ממשלת יפן מפצירה בתושבי עיר הבירה טוקיו והפרוורים המקיפים אותה להשתמש בפחות חשמל היום (שני), בצל הדאגה ממחסור באנרגיה בעת גל החום שמתגבר במדינה. בממשלה דואגים ששימוש מוגבר בחשמל יוביל לשיבושים באספקה ויגביר את הסכנה להיפגע ממכות חום.

שר הכלכלה היפני הבהיר כי הוא צופה צריכה מוגברת של חשמל בשעות הצהריים והוא מבקש מהתושבים באזור לכבות אורות מיותרים החל מהשעה 15:00 בצהריים, אך להמשיך להשתמש במיזוג האוויר וצרוך נוזלים במהלך השעות החמות. במטרפוליטן טוקיו, המאוכלס ביותר בעולם, ישנם יותר מ-37 מיליון תושבים שמתמודדים כעת עם טמפרטורות חריגות.  

בהצהרה של הממשלה הבהירו כי כושר ייצור החשמל העודף צפוי לצנוח ל-3.7% במהלך היום, בטוקיו ובשמונת המחוזות שסובבים אותה. יצרני החשמל במדינה עובדים על הגברת האספקה אך על פי השר הסיטואציה היא "בלתי צפויה": "אם תהיה התגברות בביקוש ובעיה פתאומית באספקה, הרזרבות יוכלו לרדת מתחת ל-3% הנדרשים".

במהלך סוף השבוע עלו הטמפרטורות במרכז טוקיו מעל 35 מעלות צלזיוס. בעיר הסמוכה איסאקי נרשמו 40.2 מעלות צלזיוס. מדובר בטמפרטורות הגבוהות ביותר שנמדדו ביפן בחודש יוני אי-פעם. לרוב הטמפרטורות בחודש זה לא מגיעות אפילו ל- 30 מעלות.

הדאגה ממחסור בחשמל מתגברת ביפן כבר מספר שבועות בצל הגעת גל החום למדינה שיצר צריכה מוגברת של חשמל. רעידת אדמה שהתרחשה בצפון מזרח יפן בחודש מרץ פגעה במספר תחנות כוח גרעיניות שנאלצו לעצור את הפעילות שלהן, נוסף על סגירה של כמה תחנות כוח הפועלות על פחם ונפט במדינה, אלה צמצמו את יכולת אספקת החשמל במדינה.