עדות בשימוע בקונגרס על אירועי המהומות בקפיטול בינואר 2021 שפכה אור על ההתנהלות הבעייתית של הנשיא לשעבר דונאלד טראמפ בזמן ההתפרעויות. קאסידי האצ׳ינסון, שהייתה העוזרת של ראש הסגל של טראמפ, תיארה איך בזמן שהנשיא וצוותו נסעו בלימוזינה הנשיאותית, הוא ניסה לשכנע את הצוות לנסוע לתומכיו בגבעת הקפיטול, ואף ניסה לתפוס את ההגה כשנאמר לו שאין זה אפשרי. רשת NBC דיווחה שמקורות בשירות החשאי הכחישו את דבריה של האצ'ינסון, ואף טענו שהם מוכנים להעיד על כך תחת שבועה. 

האצ׳ינסון סיפרה שטראמפ כעס כשסוכן חשאי שאחראי על האבטחה אמר לא שאסור לנסוע לקפיטול. היא אמרה שאחרי שזה נאמר לו, הוא הטיח: "אני הנשיא, קחו אותי לקפיטול עכשיו". בשלב הזה, על פי עדותה, טראמפ שלח את ידו להגה, והסוכן תפס את ידו ואמר לו: "אנחנו לא יכולים לנסוע לקפיטול". האצ׳ינסון הוסיפה: "ברגע הזה הנשיא תפס בידו הפנויה את צווארו של הסוכן". 

האצ'ינסון אמרה שהיא שמעה את טראמפ אומר שלא אכפת לו שלתומכיו יש נשק. "שמעתי את הנשיא אומר משהו בסגנון לא אכפת לי שיש להם נשק", אמרה. "הוא אמר - 'הם לא כאן כדי לפגוע בי. תן לאנשים שלי להיכנס, הם יכולים לצעוד לקפיטול. תסירו את הפ**ינג מגנומטרים".

העוזרת תיארה גם את תגובתו הזועמת של טראמפ לאחר שהתובע הכללי לשעבר ביל בר אמר בריאיון שמשרד המשפטים לא מצא ראיות להונאת בוחרים לאחר בחירות 2020. האצ'ינסון סיפרה שלאחר שנודע לו על הריאיון, טראמפ ירד לחדר האוכל של הבית הלבן וזרק צלחת עם אוכל על הקיר וניפץ אותה. "קטשופ נזל מהקירות", היא סיפרה. "אספנו צלחות שבורות שהנשיא העיף". 

קאסידי האצ'ינסון, הייתה עוזרת לראש הסגל של טראמפ מ (צילום: C-SPAN)
קאסידי האצ'ינסון, הייתה עוזרת לראש הסגל של טראמפ מארק מדוס|צילום: C-SPAN
דונלד טראמפ (צילום: AP)
עדויות קשות על הנשיא לשעבר טראמפ|צילום: AP

המהומות בקפיטול התרחשו חודשיים לאחר הבחירות שבהן הפסיד הנשיא לשעבר טראמפ. הן קרו יום אחרי הדיון שנועד לאשר רשמית את התוצאות שקובעות שג'ו ביידן הוא הנשיא הבא. זה התחיל ממחאה שגרתית של תומכי טראמפ, אך המצב יצא משליטה בשלב מסוים - ומפגינים רבים פרצו לגבעת הקפיטול - וחוללו מראות קשים ומבישים שנחקקו בהיסטוריה האמריקנית.

במהלך מבצע ההשתלטות של כוחות המשטרה על בניין הקפיטול, בוצע ירי חי - ממנו נפצעה באורח אנוש אישה שמתה מפצעיה לאחר מכן. המשטרה עדכנה כי בסך הכול נהרגו 4 אנשים במהלך המהומות, לצד 52 מפגינים שנעצרו. באותו הערב שני מטעני חבלה אותרו במטות המרכזיים של המפלגה הדמוקרטית והרפובליקנית.