תג מחיר מוושינגטון: גורמים רשמיים בממשל האמריקני העבירו בימים האחרונים מסרים חריפים לישראל במחאה על "נוהל כניסה ושהייה של זרים לאזור יהודה ושומרון" - כך פרסמנו הערב (רביעי) ב"מהדורה המרכזית". האמריקנים טוענים שהנוהל פוגע פגיעה חמורה בחופש התנועה והעיסוק של הסטודנטים והמרצים האמריקנים המגיעים לאזור.

ממידע שהגיע ל-N12 עודה כי קיימים גורמים בממשל האמריקני שמבהירים כי אם הנוהל הזה ייכנס לתוקף כפי שהוא מתוכנן כעת לחודש יולי, התגובה תהיה השהיית ועיכוב תוכנית הפטור מוויזה לישראלים בכניסה לארה"ב.

את נוהל כניסת הזרים לאזור יהודה ושומרון ושהייתם גיבש מתאם פעולת הממשלה בשטחים. לפיו, ישראל תוכל להגביל את כמות הסטודנטים הזרים שיורשו ללמוד במוסדות האקדמיה הפלסטיניים בגדה ל-150 בלבד. כמו כן, במסגרת הנוהל, ישראל מגבילה גם את מספר המרצים שיכולים ללמד באוניברסיטאות האלה ל-100 בלבד.

הבית הלבן בוושינגטון (צילום: 123RF‏)
הבית הלבן במסר חד משמעי לירושלים|צילום: 123RF‏

עוד עולה מהנוהל כי כל אחד מהסטודנטים והמרצים יידרש לעבור תשאול בנציגות הישראלית בארץ המוצא שלו, ורק אז במשרד הביטחון יגבשו את כל הנתונים לגביו ויחליטו אם ייכנס או לא. והאמריקנים, כאמור, לא מרוצים מכך כלל.

סוגיה זו עולה השבוע בדיון סגור של ועדת החוץ והביטחון של הכנסת, שהתכנסה לבקשת השר לשיתוף פעולה אזורי עיסאווי פריג'. בדיון נכחו בין היתר נציגי מתאם פעולות הממשלה בשטחים ונציגי שירות הביטחון הכללי.

משגרירות ארה"ב בישראל נמסר: "אנו מודעים לנוהל החדש, ממשיכים ללמוד אותו, נמצאים בשיח עם הרשויות בישראל ומעודדים התייעצות נוספת לפני יישום הנוהל. לא נתייחס לדיונים המתמשכים הקשורים בכניסה של ישראל לתכנית הפטור מוויזה לארה"ב".