להערכת מומחים, כ-30 מיליון מ"ק מים מתבזבזים כל שנה בישראל עקב נזילות בצנרת הביתית. במקרים רבים הצרכנים כלל לא מודעים לנזילה ומגלים אותה רק לאחר זמן רב, בעקבות עלייה בחשבון המים החודשי, ולאחר בזבוז רב של מים. רגב ינאי, סמנכ"ל השיווק בחברת ארד המייצרת מדי מים, נותן טיפים למניעת נזילות ביתיות ולאיתורן.

>> לכל הכתבות בערוץ living 

>> הבלוגרית השחירה על המוצר הישראלי, כך הגיבו הגולשים

>> האתר הפופולרי השיק קולקציה חדשה ושווה לבית

קטן קטן אבל חוסך המון: ודאו כי בכל הברזים הביתיים מותקנים חסכמים. החסכם הוא אביזר פשוט להתקנה וזול, והתקנתו מבטיחה חיסכון ניכר במים.

איך לגלות נזילה בשירותים

רוב הנזילות הביתיות הן בשירותים: רצוי לבדוק פעם בחודש את כל האסלות בבית. כדי לבדוק אם נזילה, מניחים נייר טואלט באסלה מתחת לפתח היציאה של המים. אם הוא נרטב סימן שהאטם בניאגרה אינו תקין ויש להחליפו בהקדם.

אפשר גם להשתמש בצבע מאכל: טפטפו כמה טיפות צבע מאכל למכל האסלה – הקפידו על כמות מספיקה לצביעת המים אבל אל תגזימו כדי שלא להכתים את האסלה. המתינו כרבע שעה. אם המים באסלה נצבעו – סימן שיש נזילה וצריך לטפל בה.

שירותים, חדר רחצה (צילום:  Aquarius Studio, Shutterstock)
צילום: Aquarius Studio, Shutterstock

טיפים לאיתור נזילות מים 

בדקו בעצמכם אם יש נזילות: סגרו את כל הברזים בבית והסתכלו על הצג של מד המים. אם יש תזוזה של המחוגים או של תצוגת הספיקה – יש נזילה.

טסט נזילות נוסף: סגרו את המגוף הביתי (הברז שאחרי מד המים), המתינו 5 דקות, ואז פתחו שוב באיטיות. אם מד המים מראה על צריכה במשך מספר שניות רצופות – כנראה שיש נזילה.

בדקו את מד המים הראשי (הצריכה המשותפת) בבניין: רצוי להסתכל מדי פעם על מד המים הראשי בבניין בשעות שבהן לא אמורה להיות צריכה. אם מד המים מראה שיש צריכה, ככל הנראה יש נזילה. מד המים הראשי מודד את כמות המים המסופקת לכל דירה וכן את הפרשי המדידה ואת הצריכה המשותפת של המים בבניין.

מד מים (אילוסטרציה: Peefay, Shutterstock)
אילוסטרציה: Peefay, Shutterstock

צנרת כיבוי אש: אם יש, בדקו את מונה המים המותקן לפני הצנרת של כיבוי האש כדי לוודא שאינו מראה על הצריכה, כלומר נזילה.

הידרנטים (ברזי כיבוי אש): שימו לב שלא נעשה שימוש בברזי כיבוי האש (בתום לב או שלא). ניתן להתקין אביזרים תקניים שיחסמו את הגישה לשימוש בברז כיבוי אש, ויאפשרו גישה במקרי חירום בלבד. 

ברז כיבוי אש (צילום:  HELGA YG, Shutterstock)
צילום: HELGA YG, Shutterstock

התקינו אפליקציה ייעודית: בשנים האחרונות פותחו אפליקציות מיוחדות שעוקבות אחר צריכת המים ומתריעות על צריכה חריגה, בהן Read Your Meter Pro של ארד. התקינו אפליקציה שתעזור לכם לעקוב אחר צריכת המים הביתית ולקבל התראות בזמן אמת על נזילות.

איך לאתר נזילה בגינה

הדשא עם הנזילות ירוק יותר: הסתכלו על הגינה שלכם. אם יש בדשא נקודות ירוקות יותר  עם הרבה עשבייה – ייתכן שיש במקום נזילה.

בית בקיבוץ קליה (צילום:  tottoto, Shutterstock)
חפשו כתמים יירוקים במיוחד על הדשא|צילום: tottoto, Shutterstock

מחשב השקיה: אם יש לכם מחשב השקיה, ודאו שהוא מכוון ושזמן ההשקיה ומספר החזרות מתאים לעונה. לא פעם יש השקיה מיותרת גם בחורף בגלל מחשב השקיה לא מכוון. 

אם ניסיתם את כל הטיפים, לא מצאתם נזילה ובכל זאת אתם מקבלים חשבון מים גבוה - הזמינו בעל מקצוע לאיתור הנזילה.