שר הביטחון יואב גלנט משיב היום (רביעי) על שאילתות במליאת הכנסת, ובמסגרתן חשף את יעדי הגיוס של צה"ל. "התכנון הוא לגייס מקיץ 2024 לקיץ 2025 עוד 3,000 חרדים". גלנט הסביר בהמשך שמדובר בתוספת ל-1,800 החרדים שמתגייסים בשגרה. בתגובה, חברי כנסת מהאופוזיציה זעמו על המספר הנמוך לשיטתם. 

שר הביטחון גם התייחס להיקף הפגיעה בחמאס ואמר: "הרגנו או פצענו 60% ממחבלי חמאס בעזה. פירקנו את 24 הגדודים של החמאס או את רובם המכריע". 

על רקע חקירת החשד לרצח מחבל נוח'בה ב-7.10, אמר: "כל אדם שלקח נשק ורצה להרוג את מבקשי נפשנו ב-7 באוקטובר ראוי להוקרה. אל מול פני הרוע החובה שלנו להגן על עצמנו. הכלל שחל - הבא להורגך השכם להורגו. את ההליכים נעשה לפי החוק והדין מבלי לשכוח מה מוטל עלינו". 

רצח מחבל נוח'בה? "הבא להורגך - השכם להורגו"

"נמצה את הדין עם כל מי שפעל כנגד אזרחי ישראל – בין אם מדובר במחבל מוצהר ובין אם מדובר באזרח שהשתתף בפעילות הרצח המתועבת. בנושא הזה לא יהיו פשרות", המשיך שר הביטחון. בתשובה על שאילתה בנושא "סיכול פעילים שהשתתפו בטבח השבעה באוקטובר", אמר: "לוחמי צה"ל פועלים במסירות רבה כבר 9 חודשים במלחמה הצודקת ביותר שידענו כל שנות קיומנו".

"לוחמי צה"ל לחמו בגבורה ובלמו בימים הראשונים והעבירו לאחר מכן את המלחמה לשטח האויב בהתקפה עזה. אנו אומר בצורה הברורה ביותר שמערכת הביטחון כולה נחושה למצות את הדין עם כל אחד ואחד שפעל נגד אזרחי ישראל", המשיך שר הביטחון. "נמצה את הדין עם כולם, בין אם במעצר ובין אם בחיסול. יש רק שתי אפשרויות לאנשים האלה – בית הכלא או בית הקברות. לא מדובר פה על קרב או מלחמה, מדובר פה על השפל האנושי הגרוע ביותר, הפעולה של חיות האדם האלו, ואנו נמצה עימם את הדין. הכלל שחל הוא הבא להורגך השקם להורגו. בנושא הזה לא יהיו פשרות. נפעל בהתאם לחוק ולדין, אבל בלי לשכוח מה מוטל עלינו".

שר הביטחון יואב גלנט במליאת הכנסת (צילום: ערוץ הכנסת)
גלנט במליאת הכנסת|צילום: ערוץ הכנסת

עוד אמר גלנט: "אין מקלט ואין מקום בטוח למי שהשתתף בטבח נגד אזרחי ישראל, נביא אותו לדין. הפעולה של צה"ל שהביאה לחיסול כ-14 אלף מחבלים ולמיטוט מסגרות חמאס היא למעשה העדות למה שאני אומר. נתקוף ואנחנו תוקפים מחבלים. הכול ייעשה בהתאם לחוק ובהתאם לצורך המבצעי כאשר המשימה ברורה. בקצה נגיע לכולם". 

סוגיית הגיוס והמחסור בכוח אדם בצבא 

שר הביטחון גלנט התייחס במליאת הכנסת לנושא הגיוס: "התהליך הוא הדרגתי, הוא לא נעשה 76 שנים. הוא משתנה עכשיו, צווי הגיוס בדרך וייצאו במהלך השבועות הקרובים. היעד שלנו הוא להגיע לגיוס של כל מי שהוא בר-גיוס לפי חוק. כך אנו עובדים. בסופו של עניין התהליך הזה הוא תהליך הדרגתי. הוא לא נעשה 76 שנים. הוא לא נעשה על ידי רבים מקודמיי, כשלא זז מילימטר במה שצריך לעשות. והוא משתנה עכשיו כי צווי הגיוס בדרך וייצאו במהלך השבועות הקרובים. זה שינוי דרמטי ומן הראוי לברך עליו. זה גם ירבה ביטחון וגם ירבה אחדות".

"יש דבר אחד שאנו לא יודעים להביא מחוץ לארץ וזה חיילים וחיילות. נשלים מקיץ 24 ועד קיץ 25 גיוס של 3,000 חרדים, זה תואם בעת הזו את הקיבולת של צה"ל", המשיך השר והתייחס למחסור בכוח האדם בצבא. "תשעת החודשים האחרונים הוכיחו מעל לכל דבר אחר שצה"ל זקוק לחיילים. הדברים הם פשוטים. לא הכול אפשר לקנות בכסף או להביא מחוץ לארץ. יש דבר אחד שאנו לא יודעים להביא מחוץ לארץ וזה חיילים וחיילות. מדובר פה בצורך מבצעי ממשי. היערכות מערכת הביטחון תחת אחריותי החלה בקליטת חיילים חרדים טרם המלחמה והמאמץ האמיתי היחיד שעשיתי למעט מאמצי המלחמה בתקופת המלחמה – עסק בנושא גיוס החרדים".

חרדים בלשכת גיוס (צילום: חיים גולדברג, פלאש 90)
גלנט: "נשלים מקיץ 24 ועד קיץ 25 גיוס של 3,000 חרדים"|צילום: חיים גולדברג, פלאש 90

"הנושא שקוראים לו גיוס חרדים עומד ביסוד בעיות חברתיות בישראל מאז שנת 48 ונידון בבג"ץ מאז שנת 98. אתמול נפל דבר, החלטנו שבחודש הקרוב אנו מוציאים צווים לאחר טיוב נתונים. אנו רוצים להצליח, אנו רוצים יחס גבוה בין כמות הצווים שנשלחת לבין ההיענות. אנו לא מחפשים בעיות, אלא להתחיל בטוב, ובתהליך הדרגתי. אנו עושים את זה כדי לשפר את היכולת המבצעית של צה"ל שאכן זקוק לעוד חיילים והמקורות שלהם הם ברורים".

"המקורות של הגיוס לצה"ל הם חיילים בסדיר - הארכת שירות, חיילים במילואים ואוכלוסיות נוספות ובראשן החרדית. בהיבט הזה צריך להבין את הפרופורציות ולזכור שהנתח העיקרי בשלב זה עדיין יושב על צבא החובה ועל המילואים כמשלים. אנחנו לא רוצים להגיע להתנגחות פוליטית או לשסע בעם, יש פה רצון לעשות תהליך פוזיטיבי שיביא לכיוון המתאים. נשלים מקיץ 24 ועד קיץ 25 גיוס של 3,000 חרדים שזה תואם בעת הזו את הקיבולת של צה"ל. האוכלוסייה החרדית דורשת התאמות ספציפיות. הדוגמה הכי קטנה היא בנושא המזון".

חברי אופוזיציה זעמו על דבריו של גלנט בנוגע למספר הנמוך של המתגייסים החרדים, ושר הביטחון עקץ בתגובה: "איפה הייתם במשך עשרים שנה? איפה היו שרי הביטחון שלכם? איפה היו כל הגנרלים שלכם? עם כל הכבוד - קצת הערכה, קצת כבוד, קצת אמינות".   

גלנט: "רצינו למשל להאריך את גיל הפטור, בממשלה ובוועדה הערימו קשיים"

שר הביטחון התייחס במליאת הכנסת לסוגיית הארכת גיל הפטור מגיוס וטען כי בממשלה ובוועדת החוץ והביטחון של הכנסת הערימו קשיים. "בחודש פברואר הנחתי תזכיר להארכת השירות הסדיר ל-36 חודשים. אנו זקוקים לשירות חובה ארוך יותר וגם להגדלת גיל הפטור ממילואים ולתוספת במילואים. הצורך בשטח ברור, אבל בכל מקום שאליו אני מגיע כשר הביטחון מערימים קשיים. בממשלה, בכנסת, בוועדת חוץ וביטחון, במשרד המשפטים, במשרד האוצר. בכל המקומות. לכל אחד יש סיבה משלו למה להתנגד. הדבר הזה בקצה מותיר אותנו עם צורך שהוא יותר גדול ממה שאנו מצליחים לספק. אנו חייבים חיילים. למשל, אנו רוצים להאריך את גיל הפטור ממילואים מ-41 ל-42. לא אפשרו לנו את זה. לאחר שהייעוץ המשפטי נתן שלושה חודשים זה לא אושר בידי הכנסת בוועדת חוץ וביטחון והוצאנו משירות אלפי חיילים".

"נושא הביטחון צריך לעמוד מעל לכל דבר אחר, וצריך לתת לכך עדיפות עליונה. צה"ל הוא הצבא של כולנו. כדי שיוכל להמשיך במשימות שלו להבטחת נצח ישראל עלינו להתאחד מאחוריו ולתת לו את הגורם היקר שמאפשר את פעולתו, וזה אנשים". 

בקואליציה תוקפים את גלנט: "מאפשר רוח רפיסות"

חברי כנסת מהליכוד תקפו את שר הביטחון יואב גלנט במהלך דבריו בכנסת. חבר הכנסת משה סעדה מהליכוד אמר: "זו רוח המפקד שלך? תסתכל לחיילים בעיניים. רוח הרפיסות שאתה מאפשר... תסתכל לחיילים הגיבורים בעיניים". שר הביטחון גלנט השיב: "האנשים שאתה מדבר עליהם בזמן שאתה ישבת במשרדים ממוזגים סיכנו את נפשם יום ולילה. אל תקרא להם רופסים ואל תקרא להם רכרוכיים. אתה עושה עוול לחיילי צה"ל ולצבא ההגנה לישראל".