כשנה אחרי שמשרד האוצר הודיע על השקעת ענק של אינטל במפעל חדש בישראל, החברה הורתה לעצור את העבודות. מדובר במפעל שבבים נוסף בקריית גת, בהשקעה כוללת של 25 מיליארד דולר. מדובר באחת ההשקעות הגדולות אי-פעם של ענקית טכנולוגיה בישראל.

בימים האחרונים שלחה אינטל מכתב לאחת מחברות התשתית שאמונות על הקמת המפעל, ובו ביקשה לעצור את העבודות. חברות תשתית נוספות סיפרו כי נערך משא ומתן עם אינטל לגבי המשך העבודות.

מנהל באחת מהחברות הללו סיפר: "יש הודעות של אינטל על עצירה של חלק מהעבודות. עשינו השקעות גדולות לקראת העבודה הזאת ויכול להיות שחלק מההשקעות האלה לא יבואו לידי מימוש. השלטונות שלנו לא מבינים את ההשלכה של התנהלות הממשלה על הסקטור העסקי, שהיא קשה ביותר. זה ייגמר בקריסה של הרבה חברות".

אינטל (צילום: AP)
"ממשיכים להיות מחויבים לאזור". אינטל|צילום: AP

אינטל לא פירטה מה הסיבה לעצירת העבודות, אבל זה לא סוד שהיא איבדה את ההובלה בשוק השבבים לאנבידיה שהשאירה לה אבק בבורסה. ייתכן שגם המלחמה היא שיקול של חברות גלובליות אם להשקיע כאן את כספן.

למרות הוראת אינטל לעצור את העבודות, במשרד האוצר אמרו שאין שינוי והן ממשיכות כרגיל.

מאינטל נמסר: "ישראל ממשיכה להיות אחד מאתרי הייצור, המחקר והפיתוח הגלובליים המרכזיים שלנו, ואנו ממשיכים להיות מחויבים לאזור. כפי שצוין בעבר, היקף וקצב הרחבת הייצור של אינטל באתרי החברה ברחבי העולם תלויים במספר גורמים משתנים.

"ניהול פרויקט בסדר גודל כזה, במיוחד בתעשייה שלנו, בדרך כלל כולל התאמות בלוחות הזמנים. ההחלטות שלנו מבוססות על תנאים עסקיים, דינמיקות בשוק ואחריות בניהול ההון".