החדשות

הסנאטור ג'ון מקיין הלך לעולמו

המדינאי האמריקני המוערך והמועמד לנשיאות ארצות הברית לשעבר מטעם המפלגה הרפובליקנית הלך לעולמו והוא בן 81. מקיין נכנע לגידול סרטני ממאיר שהתגלה במוחו, והותיר אחריו אישה ושבעה ילדים. "הלב שלי שבור", כתבה רעייתו סינדי

חדשות 2 | החדשות | פורסם 03:30 26.08.18 | עודכן 09:13 26.08.18

שנה גודל אות

הפוליטיקאי האמריקני והמועמד לנשיאות ארה"ב לשעבר ג'ון מקיין הלך לעולמו הלילה בין (שבת לראשון), והוא בן 81. ביולי 2017 חשף מקיין כי אובחן גידול סרטני ממאיר במוחו, לאחר שעבר ניתוח בראשו. הוא הותיר אחריו אישה, סינדי, ושבעה ילדים - בהם בתו מייגן, מגישה ברשת פוקס ניוז, שספדה לו: "גיבור האומה וגיבור של בתו הקטנה".

לסיפורים הכי מעניינים והכי חמים – הצטרפו לפייסבוק שלנו

מאז שנת 1987 שירת כסנאטור מטעם מדינת אריזונה בקונגרס האמריקני, ובשנת 2008 היה המועמד הרפובליקני לנשיאות והפסיד לברק אובמה. לקריירה הפוליטית שלו קדמה קריירה צבאית עשירה כטייס בצבא האמריקני, בו שירת משנת 1958 ועד לפרישתו בשנת 1981, בדרגת קפטן.

בשנת 1971 כמעט נהרג במהלך מלחמת וייטנאם, כשמטוס שהטיס נורה והתרסק בהאנוי. הוא נפצע באורח קשה מאוד ונלקח בשבי, ובו שהה עד לשנת 1973. בשבי עבר עינויים קשים אולם סירב להצעה להחזירו באופן חריג ללא שאר השבויים.

מגיבור מלחמה לפוליטיקאי מוערך

אחרי פרישתו מהצבא, נבחר ב-1982 לכהן בבית הנבחרים במשך שתי קדנציות. זאת, לפני שהתמודד וזכה במקום בסנאט מטעם המפלגה הרפובליקנית, שם ניצח בקלות בכל המירוצים לבחירה-מחדש. על אף שלרוב דבק בעקרונות השמרניים, לא חשש להתנגד לעמדת המפלגה בנושאים מסוימים חרף ביקורת מפנים, וכך הפך לפוליטיקאי מוערך בשני צדי המפה הפוליטית האמריקנית.

מקיין התמודד כבר בשנת 2000 בפריימריז הנשיאותיים במפלגה הרפובליקנית, אך הפסיד אז לג'ורג' בוש הבן, אולם בשנת 2008 זכה במועמדות. הוא בחר בשרה פיילין כמועמדת לסגנות, אך הפסיד לברק אובמה בבחירות הכלליות.

מקיין. גיבור מלחמה, פוליטיקאי מוערך (צילום: רויטרס)
מקיין. גיבור מלחמה, פוליטיקאי מוערך
|
צילום: רויטרס

בבחירות 2016 הסתייג ממועמדותו של דונלד טראמפ במסגרת הפריימריז במפלגה הרפובליקנית. טראמפ אף התייחס למקיין בזלזול כשאמר עליו כי "הוא אינו גיבור מלחמה כי הוא נפל בשבי". עם זאת, כשנבחר טראמפ למועמד המפלגה לנשיאות הודיע מקיין כי יתמוך בו במירוץ חרף הסתייגויותיו. במהלך נשיאותו ביקר אותו מקיין במספר הזדמנויות, ונחשב לאחד מהרפובליקנים הביקורתיים ביותר כלפי האיש ומדיניותו. הוא אף היה הקול המכריע בהצבעה בה נכשלו הרפובליקנים לבטל את תכנית הבריאות מימי הנשיא אובמה - דבר שעורר עליו את חמתו של הנשיא טראמפ.

במהלך חייו, החלים מקיין מכמה מקרי סרטן, בהם גם סרטן העור. ביולי 2017 עבר מקיין ניתוח בראשו, על מנת להסיר קריש דם מעינו השמאלית. פחות משבוע לאחר מכן, הודיע כי בדיקות מעבדה גילו גידול ממאיר במוחו. הוא עבר טיפולי כימותרפיה והקרנות, אולם ב-24 באוגוסט 2018 משפחתו הודיעה כי בחר להפסיק את הטיפולים נגד המחלה. המחלה הכריעה אותו, וכעבור יומיים הלך מקיין לעולמו.

עם אובמה. הפסד צורב (צילום: רויטרס)
עם אובמה. הפסד צורב
|
צילום: רויטרס

בני משפחתה, חברים ופוליטיקאים ספדו למקיין. רעייתו סינדי כתבה: "הלב שלי שבור. היה לי מזל שנפל בחלקי לאהוב את האיש הנפלא הזה במשך 38 שנים". בתו מייגן נפרדה מאביה וצייצה בטוויטר: "באובדן ובכאב הזה אני מוצאת נחמה בכך שג'ון מקיין, גיבור האומה והגיבור של בתו הקטנה מתעורר במקום קדוש יותר מכל מקום בעולם".

נשיא ארה"ב לשעבר, ג'ורג בוש הבן צייץ: " ג'ון מקיין היה מהפטריוטים ביותר שהיו במדינה הזו". הילארי וביל קלינטון הביעו צער על לכתו וכתבו כי מקיין "חי על פי אמונתו בכל יום". גם ברק ומישל אובמה סיפרו כיצד היווה מקיין השראה לכל מי שפגש אותו: "חלקנו זכינו לראות את האצילות והאומץ שהפגין ג'ון".

נשיא ארה"ב טראמפ שלח את תנחומיו למשפחתו של מקיין וצייץ בחשבון הטוויטר שלו: "אני מביע צער עמוק וכבוד רב למשפחתו של הסנאטור ג'ון מקיין". מזכיר המדינה האמריני ג'יימס מאטיס ספד לו: "איבדנו אדם שייצג את הטוב ביותר שיש במדינה שלנו".

גם נשיא המדינה ראובן ריבלין התייחס הבוקר לפטירתו של מקיין: "אנו חולקים היום כבוד אחרון לסנטור ג׳ון מקיין ונפרדים מאדם ומנהיג בעל ערכים איתנים, מגן ולוחם למען עמו וידיד אמת של מדינת ישראל. אנו שולחים את תנחומינו הכנים מלב דואב על לכתו למשפחתו ולעם האמריקאי כולו".

צמרת מערכת הביטחון, בכירי מערכת אכיפת החוק, אומנים מובילים וגיבורים מעוררי השראה – וכולם Live על במות בנייני האומה. ועידת המשפיעים של חברת החדשות ב-3 בספטמבר 2018 בבנייני האומה בירושלים | הבטיחו את מקומכם והירשמו: https://newsevent.co.il/