תעלומה על פני הלבנה: חוקרים זיהו שני מכתשים שנוצרו על הירח אחרי שטיל מסתורי פגע בו בחודשים האחרונים. המכתשים התגלו על ידי גשושית ה-Lunar Reconnaissance Orbiter ("גשושית מקפת לסקר הירח", או LRO) ותועדו ב-25 במאי – כמעט חודשיים אחרי ההתרסקות. על פי ההערכות, קוטרו של המכתש המזרחי הוא 18 מטרים בעוד המערבי בקוטר של 16 מטרים. כעת, מדענים מנסים לפענח איזה טיל גרם להיווצרותם.

התעלומה החלה כבר בחודש ינואר, כאשר זיהה האסטרונום ביל גריי טיל בלתי מזוהה שנמצא במסלול התנגשות עם הירח. מומחים חשבו בהתחלה שמדובר במשגר פאלקון 9 של חברת SpaceX, ששוגר עוד בשנת 2015 כחלק ממשימת מצפה האקלים בחלל העמוק (Deep Space Climate Observatory). למרות זאת, הסברה הזו הופרכה על ידי מדענים של נאס"א.

ג'ון ג'ורג'יני, מומחה מהמעבדה להנעה סילונית (Jet Propulsion Laboratory או JPL), הגיב לנושא מוקדם יותר השנה והבהיר שלפי החישובים שלהם מסלולו של המשגר בחלל לא אמור להיות אפילו קרוב לירח – שלא לדבר על לפגוע בו. בעקבות זאת, החשד העיקרי הופנה אל אחת ממשימות מנהל החלל הסיני.

בדיקה נוספת של גריי העלתה את הסברה שהטיל המסתורי הוא למעשה משגר של ה- Chang'e 5-T1, ששוגר לירח באוקטובר של 2014. למרות זאת, גורמים במשרד החוץ הסיני הפריכו את התאוריה ופרסמו כי המשגר התפרק זמן קצר אחרי שהמשימה יצאה לדרך והשרידים שלו התפזרו באוקיינוס. עד היום, אף סוכנות חלל לא לקחה אחריות על המשגר שהתרסק על הירח.

מה יודעים על הטיל המסתורי

המשגר התגלה לראשונה בחודש ינואר האחרון ופגע בפני הירח ב-4 במרץ. הטיל התרסק על פי ההערכות בזווית של 15 מעלות ויצר את שני המכתשים. מארק רובינסון, מומחה מ-LRO, התייחס לפרשה והבהיר שמשגר טיפוסי היה אמור ליצור מכתש יחיד לאחר פגיעתו בפני הירח. לטענתו, העובדה שהמשגר הזה יצר שני מכתשים צמודים אחד לשני עשויה לסייע בפתרון התעלומה.

"המסה של משגר בדרך כלל מרוכזת בחלקו האחורי, שם מותקן המנוע שלו", אמר רובינסון. "שאר הטיל מכיל את מיכל הדלק שלו, שאמור להיות ריק אחרי ההמראה. היות שהמקור של המשגר טרם התברר, העובדה שהוא יצר שני מכתשים צמודים יכולה לעזור לנו לזהות אותו".

נציין שזו לא הפעם הראשונה שמשהו משונה התגלה על פני הירח. בנובמבר של השנה שעברה, מנהל החלל הסיני חשף דגימות שנלקחו מפני הירח שנמצאו לא תואמות לאלו שהובאו לכדור הארץ במהלך משימות "אפולו" של נאס"א בשנות ה-60. כמו כן, רכב החלל Yutu-2, גם הוא של מנהל החלל הסיני, זיהה כדורי זכוכית זעירים בצד האפל של הירח