סרי לנקה השהתה את כל מכירות הדלק במדינה לרכבים לא חיוניים, על רקע המשבר הכלכלי החמור ביותר שפגע במדינה אי פעם. במהלך השבועיים הבאים רק אוטובוסים, רכבות ורכבים שמשמשים את שירותי הבריאות יוכלו לרכוש דלק.

ממשלת סרי לנקה הודיעה אתמול כי נאסר על רכבים פרטיים לרכוש דלק עד ל-10 ביולי. "סרי לנקה לא התמודדה עם משבר כלכלי כה חמור בהיסטוריה שלה", מסר דובר הקבינט. הממשלה שלחה נציגים לקטאר ולרוסיה בניסיון להבטיח אספקה זולה של נפט.

במקביל בתי ספר באזורים אורבניים עצרו את פעילותם ונציגי הממשלה הורו ל-22 מיליוני התושבים במדינה לעבוד מהבית. מחסור חמור בדלק, מזון ותרופות העלה את יוקר המחיה במדינה לרמות שיא וזוהי הפעם הראשונה שמדינה מיישמת צעד כה קיצוני בשנים האחרונות.

הפגנות בסרי לנקה (צילום: רויטרס)
הפגנות בסרי לנקה במהלך חודש אפריל|צילום: רויטרס

הכלכלה הסרי לנקית נפגעה קשות מהקורונה, עליית מחירי האנרגיה בעולם יחד עם צעדי המיסוי הפופוליסטיים של הממשלה, דרדרו את המדינה למשבר הכלכלי החמור ביותר אי פעם. במדינה אין מספיק מטבע זר כדי לשלם על ייבוא מוצרים בסיסיים כמו דלק ומזון. ממשלת סרי לנקה מקיימת דיונים עם קרן המטבע העולמית בנוגע לחבילת סיוע.

במהלך סוף השבוע גורמים בממשלה מסרו כי במדינה נותרו רק 9,000 טונות של דיזל ו-6,000 טונות של בנזין, ואלה נועדו לרכבי שירות חיוניים. תחת הביקוש הרגיל לדלק, הכמות הזו הייתה מספיקה לפחות משבוע ימים. "אנחנו עושים כל שביכולתנו כדי להשיג מלאי חדש, אבל אנחנו לא יודעים מתי זה יקרה", מסר שר החשמל והאנרגיה הסרי לנקי.

סרי לנקה הידרדרה לחדלות פרעון בפעם הראשונה בהיסטוריה שלה בחודש שעבר. לפני כשבוע הגיע צוות של קרן המטבע למדינה לדיונים על חבילת חילוץ בגובה 3 מיליארד דולר. הממשלה המקומית מנסה להסתייע גם בהודו ובסין לייבוא מוצרים חיוניים.