חיתוכים 270622 - זארה כתובת (צילום: צילום מסך)
הזמנה לכתובת בראשון לציון תחת מדינת פלסטין|צילום: צילום מסך

אין ספק ששמה של רשת האופנה זארה מככב בימים האחרונים ברשתות החברתיות ולא לטובה. רק בשבוע שעבר עלה סטטוס בפייסבוק בו הציגה גולשת את פערי המחירים בין ישראל לבין אירופה  כשבישראל משלמים כפול מאשר המחיר בחו"ל.

אבל בעוד שלפערי המחירים בין אירופה לארץ נדמה שכבר התרגלנו, לא ציפינו לתגלית הבאה: בזארה העולמית יש אפשרות להירשם תחת מדינת פלסטין, במקום מדינת ישראל, והמחירים נחתכים ב-40-50 אחוזים.

מי שניסו את השיטה, ואף הצליחו להזמין מוצרים הן הם מספר גולשות בקבוצת וואטסאפ סגורה שמנהלת שני פדר, טרנדולוגית ומנהלת קהילת האינסטגרם "הפדריישן - קהילת טרנדים". "את מורידה את האפליקציה של זארה ובמקום לרשום שאת מישראל את כותבת שאת מפלסטין, מזינה מייל שלא תואם את המייל איתו נרשמת לזארה ישראל (אם נרשמת), ופשוט מזמינה דרך זארה פלסטין וכותבת את הכתובת בישראל, זה מגיע עם משלוח DHL עד הבית תמורת 20 אירו", היא מסבירה.

 אורליה זקרי ביטון (35), ואחותה נטלי קורקוס (41) שנמצאות בקבוצה החליטו לעשות ניסוי. אורליה נרשמה באפליקציה לזארה ישראל, ואחותה נרשמה לזארה פלסטין. לאחר מכן הן הזמינו את אותם הפריטים וגילו את הפרשי המחירים.

חיתוכים 270622 - זארה (צילום: צילום מסך)
צילום: צילום מסך

כך למשל שמלת פסים עם וולנים עולה בישראל 75.90 שקלים, ובפלסטין 46.80. מארז זוג בגדי גוף לתינוקות יעלה בישראל כ-56 שקלים. המחיר בפלסטין - 36 שקלים. סנדלי עור עם אבזם יעלו בישראל 259 שקלים לעומת 144 שקלים בפלסטין, חצאית צדפים תעלה בישראל 140 שקלים ובפלסטין 94 שקלים, וכן הלאה. הדבר השני הבולט לעין הוא גובה ההנחות. בעוד שבישראל מרבית ההנחות עומדות על 30 אחוזי הנחה, דרך האתר של זארה פלסטין תזכו כבר ל- 40-50 אחוזי הנחה.

מספר לקוחות שניסו להזמין דרך האתר הפלסטיני, קיבלו אישור הזמנה אך לאחר מכן היא בוטלה. הסיבה שסיפקו באתר היא שחברת האשראי לא אישרה את ההעברה, אבל כאשר שהלקוחות פנו לחברת האשראי – החברות הכחישו וטענו כי האתר עצמו ביטל את ההזמנה.

חיתוכים 270622 - זארה (צילום: צילום מסך)
צילום: צילום מסך

מנגד, היו כאלו שכן שיחק להן המזל - ירין לניאדו מראשון לציון, מיהרה לשנות את הארץ לפלסטין, רכשה לפני שבוע מספר פריטים, והיום הם הגיעו אליה עם שליח עד הבית. "קלטתי את הטריק והחלטתי לבצע הזמנה קטנה לניסיון, כדי לראות שזה באמת עובד", היא מספרת. "הזמנתי 4 פריטים: 3 חולצות ומכנסיים לילד שלי. בארץ כל פריט עולה 56 שקלים. בזארה פלסטין – 18 שקלים. בגלל שהייתי צריכה לשלם עוד 20 אירו משלוח זה לא חסך בטירוף, אבל העיקרון הוא שסל שעלה בארץ 200 שקלים, עלה בחו"ל 72 שקלים".

פנינו לזארה ישראל במטרה להבין את הפערים אבל שם נאמר לנו כי מי שקובע את המדיניות היא זארה העולמית. בפנייה לשירות הלקוחות של זארה העולמית נמסר לנו שהחברה לא קובעת את המחירים בארצות השונות. כשניסינו לרדת לפרטים, נחסמנו. פנייה רשמית לדוברות זארה העולמית לא נענתה עד לפרסום הכתבה.

חיתוכים 270622 - זארה (צילום: צילום מסך)
צילום: צילום מסך

עם זאת, כנראה שמישהו בכל זאת התייחס לפניית mako. יומיים לאחר הפנייה לחברה הוסרה אפשרות המשלוח ל"פלסטין". החברה הצליחה לפגוע גם בלקוחות בראשון לציון, ששילמו מחירים גבוהים וגם בלקוחות ברמאללה, שיצטרכו מעכשיו לשלם מחירים גבוהים יותר.

"ידוע שבישראל הכל יקר, אבל כאן מדובר באותו מקום בדיוק", אומרת זיקרי ביטון. "זאת יריקה בפרצוף שלנו".

"זה הזיה ההפרשים האלה. זה לא אמיתי", מסכימה איתה רינת, חברה נוספת בקבוצת הוואטסאפ. ב"תור צרכנים אנחנו יכולים לא לקנות ועדיין ממשיכים והאלו למעלה עושים על זה בוכטות. וישראלים במקום לא לקנות רצים, מה זה רצים, עומדים בתורים להיכנס בשנייה שפותחים קניונים".