רוברט סביאנו, מחבר רב המכר "קאמורה" שחשף את מנגנון ופעילות משפחות הפשע באיטליה, כתב הבוקר (שני) מאמר מיוחד בעיתון ה"לה רפובליקה". במאמרו חשף סביאנו כיצד המאפיה האיטלקית מנצלת את משבר הקורונה כדי להיכנס לשוק הבריאות, ובהמשך ייתכן שתיכנס עמוק יותר לעסקי הדלק והמזון – במקום המדינה הקורסת. כותרת המאמר: "המאפיה והנגיף – משוק הסמים לשוק הבריאות, המגפה בשירות המאפיה".

לעדכונים נוספים ושליחת הסיפורים שלכם - היכנסו לעמוד הפייסבוק של החדשות

סביאנו כותב במאמרו כי "המשבר הוא הזדמנות לעסקים רבים. לא רק לאלו החוקיים, לאלו שאינם חוקיים. זו הזדמנות של ממש בזכות העובדה שהם מאורגנים ואינם גלויים". סביאנו כותב שהארגון מזהה בימים אלה את הכיוון אליו פונה השוק, ממש כמו הבורסה.

אפשר לראות, כך לטענתו, שגם המאפיה האיטלקית הופתעה מהמצב הקשה במדינה, כמו כל העולם. עם היוודא המצב, הם החלו מיד להפעיל קשרים ולנצל את המשבר לטובתם.

 משבר הקורונה באיטליה (צילום: רויטרס)
מספר המתים באיטליה עולה והמשבר מחמיר|צילום: רויטרס

ככה זה עובד: המאפיה מנצלת את העובדה שתשומת הלב של הציבור והרשויות כולן ממוקדות במשבר ובטיפול במגפה. מערכות המשפט והמשטרה לא מטפלות בפשעי המאפיה, כמו גם התקשורת. "אם אנשים רעבים – הם מחפשים לחם, לא אכפת להם מאיזה מכולת", כתב. "כך זה עובד גם עם התרופות. אם אתה צריך תרופה להישרדות, לא אכפת לך מי מוכר אותה, אתה פשוט קונה". לדבריו, בזמנים של משבר ושל מגפה הבחירה שלנו מצטמצמת מאוד. המאפיה מבינה את זה היטב – ומתרגמת את הצרכים הללו לטובתה.

המאפיה השקיעה בשנים האחרונות בשירותים כמו אספקת מזון למפעלים או שירותי ניקיון למפעלים הגדולים. המאפיה משקיעה גם בתעשיית הזבל והמחזור, תחבורה, עסקי הלוויות, אספקת מזון ודלק – כולם שירותים הכרחיים לכל החברה האיטלקית.

קורונה בבית חולים באיטליה (צילום: רויטרס)
בתי החולים באיטליה קורסים|צילום: רויטרס

בימים אלו המאפיה יודעת בדיוק מה החברה האיטלקית צריכה. היא יודעת לספק את המוצרים האלה. בימים כאלה של משבר ומגפה היא מספקת את כל הצרכים הללו – בתנאים שלה.

סביאנו מספק דוגמה טובה לחדירה של המאפיה למערכת החברתית האיטלקית. באחד המקרים, איש של ארגון "נדרגטה" מדרום איטליה עמד בראש משרד הבריאות האיטלקי. הוא אמנם נשפט ונשלח לכלא, אבל אין ספק שיש עוד דמויות כאלה בארגוני השירותים האיטלקיים, ואולי בעולם כולו.

רוברטו סביאנו
רוברט סביאנו|צילום:

סביאנו כותב במאמרו ומצביע על שוק המסכות כדוגמה טובה לחדירה של המאפיה ללב הצרכים של הציבור. לטענתו, המדינות שמייצרות את המסכות כמו טורקיה, הודו, רוסיה ועוד הפסיקו לייצא מסכות באופן רשמי. במצב זה המאפיה נכנסת לתמונה: היא רוכשת את המסכות בעצמה, דרך אנשיה וקשריה, מביאה את המסכות לאיטליה ומוכרת אותן בתנאים שהיא מכתיבה. "המאפיה לא גונבת את המסכות, היא שולטת בשוק", כתב. כך עברו לאיטליה עשרות מיליוני מסכות, תרופות או ציוד רפואי אחר.

סביאנו ממשיך ומסביר שזה לא עומד להסתיים, וככל שהמצב יחמיר, המאפיה תתחזק. ככל שיורגש מחסור דומה בדלק או במזון, המאפיה היא זו שתכתיב את השוק. גם כאן, המאפיה ממהרת לנצל או אפילו לעודד משבר – כדי לשלוט בשוק. הוא מזהיר מפני את איטליה והאיטלקים: "ככל שהמשבר מעמיק, ככל שהמצב יותר היסטרי ואנשים פועלים מתוך פאניקה – המאפיה צוברת עוד כוח. על הרשויות לפעול מיד נגד זה, לא רק באיטליה".