מטבע וכרטיס אשראי של ביטקוין(צילום: זאק קופלי)
מטבע וכרטיס אשראי של ביטקוין. צילום: זאק קופלי

אירופאים המודאגים מהמשבר המתמשך בגוש היורו והשלכותיו יוכלו בקרוב להשתמש במטבע חלופי שאינו מושפע ממצבן הכלכלי של מדינות – ביטקוין. ביום חמישי הודיעה Bitcoin Exchange, מעין בורסת ביטקוין אירופית, על חתימת הסכמים עם הבנק הצרפתי Credit Mutuel וחברת עיבוד התשלומים Aqoba. משמעות המהלך, לדברי מפעילת הבורסה Paymium, היא שמעתה היא רשאית לפי חוקי הרגולציה של מדינות היורו לפעול באופן דומה לבנק.

ביטקוין, למי שלא יודע, הוא מטבע וירטואלי שהומצא על ידי מפתח תוכנה יפני במטרה ליצור אמצעי תשלום בקוד פתוח שאינו מפוקח ע"י ממשלות ותאגידים. בניגוד למטבעות מדינתיים כגון הדולר, השקל או היורו, שערכם נקבע לפי עתודות משאבים הנמצאים בידי המדינות, ערכו של הביטקוין נקבע לפי רמת הקושי בייצורו, ועומד כיום על כ-13 דולרים (50 שקלים). אותו ייצור נעשה לא באמצעות הדפסת שטרות או הטבעת מטבעות, אלא ע"י "כרייה" – פתירה של אלגורימים מסובכים ע"י מחשבים. כל אחד יכול להתקין על מחשבו תוכנה המנצלת את משאביו הפנויים לפתרון בעיה מתמטית היוצרת ביטקוין, וכך להשיג כסף וירטואלי בעל ערך אמיתי. הסכומים נשמרים כקבצים על מחשבי הכורים או מקבלי תשלומי ביטקוין, ואינם מגובים במנגנון מרכזי כגון בנק.

אך ההסכמים והאישור החוקי שקיבלה Paymium יאפשרו לראשונה הפעלת בנק מבוסס-ביטקוין. לקוחות יוכלו לשמור אצל החברה חשבונות שיבוטחו לפי החוק האירופי, להשתמש בחשבון לביצוע תשלומים בעסקים ואף לקבל את משכורותיהם ישירות לחשבון תוך המרה אוטומטית מיורו לביטקוין. בקרוב תחל החברה להנפיק כרטיסי אשראי וחיוב שיאפשרו ביצוע פעולות גם ביורו וגם בביטקוין.

>> לכתבות נוספות באתר TGspot