מערכת הבחירות עוד לא יצאה רשמית לדרך, אבל היא כבר ממש כאן: גם לאחר שנדמה היה שבליכוד ובכחול לבן נמצאים בדרכם לפשרה שתוביל לדחיית המועד האחרון להעברת התקציב ולדחיית הבחירות, הערב (שני) נראה שהסיכוי שהכנסת תתפזר מחר בחצות וישראל תלך לקלפיות בחודש מרץ הקרוב, גדול ומוחשי הרבה יותר. 

לעדכונים נוספים ושליחת הסיפורים שלכם - היכנסו לעמוד הפייסבוק של החדשות

יו"ר כחול לבן גנץ הציב רשימת דרישות לליכוד, שם מתנערים ממנה - ומאשימים אותו בהליכה לבחירות. חברי הכנסת של כחול לבן לא צפויים להשתתף בהצבעה במליאה על הפשרה שעליה דובר אמש - ובכך, למעשה, ניתן יהיה לומר שהדרך לבחירות נסללה.   

נתניהו וגנץ בישיבת הממשלה (צילום: פלאש 90, פלאש/90 )
ככל שחולף הזמן, נראה שישראל דוהרת לבחירות|צילום: פלאש 90, פלאש/90

בישיבת סיעת כחול לבן שנערכה באמצעות אפליקציית זום, גנץ הבהיר את חמש הדרישות העומדות על הפרק כעת על מנת לקדם את החקיקה בנושא התקציב ולמנוע בחירות: 

1. הבטחת העברת תקציב לשנת 2020-2021
2. אישור תקנון ממשלה
3. העברת כל המינויים התקועים
4. שר המשפטים יישאר בתפקידו ולא יהיו שינויים שיפגעו בשלטון החוק
5. סגירת כל נקודות היציאה להתחמקות מהרוטציה

״ירצו יקבלו. לא ירצו, יהיו בחירות״, אמר גנץ, במה שנראה כמו עמידה על עקרונות המפלגה באופן נחרץ - צעד שהפירוש שלו בפועל הוא סיכוי קלוש להגיע להבנות עם הליכוד בשעות שעוד נותרו, מה שצפוי להוביל לפיזורה האוטומטי של הכנסת - וליציאה לבחירות. 

בפוסט שהעלה לעמוד הפייסבוק שלו כתב גנץ: "צר לי שראש הממשלה עסוק בענייני משפטו ולא בטובת הציבור ומוכן לגרור את כל המדינה לתקופה של חוסר ודאות במקום להבטיח יציבות כלכלית ושיקום של המשק. אם הליכוד לא יענה לדרישותינו, נצא לבחירות בראש מורם, נשים את ישראל לפני הכל וניתן לבוחר להכריע". 

ראש הממשלה ויו"ר הליכוד נתניהו, הגיב להתפתחויות במהלך מסיבת עיתונאים משותפת שקיים עם יועצו של הנשיא טראמפ, ג'ארד קושנר, ואמר: "אנחנו עבדנו קשה מאוד למנוע בחירות מיותרות. הגענו לסיכומים עם כחול לבן. הם היו מבטיחים, סיכומים טובים, והיו מאפשרים לנו להימנע מהבחירות האלה. לצערי, בגלל לחץ פנימי בתוך מפלגתו בני גנץ החליט לחזור בו והדבר הזה גורר את המדינה לבחירות מיותרות בעיצומו של משבר הקורונה". לדברי נתניהו, "ההתעקשות היא לאפשר לניסנקורן לעשות הפיכה פקידותית-שיפוטית שעומדת בניגוד להסכמים הקואליציוניים ושאנחנו לא יכולים לאפשר, לא יכולים לאפשר לשמאל לרמוס את הדמוקרטיה שלנו ברגל גסה. זה מצער אותי כי במקום לאפשר לממשלה לעבוד למען האזרחים, ההתעקשות היא להמשיך ״ממשלה בתוך ממשלה״, בניסיון כושל לקושש קולות למפלגה שלא בדיוק מצליחה בסקרים". 

שר המשפטים, אבי ניסנקורן, מוביל הקו התקיף שקורא לא לוותר לנתניהו, צייץ בטוויטר בתגובה להתפתחויות: "אין דמוקרטיה בעולם שהייתה מקבלת מצב בו ראש ממשלה מחזיק את תקציב המדינה כבן ערובה, ודורש לרמוס את מנגנוני שלטון החוק. גם בישראל זה לא יקרה". 

הצעת הפשרה אושרה בוועדה, אך הסיכוי שתעבור במליאה הולך ומתמוסס 

מוקדם יותר היום, אמנם אושרה בוועדת הכנסת הצעת הפשרה לדחיית אישור התקציב בשבועיים, אלא שכעת ההצעה צפויה לעלות להצבעה במליאה, שם הסיכויים שתעבור נמוכים יותר. בליכוד ובכחול לבן מעריכים שהסיכויים לאשר את פשרת הדחייה קורסים - ולפיכך, מעריכים כי מחר בחצות הכנסת ה-23 תתפזר, והבחירות הבאות ייערכו 90 יום לאחר מכן, ב-23 במרץ.  

הצבעה על פיזור הכנסת (צילום: הכנסת)
המחלוקות יובילו שוב לבחירות. נתניהו וגנץ במליאת הכנסת|צילום: הכנסת

ההערכות שהצעת הדחייה לא תעבור מגיעות בין היתר על רקע המרד שהולך ומתרחב בכחול לבן: לצד ח"כ אסף זמיר שקורא לפזר את הכנסת וללכת לבחירות, גם ח"כ מיקי חיימוביץ' וח"כ רם שפע נוטים לעשות זאת - ואליהם הצטרפה גם חברת הכנסת מיכל קוטלר וונש שמתנגדת לפשרה. עוד מספר חברי כנסת מתנדנדים וטרם החליטו כיצד להצביע.

ועדת הכנסת אישרה היום בתיקון לחוק יסוד: הכנסת, לפיו תניח הממשלה את הצעות תקציב 2020 ו-2021 עד 23 בדצמבר, כלומר מחרתיים. אם תקציב 2020 לא יובא בפני הכנסת עד 31 בדצמבר או שתקציב 2021 עד 5 בינואר - "יראו כאילו החליטה הכנסת על התפזרותה לפני גמר תקופת כהונתה, והבחירות לכנסת ה-24 יתקיימו ביום י' בניסן התשפ"א (23 במרץ 2021)". 

בוועדת הבחירות זקוקים ל-90 ימי היערכות: "סכנה לקיום בחירות באופן תקין"

מנכ"לית ועדת הבחירות המרכזית, אורלי עדס, אמרה בדיון בוועדת הכנסת היום כי "הצעת הדחייה מכניסה אותנו להקפאה עד 5 בינואר. אם יהיו בחירות, יהיו לנו רק 76 ימים להיערך למערכת הבחירות הכי מורכבת שידעה המדינה. זה לא מעשי ולא סביר. אני מתריעה - אם לא נתחיל לעבוד מיידית, יש סכנה לקיום בחירות באופן תקין".

ח"כ בצלאל סמוטריץ' מימינה הטיל לכאורה פצצה בוועדה כשאמר שימינה תשקול לתמוך בפשרה כדי לאפשר את העברת התקציב: "יש לנו אחריות למדינה ובלי זה תהיה קטסטרופה". עם זאת, יו"ר המפלגה, נפתלי בנט, הבהיר לחברי הסיעה שלו שהם יצביעו נגד הפשרה שתדחה את פיזור הכנסת וכן שהם רק קוראים לממשלה לאפשר להעביר תיקון לחוק יסוד משק המדינה כדי שהמדינה לא תשותק בזמן שאין תקציב. 

הצעת החוק מאשרת את הודעת כחול לבן מאמש על פשרה שהושגה עם הליכוד בדבר העברת התקציב: "נתחיל בקידום תהליך ובמקביל נמצה את הניסיון להביא לממשלה מתפקדת, עם תקציב שמיליוני ישראלים זקוקים לו כעת, מינויים ושמירה על שלטון החוק והיעדר השפעה של ראש הממשלה על משפטו. עם זאת, עם פרסום ההודעה, הבהירו במפלגה שזה עדיין לא סוף פסוק - ושהכנסת עדיין יכולה להתפזר מחר.

קלפיות (צילום:  יחסי ציבור)
שובן של הקלפיות? אם הכנסת מתפזרת מחר - הבחירות ייערכו ב-23 במרץ|צילום: יחסי ציבור

במפלגתו של גנץ הבהירו כי "אם לא יושגו הבנות במסגרתן ימולא ההסכם הקואליציוני ואזרחי ישראל יזכו לממשלת אחדות מתפקדת שמתנהלת בשיתוף פעולה כנדרש ותוך שמירה על הדמוקרטיה ושלטון החוק, נמשוך את הצעת החוק והכנסת תפוזר ביום שלישי הקרוב".