רוטר.נט הוא אחד מאתרי חדשות הגולשים הוותיקים והפופולריים ביותר בישראל. בעידן שבו רובנו ניזונים מחדשות בטלגרם וברשתות החברתיות, האתר, שהוא למעשה פורום פתוח, מצליח לשמור על מעמדו גם כמעט 30 שנה לאחר שהוקם.

אלא שבסוף השבוע האחרון גולשי רוטר הופתעו לגלות בו מגוון של ידיעות מוזרות ומשעשעות - כולן שקריות כמובן. הנה מקבץ: "כפר סבא תחל בספטמבר ניסויים קליניים בבני אדם בתרופה המצמיחה שדיים ללהט"בים"; "כיתת הכוננות של כפר סבא הוצבה ברחובות עקב ג'גלגן שעושה ג'אגלינג ברחובות עם אבני חבלה" ו"ג'לג'ולים מג'לג'וליה מסתובבים ברחובות כפר סבא".

אלה רק חלק מהידיעות שעלו באתר במהלך הלילה שבין שישי לשבת, רובן אזכרו את הערים הרצליה, כפר סבא והוד השרון. הידיעות עלו גם בטוויטר, מה שגרם לרבים לתהות מי עומד מאחוריהן ומדוע. ובכן - יש לנו תשובות.

לא, לא פרצו לרוטר - מדובר במשתמש לגיטימי לכאורה שפשוט החליט להטריל את קוראי האתר. הדבר תפס תאוצה באופן יחסי מכיוון שזה קרה בשעות המאוחרות של ליל שישי ומנהלי האתר חסמו אותו בבוקר של שבת.

רוטר כאמור הוא במה פתוחה לקוראים לפרסם ידיעות חדשותיות. כל אחד רשאי להירשם לאתר תמורת דמי רישום חד פעמיים של 90 שקלים, וכיום פעילים בו כמה אלפי משתמשים. אם משתמש נחסם, הוא לא רשאי לקבל את דמי הרישום שלו בחזרה ומשתמשים שאינם פעילים יותר מ-6 חודשים ברצף נמחקים מהאתר. כמו כן, רק משתמשים שכתבו לפחות 200 תגובות לאשכולות קיימים רשאים לפתוח אשכול חדש.

הסיבה לכך שקוראים רבים נחשפו לידיעות המשעשעות בטוויטר היא שמנגנון פרסום הידיעות ברשת החברתית הוא אוטומטי, וכל ידיעה שעולה באתר עולה גם בחשבון של רוטר ב-X. אחד מהגולשים שנחשפו לידיעות המשעשעות הוא אמיר כוכבי, ראש עיריית הוד השרון ששיתף צילום מסך של הידיעה "נסראללה בנאומו: כפר סבא הציעה לשלוח להוד השרון אלפי לוחמים, הודענו להם שיש לנו כבר מעל למאה אלף לוחמים וכי כבר איבדנו ספירה", לצד הכיתוב "אנחנו מוכנים".

ברוטר מבקשים להבהיר כי לא מדובר בפרצת אבטחה וכי גולשים שמפרים את תנאי הקהילה נחסמים מהאתר באופן יומיומי. הפעם מדובר היה במשתמש שהחליט לבצע מתיחה משעשעת על חשבון הגולשים.