חברת ניוראלינק (Neuralink) של אילון מאסק, הבעלים של X (טוויטר לשעבר) וטסלה וכנראה האדם הכי פרובוקטיבי בתעשיית הטכנולוגיה, שוב מעוררת סערה. החברה עוסקת בטכנולוגיה של החדרת שבבים לגוף האנושי, ולאחרונה היא עלתה לכותרות לאחר שפורסם כי השבב שהותקן במוחו של הנבדק הראשון שלה החל להתנתק, מה שמעיד על הצלחה פחותה ממה שהתגאתה בו החברה בהתחלה.

בעבר ניוראלינק כבר הסתבכה כאשר פקחי ה-FDA גילו בעיות בתיעוד ובבקרת האיכות בניסויים שערכה החברה בבעלי חיים, וכעת נראה שהיו לכך השלכות. עובדת לשעבר בחברה הגישה לאחרונה תביעה נגד החברה, במסגרתה היא טענה כי קוף שנדבק בנגיף הרפס B שרט אותה והביא לפציעתה. בנוסף, היא פוטרה לאחר שהודיעה שהיא בהריון, כך לפי התביעה.

נולנד ארבו, עבר השתלת שבב מוחי (צילום: Twitter\Neuralink)
נולנד ארבו, מושתל השבב המוחי|צילום: Twitter\Neuralink

העובדת, ששמה הוא לינדזי שורט, החלה לעבוד בניוראלינק באוגוסט 2022. בכתב התביעה היא טוענת כי החברה לא סיפקה לה ציוד הגנה הכרחי לעבודתה, שכן חלק מבעלי החיים ששימשו בניסויים נושאים וירוס שעלול לגרום לנזק מוחי חמור ואף למוות. עוד טוענת שורט כי ניוראלינק יצרה סביבה עבודה עוינת, כולל שיימינג לעובדים.

זמן קצר לאחר שהחלה לעבוד בחברה, בספטמבר 2022, שורט טוענת כי אחד מהקופים ששימשו לניסוי פרץ את הסורגים של הכלוב שלו ושרט אותה - מה שבסופו של דבר גרם לה להיחשף לנגיף ההרפס B. הנגיף גורם למחלה קלה יחסית בקרב מספר מינים של קופים, בעיקר קופי מקוק, אך בהעברתו לאדם עלולה להיגרם מחלה קשה וקטלנית.

קוף שנערך בו ניסוי בחברת ניוראלינק (צילום: youtube\CNET Highlights)
קוף שנערך בו ניסוי בחברת ניוראלינק|צילום: youtube\CNET Highlights

לא די בכך, אלא ששורט טוענת שכאשר היא פנתה לקבלת טיפול רפואי, הממונים עליה איימו ב"השלכות חמורות" אם תקריות כאלה יקרו שוב. בחודש יוני לאחר מכן היא הודיעה שהיא בהריון, וזמן קצר לאחר מכן פוטרה - בעקבות "ביצועים לא מספיק טובים", כך טענה החברה. עוד טענה העובדת כי היא דיווחה על היותה בהריון למחלקת משאבי אנוש ישירות ולא למנהליה, שהזכירו בפניה מספר פעמים ש"הם לא אוהבים ילדים" וש"ילדים מפריעים לקריירה".

עובדים בחברה סיפרו לכלי התקשורת על כך שהחריגות שהתגלו בכל הקשור לניסויים בבעלי חיים, שהובילו בין היתר לפציעת העובדת, נוצרו כחלק מהלחץ מצד מאסק להאיץ את הפיתוח. במסגרת זאת, החברה הרגה כ-1,500 בעלי חיים, כולל יותר מ-280 כבשים, חזירים וקופים מאז 2018, כך על פי רישומים שנבדקו על ידי סוכנות הידיעות רויטרס. עם זאת, ייתכן שהנתון האמיתי גבוה בהרבה, מכיוון שהחברה לא מנהלת תיעוד מדויק של מספר החיות שנבדקו ונהרגו.