מטוס חיל האוויר לפני ההסבה
מטוס חיל האוויר לפני ההסבה|צילום:

בזמן שבשווייץ מנסים, אבל כנראה לא מצליחים, להשלים עוד הלילה הסכם בין אירן למעצמות על סוגיית הגרעין, עולה דפוס פעולה בעייתי מצד טהרן בכל מה שקשור לנעשה בתימן. על מנת לסייע לחות'ים מבלי לפגוע בשיחות עם העולם המערבי, אירן מפעילה מה שנראה כמו מערך הונאה שלם.

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לחדשות 2 בפייסבוק

וכך זה עובד: האירנים משתמשים במטוס של חיל האוויר של משמרות המהפכה שמאמץ בכל פעם זהות של חברת קש שהקימו האירנים - עד שנחשפה התרמית. כך קרה עם מטוסי מטען של חברות "מען איר" ו"יאס איר". בכך עוקפים האירנים את הסנקציות שהטילה ארה"ב על חברות תעופה אירניות שהובילו נשק לסוריה ולמקומות אחרים בעולם בשירות משמרות המהפכה.

הנה דוגמה אחת שנחשפת: אחד המטוסים של חיל האוויר האירני אימץ לוגו ומספר כנף של חברת מטען אזרחית חדשה בשם "פויה". החברה עובדת עבור הסהר האדום במשימה של שליחות הומניטרית ומשמשת ככל הנראה להעברת כלי נשק ללחימה בתימן.

המטוס המסווה כמטוס אזרחי
המטוס המסווה כמטוס אזרחי|צילום:

חברת התעופה "פויה" היא אמנם חברה חדשה, אבל כל ההמראות והנחיתות של מטוסיה מתבצעות בשדות התעופה של משמרות המהפכה. באופן הזה קשה לאירן לטשטש באמת את העובדה כי היא פועלת בשירות הממשל. את דרך הפעולה הזו חשף תחקירן המודיעין רונן סולומון באמצעות התמונות הללו.

מהלך בעייתי נוסף הוא חתימה של אירן ותימן על הסכם תיירות המאפשר 14 טיסות שבועיות מטהרן לצנעא. ניתן להניח שאין הרבה תיירים אירנים שמעוניינים לבקר בתימן דווקא בתקופה של לחימה קשה במדינה. לפיכך, ניתן להסיק שהמטוסים לא מובילים תיירים וגם לא סיוע הומניטרי, אלא אמצעי לחימה. גורמי מודיעין יודעים שהאירנים כבר העבירו לתימן טילים מתקדמים שמסוגלים לפגוע בין היתר גם בספינות.

לא רק הוא השתמש בקונגרס. נתניהו (צילום: רויטרס)
לא רק הוא השתמש בקונגרס. נתניהו|צילום: רויטרס

הבית הלבן: "השיחות יימשכו גם אחרי אחת בלילה"

במקביל, נמשכות השיחות בין אירן לשש המעצמות. דובר הבית הלבן רמז הערב (שלישי) כי הדד-ליין להסכם יוארך. "השיחות יימשכו גם אחרי אחת בלילה", הוא אמר. "העדכון שאני קיבלתי הוא שנציגינו למשא ומתן החליטו להמשיך בשיחות מחר אם יידרש כל עוד השיחות ימשיכו להיות מועילות".

בירושלים עוקבים אחר ההתקדמות בשיחות ומרוצים מכל מה שהוא לא הכרזה על הסכם - בין אם יהיה מדובר בדחייה של הדד-ליין, עיכוב השיחות או "פיצוץ". בימים האחרונים גוברות הביקורות של מנהיגים ברחבי העולם נגד ההסכם המתגבש, בטענה שהוא בעייתי ומלא חורים.

לא מאמים שתפרוץ מלחמה. זריף (צילום: רויטרס, חדשות)
מקשיחים עמדות. שר החוץ האירני|צילום: רויטרס, חדשות

לא רק נתניהו השתמש בקונגרס במטרה למנוע את ההסכם בין אירן למעצמות. גם המשלחת האמריקנית למשא ומתן עם אירן השתמשה בקונגרס כאיום. אנשי המשלחת הבהירו לאירנים כי אם ההסכם שיושג לא יהיה מספיק טוב - הקונגרס לא יאשר אותו.

בינתיים, טהרן ממשיכה להפגין קשיחות במשא ומתן עם המעצמות. האירנים אינם מוכנים לחתום על שום מסמך שאינו כולל מנגנון הקובע מפורשות את הסרת הסנקציות. כמו כן אירן מבהירה שלא תינתן שום גישה של פקחים לאף אחד ממתקניה הצבאיים.

בהכנת הידיעה השתתפו אודי סגל ואהוד יערי.