בית המשפט לערעורים באבו דאבי ביטל היום (שלישי) את עונש המוות שהוטל על הישראלית פידאא כיואן בעקבות הרשעתה בבית משפט מקומי בסחר בסמים, לאחר שנתפסה עם חצי קילוגרם קוקאין. היא תרצה מאסר בפועל, אך טרם ידוע כמה זמן הוא יימשך.

גזר דין מוות בדובאי - סיקור נרחב:

עורכי דינה, תמי אולמן ושאדי סרוג׳י, שעתרו לבית המשפט לערעורים, בירכו על ההחלטה: "יש צדק במערכת המשפט המתקדמת באמירויות. זאת החלטה אנושית וצודקת". השניים ציינו כי הם אינם יודעים פרטים לגבי העונש החליפי שייגזר על כיואן וציינו כי "ההחלטה התקבלה לפני דקות אחדות ואנחנו מברכים עליה ומחכים להחלטה אחרת לכשתהיה".

עורכי הדין תמי אולמן ושאדי סרוגי
עו"ד תמי אולמן ושאדי סרוגי

"מדובר בהחלטה חשובה" אמרו מכריה וחבריה של כיואן שהוסיפו "אנחנו מודים לעורכי הדין תמי אולמן ושאדי סרוג׳י על התמיכה ועל מה שעשו ומחכים להחלטה אחרת בעיניינה. דבר אחד אפשר להגיד - יש צדק". 

בתמונה: ההחלטה של בית משפט לענייני ערעורים של אבו דאבי (סמים) הערעורים התקבלו

בגזר דינה של כיואן, שפורסם ב-N12, נכתב כי היא הורשעה ב"עבירת סחר בסמים שלא כדין", ושני נאשמים נוספים הורשעו ב"החזקת סמים שלא כדין" - עבירות חמורות במיוחד באמירויות. עוד נכתב בגזר הדין כי כיואן "הודתה בעבירות המיוחסות לה ואמרה שהיא מכרה סמים לסוכן המשטרתי, בנוסף לאנשים נוספים". 

לפני כחודש קרוביה של כיואן דיברו בריאיון למגזין N12 על הפרשה המטלטלת. אחיה הבכור גלאב כיואן אמר כי "היא נפלה קורבן לבחור פלסטיני שהיא הכירה דרך אימא שלו וסיבך אותה. הוא התגלה שם כסוחר סמים גדול וברח - ועכשיו אחותי עומדת מול חבל התלייה".

גזר הדין של הישראלית צייר כך את הפרשה: "סוכן משטרה ערך בדיקות, ובהן התגלה כי יש אדם מחוץ לארץ שהקים כנופיה שעניינה סחר בסמים. מישהו מטעם הכנופיה הולך לעשות עסקאות סמים בדובאי. סוכן המשטרה הלך למקום שבו נקבע כי יקיימו את העסקה ונפגש עם הנאשמת הראשונה (כיואן), נכנס לרכב שלה, לקח ממנה את החומר ושילם לה. לאחר מכן היא הלכה והמשטרה רדפה אחריה ועצרה אותה".

פידאא כיואן, הישראלית שנידונה למוות
פידאא כיואן

"המשטרה ערכה חיפוש על הנאשמת, ברכבה ובביתה ומצאה כמה סוגים של סמים וסכומי כסף גבוהים", מפרט גזר הדין. "הנאשמת עובדת בעבור מישהו ששמו יאסין איבראהים נגיאר. היא נפגשה איתו לראשונה בפלסטין לפני שהגיעה לדובאי, והוא הציע לה למכור סמים תמורת משכורת חודשית בסך 50 אלף דירהם (כ-47 אלף ש"ח)".

יסמין, חברת ילדות של פידאא, תיארה אותה כמי שאהבה טבע, מוזיקה ואומנות. "היא נסעה לחבל הבסקים וכל הזמן התרחקה מהדברים החומריים. היא חלמה כל הזמן לחיות על חתיכת אדמה ולעשות הכול". עוד היא מציינת: "היא גם ספרית, למדה תפירה, עושה הכול עם הידיים שלה ותמיד אמרה 'מוזיקה זה החיים'".

_OBJ