רגילה לחלוטין במשקל לידה תקין. אבל כשהייתה בת 4 חודשים משהו השתנה, והיא החלה לתפוח כמו בלון ועלתה המון במשקל. עכשיו, כשהיא רק בת 8 חודשים, היא שוקלת 17.5 קילו. משקל של ילדה בת 4. היא מוגדרת כעת מורבידלי אוביס – סובלת מהשמנת יתר חריפה שמסכנת את חייה.

הוריה של צ'אהאט רינה וסוראג', בתחילת שנות ה-20 לחייהם, הבחינו שלתינוקת המתוקה שלהם נהיה תיאבון בריא מדי. היא החלה לצרוך כמויות עתק של חלב, וכעת היא אוכלת לבד כל מה שרק נותנים לה. "כשצ'אהאט נולדה היא הייתה לחלוטין רגילה, ואז התחלנו לראות לאט לאט שהיא עולה במשקל", סיפר אביה לסאן הבריטי. "עכשיו היא עולה במשקל מדי יום". ההורים הנסערים לא יודעים מה גרם לתינוקת שלהם להתחיל לפתח תיאבון של פועל בניין, והם מאוד דואגים לבריאותה. שניהם, אגב, רזים מאוד.

אמא של צ'אהאט, רינה, שופכת עוד אור על הסיפור העצוב של המשפחה: "לפני שהיא נולדה היה לנו שמת בלידה. לאחר מכן הריתי עם צ'אהאט. אני מאוד מודאגת ממנה ומהמצב הבריאותי שלה". רינה מעריכה שהתינוקת שלה אוכלת פי ארבעה ממה שאוכלת תינוקת בגיל שלה. "היא לא אוכלת כמו ילדה רגילה, היא אוכלת פשוט כל הזמן. אם אנחנו לא נותנים לה משהו לאכול היא פשוט מתחילה לבכות ולצרוח. היא גם בוכה שהיא רוצה לצאת החוצה, אבל המשקל שלה כל כך גבוה שאנחנו פשוט לא יכולים להרים אותה. אנחנו משתדלים להוציא אותה החוצה ולמקומות קרובים בלבד".

הוריה של צ'אהאט מסבירים שהמשקל הזה לא קשור לאופן שבו הם מגדלים אותה. "זאת לא אשמתנו", אומר אביה, "ככה היא נולדה, אלוהים נתן לה את המצב הזה, זה לא בידיים שלנו. אני מאוד עצוב שיש אנשים שצוחקים על כמה שהיא שמנה".

לאור משקלה העצום, לצ'אהאט יש כמובן בעיות בריאות – היא חווה קשיי נשימה וקשיי שינה. הרופא המקומי בפונג'ב לא ממש יודע לתת למשפחה תשובות או פתרונות למצב. בנוסף היא סובלת גם מעור עבה במיוחד, מה שמאוד מקשה על לקיחת בדיקות דם כדי להעריך את מצבה. למשפחה הענייה אין אפשרות כספית לקחת את התינוקת לבדיקות בבתי חולים גדולים יותר. "אין לנו מספיק כסף כדי לאפשר לה טיפול, אבל נעשה את המיטב כדי שהיא תבריא", אומרת רינה. "אבל אחת הבעיות הגדולות שלה היא העור שלה, הוא נוקשה מאוד וקשה לקחת לה בדיקות". הרופא המקומי דואג ומספר שזאת הפעם הראשונה שהוא ראה משקל של תינוק קופץ ככה תוך 4 חודשים. הוא גם מסביר שאין שום אפשרות להעריך את מצבה כי הוא לא יכול אפילו לקחת בדיקות דם בגלל בעיית העור והשומן, עד כדי כך שבלתי אפשרי למצוא לה וריד.

"אנחנו רוצים שהיא תשחק כמו ילדים אחרים, ותגדל בריאה, אנחנו רוצים עתיד טוב בשבילה", אומרת רינה. אבל נכון לעכשיו, אם לא תגיע עזרה משמעותית, לא נראה שתמצא הדרך לעזור. 

"מקרה קיצוני כמו זה, בו משקל התינוק עולה בחדות תוך כמה חודשים מעל ומעבר לעקומות הנורמליות לגיל, מחייב בירור הורמונלי", אומר ד"ר שי פוקס, שמשתלם בימים אלה באנדוקרינולוגיה של הילד והמתבגר בבית החולים סיקידז בטורונטו, וחוקר בתחום וויסות הורמונלי במערכת העיכול. "יש כמה מנגנונים שמאפשרים לנו להפסיק לאכול כשאנחנו שבעים, אחד הוא ההורמון לפטין, הפועל לדיכוי הרעב. הלפטין, שיוצא מרקמת השומן, נקלט במרכז הרעב והשובע במוח באזור הקרוי היפותלמוס. פגם בייצור הלפטין או פגם בקולטנים ללפטין הם כמה מהמצבים הגנטיים הנדירים שיכולים להתבטא בעלייה כה דרמטית במשקל התינוק. למיעוט מבין הפגמים הגנטיים האלה יש טיפול תרופתי, בשאר המקרים הדרך היחידה היא להגביל מזון, לווסת את זמני הארוחות ואת התכולות באמצעים התנהגותיים,. לאלה, למרבה הצער, יש תועלת מוגבלת".

>> ילדה בהירת עור עם עיניים כחולות לאמא שחורה: "נמאס לי לבשר שאני לא המאמצת שלה"