NEXTER

השוטר הקניבל שתיכנן לאכול יותר ממאה נשים

ג'ילברטו ויאה, או בכינויו "השוטר הקניבל" הצליח להסעיר את העולם אחרי ששיטוטיו הווירטואליים חשפו כי הוא מתכנן לרצוח את אשתו וגם לאכול יותר ממאה נשים נוספות; עכשיו הוא נשלח למאסר עולם; ההגנה: "תקדים מסוכן מאוד שנשען על מה שקורה עמוק בתוך הראש שלנו, ולא מה שקורה בעולם האמיתי"

שי רינגל | NEXTER | פורסם 16:09 13.03.13 

שנה גודל אות

ג'ילברטו ויאה ואשתו קתלין מנגן-ויאה
"אל תרחם עליה". ג'ילברטו ויאה ואשתו

כמה עמוק יכולים לסבך אתכם שיטוטים ברשת? את ג'ילברטו ויאה שוטר אמריקאי בן 28, הם הובילו למאסר עולם. אתמול (ג'), אחרי משפט קצר של כחודש, הורשע ויאה על ידי בית המשפט בתכנון לרצוח, לאנוס ולאכול למעלה ממאה נשים, כל זאת בהתבסס על ההתכתבויות שלו בפורומים וצ'אטים שנלקחו ממחשבו האישי.

המשפט של ויאה היה מאוד מתוקשר וזכה לתשומת לב רבה ברחבי העולם, לא רק בשל העובדה שמדובר בשוטר קניבל שרוצה לאכול נשים, אלא גם בשל השאלה המשפטית שעומדת בבסיסו - האם מותר לתבוע אדם על דיבורים ברשת, ואיפה נמתח הגבול שבו הדיבורים הופכים לתכנון מעשה?

תכנן לשסף את גרונה של אשתו ולצפות בה מדממת בהנאה 

קת'לין מנגן ויאה, אשתו של ג'ילברטו, היא זו שהיתה הראשונה לגלות את מעשיו של בעלה ברשת, לאחר שגילתה על המחשב המשותף שלהם תמונות של נשים מתות. בהיסטוריית הצ'אטים של בעלה היא גילתה שיחות בהן הוא מתאר כיצד הוא מתכנן להרוג, לאנוס ולאכול נשים. במשפט העידה כי חלק מהשיחות שגילתה היו גם עליה, ועל כיצד הוא סיפר לאנשים ברשת שהוא מתכנן לשסף את גרונה ולצפות בה מדממת למוות בהנאה.

לעוד סיפורים בפייסבוק של נקסטר

בעדותה בבית המשפט היא סיפרה כיצד אחרים ברשת היו מעודדים את הסיפורים של בעלה: "אל תרחם עליה" אמר אחד מחבריו לצ'אט למשמע תיאוריו של לרצח אשתו.

אחת הבעיות במשפט היא שבידי התביעה לא היו שום ראיות פיזיות. אפילו לא אחת. כל מה שהמשפט הזה התבסס עליו היו דיבורים ברשת, התכתבויות בצ'אטים, פורומים, תמונות שהפיץ ותמונות ששמר על המחשב האישי שלו. כל אלה מסתבר הספיקו לבית המשפט האמריקאי כדי להרשיע אותו ולזרוק אותו לכלא לכל החיים,  כאמור, בשני סעיפים - קשירת קשר למטרות חטיפה וחדירה למאגר מחשבים משטרתי. בסעיף השני הואשם ויאה מיכוון שחדר למאגרי המידע של משטרת ניו יורק על מנת למצוא קורבנות אפשריים. נזכיר כי מדובר בשוטר לשעבר עם גישה והרשאות לרוב המערכות הפנימיות. השופט ציין בפסק הדין כי הראיות שהוצגו על ידי התביעה הן "משפילות את הרוח האנושית".

דיבורי סרק?

התביעה נסבה סביב הניסיון להבין האם ויאה אכן תכנן את אשר כתב בפורומים, או שאלה היו בסך הכל פנטזיות קשות של אדם חולה במיוחד. התביעה טענה כי בתיאוריו ובמעשיו ברשת חצה ויאה קו שבין פנטזיות לכוונות מעשיות. עורך דינו של ויאה, שמתכוון לערער על פסק הדין, אמר כי זהו "תקדים מסוכן מאוד כי הוא נשען על מה שקורה עמוק בתוך הראש שלנו, ולא מה שקורה בעולם האמיתי".

תמונות מהמשפט: 

 

ויאה היה מבקר קבוע באתר DarkFetishNet.com שם הוא וחבריו יצרו קשר ונתנו דרור לפנטזיות החולניות שלהם. באתר הזה יש 38 אלף חברים. גם מקים האתר, סרגיי מנקוב, היה בין העדים במשפט, כאשר העדות שלו הוקלטה בווידיאו מרוסיה. בעדות השווה מנקוב את האתר שלו לפייסבוק, בו אנשים משתפים בסך הכל מחשבות ורגשות אחד עם השני.

ההגנה טענה כי אכן החומרים המוצגים בפני חבר המושבעים אודות הפנטזיות של ויאה נשמעים כאילו נלקחו מסרטי האימה הקשים ביותר. "אך כמו בסרטי אימה, מדובר בפנטזיות שאינן אמיתיות, והן נשארות בגבול הדימיון" אמרו בהגנה. התביעה לעומת זאת, ניסתה להוכיח כי ויאה עבר את הגבול שבין הפנטזיה לאמת, כמו למשל בניסיונו למצוא קורבנות לתקיפות שלו במאגר המשטרתי של משטרת ניו יורק.

העדה המרכזית בתביעה היתה, כאמור, אשתו של ויאה שהיתה הראשונה לגלות את החומרים על המחשב שלו ולדווח על כך לרשויות. לאחר מכן נמלטה מהבית ביחד עם בתם המשותפת. "פחדתי על חיי" היא אמרה לאחר שנמלטה ואישרה ל-FBI לקחת את המחשבים שלה ושל בעלה.

עכשיו כשפסק הדין ניתן, יאה מתכונן להקראה של עונשו, בזמן שעורכי דינו מכינים את הערעור, כך שהמשפט ימשיך לעורר שאלות משפטיות סבוכות על הקשר שבין פנטזיות לקשירת קשר במציאות. הפורומים ברשת אמנם נראים כמו מקום מוסתר, פינות חשוכות בחברה האנושית בהן ניתן לתת דרור לפינות החולות ביותר באישיות שלנו. אך משפט כמו זה של ויאה מאיר זרקור גם על הפינות האפילות ביותר של הרשת.