לראשונה מאז דור הזהב: ספרד בגמר היורו! הספרדים נקלעו לפיגור מוקדם, אך הוכיחו אופי עם מהפך אדיר בתוך 4 דקות – בדרך לגמר יורו ראשון אחרי 12 שנים עם 1:2 על סגנית אלופת העולם צרפת. קיליאן אמבפה היה חלש ומיעט לסכן את השער.

המחצית הראשונה הייתה אחת המטורפות ביורו הנוכחי. כבר בדקה ה-9 קולו מואני העלה את צרפת ליתרון והפך לצרפתי הראשון שכובש שער שדה בטורניר. אלא שספרד לא התרגשה ולאמין ימאל בפצצה מרחוק השווה בדקה ה-20 – והפך לצעיר אי פעם שכובש ביורו. כעבור 4 דקות דני אולמו, שכבש גם ברבע הגמר, הפך את התוצאה וקבע את תוצאת המחצית. בנוסף, בזכות העובדה שגם בישל פעמיים בטורניר, הוא עלה לראש טבלת מלך השערים עם 3.

ספרד נגד צרפת חצי גמר יורו 2024 (צילום: רויטרס)
ימאל חוגג|צילום: רויטרס

המחצית השנייה הייתה הרבה יותר טקטית. ספרד הסתגרה ויצאה למתפרצות, צרפת ניסתה לעשות הכל בשביל להשוות והכניסה את כל העלים ההתקפיים שלה – אך לא הצליחה לפרוץ את ההגנה המסודרת של הספרדים. השחקנים של לואיס דה לה פואנטה הצליחו לשמור על התוצאה עד לסיום ולחזור לגמר היורו – לראשונה מאז 2012.

היריבה של ספרד תיקבע מחר, במשחק חצי הגמר השני בין אנגליה להולנד. בכל מקרה, נראה כי ספרד, הנבחרת היחידה בטורניר שניצחה בכל משחקיה, תגיע פייבוריטית למפגש - כשהיא גם תקבל בחזרה את שני שחקני ההגנה שחסרו לה היום, דני קרבאחל ולה נורמאן.

ספרד חוגגת מהפך נגד צרפת בחצי גמר היורו (צילום: Javier Soriano, getty images)
ספרד חוגגת|צילום: Javier Soriano, getty images

קיליאן אמבפה, כמובן הברומטר והמנהיג הבלתי מעורער של צרפת, נמנע מכניסה למאבקים פיזיים, נמנע מהכניסות המפורסמות שלו לרחבה ומיעט לסכן את השער. נראה כי הפציעה הפריעה לו, וחבריו לא הצליחו להתעלות ולמלא את החיסרון שלו.

הרכבים

ספרד: אונאי סימון, חסוס נבאס, נאצ’ו פרננדס, אמריק לאפורט, מארק קוקורייה, רודרי, פביאן רואיס, דני אולמו, לאמין ימאל, ניקו וויליאמס ואלברו מוראטה.

צרפת: מייק מניאן, ז’ול קונדה, דאיו אופמקאנו, וויליאם סאליבה, תיאו הרננדס, אורליאן טשואמני, אנגולו קאנטה, אדריאן ראביו, אוסמן דמבלה, קיליאן אמבפה ורנדל קולו מואני.

אירועים בולטים

9': 0:1 לצרפת! קולו מואני סיים מהלך נהדר ברשת והפך לצרפתי הראשון שכובש שער שדה בטורניר.

20': ספרד משווה ל-1:1! ימאל משווה בשער נדיר שמחזיר את ספרד לעניינים.

24': ספרד הופכת ל-1:2! משחק אדיר. אולמו בעט לשער, קונדה דחק לשערו.