בעוד שבוע בדיוק יגיע תאריך היעד של החלת הריבונות, והערב (שלישי) נחשפה ב"מהדורה המרכזית" ההצעה שהציג ראש הממשלה, בנימין נתניהו, לראש הממשלה החליפי, בני גנץ. בתגובה להצעת נתניהו הציב גנץ מספר תנאים שאליהם הוא מתייחס כתוכנית "שלילת השלילה" – כך על פי גורמים המעורים בשיחות בין הצדדים. הפער בין ראש הממשלה וראש הממשלה החליפי מטיל צל כבד על התוכנית של טראמפ, ואולי על עתידה של הממשלה.

לעדכונים נוספים ושליחת הסיפורים שלכם - היכנסו לעמוד הפייסבוק של החדשות 

במהלך שיחות הסיפוח העלה נתניהו בפני גנץ שתי אפשרויות - להחיל את הריבונות בפעימה אחת או לחילופין בשתי פעימות, אך המטרה שלו נותרה בעינה: ריבונות ישראלית על 30% מהשטח. נתניהו מקווה שאם גנץ ואשכנזי יסכימו על שתי פעימות בתאוריה, הם יוכלו לפחות להתחייב לפעימה הראשונה גם בפועל ובכך להניע את המהלך.

עם זאת, לטענת גורמים פוליטיים שבקיאים בתכני הפגישות, השניים לא אומרים לפי שעה מה הם רוצים במסגרת הפעימה הראשונה. לא זאת בלבד, כך טוענים אותם גורמים, ראש הממשלה ביקש מגנץ להציג מפות ספציפיות לצה"ל כדי שיוכלו להתקדם עם ההכנות, אך הדבר לא קרה.

מעכבים את התהליך? גנץ ואשכנזי|צילום: הדס פרוש, פלאש 90‎, חדשות

הדבר עלול להוביל לעימות חזיתי של ממש. "אם שר החוץ ושר הביטחון ימשיכו להיות לעומתיים זה יציב בעיה גדולה על התהליך", כך מסר גורם פוליטי. "לא ייתכן ששר חוץ יתדרך בעולם נגד הסיפוח. גנץ ואשכנזי מושכים את הזמן ולא מחזירים תשובות. חייבים להחיל את הריבונות בזמן הקרוב כי אחרי הבחירות בארה"ב לא בטוח שזה יתאפשר".

גרסת גנץ ואשכנזי והתנאים לתמיכה בסיפוח

גנץ ואשכנזי לעומת זאת טוענים שנתניהו כלל לא אמר בשיחות מה היקף החלת הריבונות שהוא רוצה בפעימה הראשונה, ולכן אין להם אפשרות להגיב. יתרה מכך, בסביבת גנץ מספרים שהוא זה שחותר לכך שתתקבל בכלל החלטה על היקף הסיפוח, שאותה הוא דורש להעביר שורה של בקרות: לא רק דיון בקבינט המדיני-ביטחוני (כפי שכבר סוכם בהסכם הקואליציוני), אלא גם בחינת ההשלכות מול צה"ל והכנסה של משרד החוץ למשוואה.

גוש עציון  (צילום:  none, בית ספר שדה כפר עציון )
גנץ ואשכנזי תומכים בסיפוח הגושים? גוש עציון|צילום: none, בית ספר שדה כפר עציון

גנץ ואשכנזי לא שוללים תמיכה בהחלת ריבונות על שטחים שמצאים בקונצנזוס הישראלי, כמו אריאל, גוש עציון ומעלה אדומים, אך הם מתמידים בהתנגדותם לסיפוח בקעת הירדן, בגלל הרגישות מול ירדן ומול הפלסטינים.

אך לא משנה מה היקף הסיפוח, גנץ מציב תנאים ברורים לתמיכתו:

  1. שטחים שאין בהם פלסטינים או שמספר הפלסטינים שיסופחו ויש להם זיקה לשטח המסופח יהיה מצומצם
  2. מתן זכויות שוות לפלסטינים - מעמד תושבות
  3. שמירה על חופש התנועה לפלסטינים, כלומר בין ערים ואזורים פלסטיניים
  4. תיאום מול הקהילייה הבינלאומית בדגש על אירופה
  5. תיאום מול העולם הערבי – ובפרט בחינת ההשלכות מול ירדן ומצרים
  6. הסיפוח חייב להיות חלק ממהלך כולל מול הפלסטינים – גנץ דורש מתן גזר כלשהו לפלסטינים, אם בצורת שטח או בצורת מחוות כלכליות
עבדאללה מלך ירדן (צילום: רויטרס)
גנץ דורש את תמיכתו של עבדאללה מלך ירדן|צילום: רויטרס

גנץ מכנה את התנאים הללו "שלילת השלילה" - יצירת מאזן שישבור את ה-לא האוטומטי של הפלסטינים לכל משא ומתן. בשיחה עם כתבים טען ראש הממשלה החליפי שהקיפאון המדיני נובע מהגישה הפלסטינית להתבוסס ב"דיפ שיט" שלהם. על זה לפחות, ראש הממשלה וראש הממשלה החליפי מסכימים.