יש התנהגויות מזיקות מאוד לעור הפנים שאת כבר מכירה היטב. שמעת את ההמלצות שלא לעשות את הדברים האלה שוב ושוב באינספור כתבות ושיחות מסדרון, אבל איכשהו, את עדיין ממשיכה לעשות אותם. ויש גם כמה הרגלים שיכול להיות שאת פשוט לא יודעת שהם מאוד לא טובים - שולי רודריג, מנכ"לית ומייסדת SR קוסמטיקס, מנסחת את עשרת הדברות לעור הפנים שלך. בין אם הכרת את ההמלצות האלה ובין אם לא, הגיע הזמן להתחיל להקפיד. 

המלצות שאת בטוח מכירה - ולא בטוח מקפידה לשמור

 1. להסיר כל ערב איפור לפני השינה

  לעיתים אנחנו שוכחות (בואו נהיה כנות: מתעצלות) להסיר שאריות איפור לפני שאנחנו הולכות לישון. גם אם את לא מתאפרת כל יום, לפני שנת הלילה מומלץ מאוד לנקות את עור הפנים שצבר במשך היום גרגירי אבק, מזיקים וחיידקים שונים. את לא מקפידה? רודריג מזהירה שהעור שלך עשוי להשיב לך בריבוי חצ'קונים, "שחורים" ובהזדקנות מוקדמת.
 2.  להקפיד על קרם הגנה בכל יציאה מהבית

  בכל עונות השנה קרני השמש מזיקות לעור הפנים: הן גורמות ליובש ולהופעת כתמי פיגמנטציה, וחשוב לדעת שהן חודרות גם מבעד לשמשת חלון המכונית. בשעות החמות של היום, בין 11:00 ל-16:00, מומלץ תמיד למרוח מסנן קרינה, ומוטב במוצר המשולב עם תכשיר לחות המתאים לסוג העור.
 3. להתאים לעצמך את המוצרים שלך באופן אישי

  "אל תשמעי להמלצה של חברה לקרם פנים 'שחולל' נפלאות בעור פניה", פוסקת רודריג, "כל תכשיר קוסמטי חייב להיות מותאם באופן אישי לאחר איבחון מקצועי".
 4. לא לחסוך על חשבון העור שלך

  "סבון ידיים לעיתים מוגדר כתרחיץ, אבל הוא לא מתאים לרחצת עור הפנים", מסבירה רודריג. לדבריה, מרכיבים של סבון ידיים עשויים להכיל רכיבים שיגרמו לחסימת נקבוביות העור. גם סבונים מבושמים מדי עשויים לגרות את עור הפנים. את הפנים מוטב לנקות בתכשיר ייעודי למטרה זו.
 5. להימנע מלגעת בפצעונים

  התעסקות יתר עם חצ'קונים ונקודות שחורות על העור לא מומלצת. "לחיצות בלתי מקצועיות גורמות לזיהום וליצירת מחוללי דלקת. פציעת רקמת העור תיצור דלקות ועשויה להשאיר סימנים", אומרת רודריג.

  ההמלצות שלא בטוח שהכרת - וכדאי שתכירי 

 6.  לא לנסות טסטרים בחנויות הפארם

  לדברי רודריג לא כדאי בכלל להשתמש בטסטרים הנמצאים על מדפי חנויות הפארם השונות. "התכשירים האלה נוסו אולי על ידי מאות נשים, ויש להם פוטנציאל להדבקת מחלות עור שונות".
 7. לא להשתמש בתכשירים מבושמים מדי

  "תכשירים המכילים מרכיבי בושם מסוימים גורמים לנשים רבות לאטופיק דרמטיטי או לגירוי עור, אדמומיות ומחלות עור שאינן ידידותיות למראה".
 8. לא לשטוף את הפנים יותר מדי פעמים

  "שטיפת עור הפנים מספר רב של פעמים ביום עם תרחיצים או במים חמים עשויה לגרום לעור להתייבש. הלחות הטבעית של עור הפנים נפגעת, וזה עלול לגרום להתפרצות של אקנה, פצעונים או יובש".
  פנים נקיות (צילום: Shutterstock)
  אין צורך להגזים|צילום: Shutterstock
 9. לא להכביד על העיניים

  איזור העיניים, מסבירה רודריג, דק ועדין. "תכשירים שומניים וכבדים מדי יגרמו לצניחה של אזור העין התחתונה, לשקיות ולנפיחויות".
 10. לא לקרצף את האקנה

  "פילינג על בסיס גרגירים משייף את העור, ולכן אם יש לך אקנה זה עשוי לגרום להחמרת הפצעים, לגירוי יתר ולפישוט של דלקת העור".