החדשות

אירן: טיל חדש שמגיע לישראל - בקרוב

הרפובליקה האסלאמית תוסיף בקרוב לארסנל הטילים ארוכי הטווח שלה טיל נוסף שיגיע לטווח של כ-2,000 ק"מ, ומסוגל להגיע גם לישראל - כך אומר ראש מערך האוויר האירני. "ניתן לשגר את הטיל מהאוויר, מהים ומהיבשה", הוא מבטיח

תום שרון | החדשות | פורסם 15:26 09.09.12 

שנה גודל אות

שיגור טיל אירני. ארכיון (צילום: רויטרס)
"הטיל החדש יגיע ל-2,000 ק"מ". ארכיון
|
צילום: רויטרס

איום נוסף על ישראל: ראש מערך האוויר והחלל במשרד ההגנה האירני אומר היום כי הרפובליקה האסלאמית תחשוף בקרוב טיל ארוך טווח חדש, המסוגל להגיע לטווח של כ-2,000 קילומטרים, שפותח על אדמת אירן, כך מדווחת היום סוכנות הידיעות האירנית "פארס".

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לחדשות 2 בפייסבוק

בראיון בלעדי שהעניק ל"פארס" הבכיר האירני, מהדי פרחי, מדובר בסוג חדש של טיל ארוך טווח, שיזכה לשם "משכאת" ("פנס" בעברית). "ניתן לשגר את הטיל מהאוויר, מהים ומהיבשה", אמר פרחי לסוכנות הידיעות האירנית. לדבריו, יחד עם "משכאת" תושק גם גרסה חדשה של הטיל "רעד".

"אירן ממשיכה לפתח את יכולות הטילים הבליסטיים ארוכי הטווח שלה", אמר פרחי וציין שורה של סוגי טילים אותם פיתחה אירן לאורך השנים. הוא ציין עוד כי אירן שואפת להגדיל את ארסנל הטילים ארוכי הטווח שלה לכ-14 סוגים שונים של טילים.

אירן מחזיקה כיום בשני סוגים של טילים המסוגלים להגיע לטווח המכסה את מדינת ישראל - השיהאב 3, שמסוגל להגיע עד לטווח של כ-1,500 קילומטרים, והסג'יל 2 - שמסוגל, לטענת האירנים, להגיע לטווח של כ-2,300 קילומטרים. 

ביולי השנה פרסם מכון המחקר ללימודי אסטרטגיה בלונדון (IISS) דוח מיוחד, בו נטען כי ההגבלות על המערכת הכלכלית האירנית והסנקציות הקשות גרמו לפגיעה אנושה בתעשיית ייצור הטילים ארוכי הטווח. "אם הסנקציות יימשכו להפריע לטהרן להשיג מרכיבי הצתה חיוניים ומרכיבים הנדרשים לייצור מנועי טילים", ייעץ מכון המחקר.