נבון ואמין? (צילום: Nanette Grebe/123rf)
נבון ואמין?|צילום: Nanette Grebe/123rf

פנים יפים מושכים יותר, ולא רק בגלל המראה החיצוני: מחקר חדש מגלה כי נשים מייחסות תכונות אופי לגברים על פי פניהם. נשים מייחסות לגברים בעלי פנים סימטריות תכונות חיוביות יותר מלגברים בעלי פנים שאינן סימטריות.

לסיפורים הכי מעניינים והכי חמים – הצטרפו לפייסבוק שלנו

את המחקר ביצע ד"ר דרור אלון, סגן מנהל מחלקת כירורגיית פה ולסת בבית החולים בילינסון. הוא הגדיר פנים סימטריות כפנים שבהם נקודות אנטומיות זוגיות (כמו עיניים, אוזניים, עצמות לחיים) מסודרות במרחק זהה מימין ומשמאל לקו אמצע הפנים.

על פי הממצאים, נשים רואות בגברים בעלי פנים סימטריות אנשים נבונים, אמינים, אסרטיביים ובעלי תוקפנות נמוכה. ומה הן חושבות על בעלי פנים שאינם סימטריות? בדיוק את ההיפך.

במסגרת המחקר הוצגו ל-83 נשים תמונות של גברים לפני ואחרי ניתוח לתיקון סימטריית הפנים (ניתוח אורתו-כירורגי). הן התבקשו להעריך את המשיכה האסתטית לגברים אלו וגם את תכונות האופי של אותם גברים שהם אינן מכירות. ההבדלים ביחס הנשים לסוגי הפנים היו מובהקים.

בעשורים האחרונים, עקב חשיפה הולכת וגוברת למודלים של יופי בערוצי המדיה השונים, הולך וגובר הביקוש להליכים כירורגיים לשיפור ליקויים במבנה הפנים. מחקרים קודמים מהעולם מצאו כי למראה הפנים חשיבות גבוהה בתפקוד החברתי – כך למשל בהצלחה בחיי נישואים, בהצלחה כלכלית ואפילו בקבלת עונשים מופחתים בבתי המשפט.