בחמאס משחקים משחק כפול (צילום: חדושת 2)
מיהם מחבלי החמאס?|צילום: חדושת 2

אחת ממטרות מבצע "צוק איתן", כפי שהגדירו אותן הממשלה ומערכת הביטחון, היא החלשת כוחו של חמאס. אבל איך בעצם בנוי הארגון ששם לו למטרה להשמיד את ישראל? כמה מחבלים חברים בחמאס? האם הם מקבלים משכורות ומה גודל המהלומה שסופג הארגון במבצע? ד"ר עידו זלקוביץ, ממרכז עזרי לחקר אירן והמפרץ הפרסי ומרצה בחוג להיסטוריה של המזרח התיכון של אוניברסיטת חיפה, משיב על כל השאלות.

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לחדשות 2 בפייסבוק

מהי הזרוע הצבאית של חמאס?

הזרוע הצבאית של חמאס מורכבת ממספר גופים: המבנה המרכזי הוא גוף הנקרא עז א-דין אל-קסאם. בשנים האחרונות הגוף הזה עבר תהליך של ארגון מחדש והתחיל לפעול במבנה שמזכיר במהותו צבא סדיר. על פי ההערכות השונות גדודי עז א-דין אל-קסאם מונה בין 20 ל-25 אלף לוחמים. לצידו פועל ארגון נוסף שמתפקד כמעין מערך מילואים ומשמר אזרחי ובו כ-5 אלף מתנדבים. מתנדבים אלו עוסקים בעיקר במשימות תצפית והגנה ומגויסים בחירום.

מהי המשמעות של להיות מחבל בחמאס?

לוחמי חמאס הם חיילים במשרה מלאה. הם מקבלים משכורת סדירה והטבות ממערך הדאעוה - מערך התשתיות האזרחיות של החמאס.

כסף לטרור במקום לאזרחים (צילום: רויטרס)
קשר הדוק לדאעוה|צילום: רויטרס


איך מגויסים מחבלי החמאס?

רוב הגיוס לארגון מתבצע באמצעות הקשר בין הזרוע הצבאית ובין הדאעוה. עיקר עיסוקו של מערך התשתיות האזרחיות הוא בהנחלת תרבות הג'יהאד של חמאס, ובתוך כך איתור וגיוס של מרבית הלוחמים. היום חמאס קוטף את פירות המאמצים של הדאעוה - בניגוד למצב בעבר, היום החמאס נלחם בדבקות רבה יחסית ולא נסוג, דבר אשר הם זוקפים לזכות החינוך הג'יהאדי.

בגלל הדאעוה לוחמי החמאס חשים שהם נלחמים לא רק מתוך שליחות אזרחית-לאומית, אלא בעיקר מתוך תחושת שליחות דתית-אלוהית. אמצעי גיוס נוסף הוא דרך האוניברסיטאות. האוניברסיטה האסלאמית של עזה היא אחד ממוקדי הגיוס העיקריים של חמאס - חוץ ממקצועות הלימודים הרגילים, שרבים מהם מתועלים לצורכי מלחמה, חמאס הקים גם אקדמיות צבאיות שמופקדות על שימור ושכלול הידע הצבאי.

גילאי ואורך הכשרה משתנים|צילום: רויטרס


מהם גילאי המחבלים במערך הצבאי של חמאס?

בצבא הסדיר יש פעילים מטווח גילאים רחב - החל מצעירים בני 18-20, וכן פעילים מבוגרים יותר שמגויסים, כאמור, דרך האוניברסיטאות.

איזו הכשרה עוברים המחבלים?

המחבלים של חמאס עוברים מעין טירונות ולאחר מכן אימונים והכשרות בהתאם לתפקידם. אין מידע לגבי אורך ההכשרה שלהם, וככל הנראה הדבר משתנה בהתאם לאילוצים שאליהם כפוף החמאס. במסגרת החינוך הג'יהאדי, הארגון מעביר לתלמידי התיכון שבוע של הכשרה צבאית במתכונת דומה לגדנ"ע הישראלי. רוב המפקדים הבכירים של חמאס עברו הכשרה מחוץ לעזה במקומות כמו אירן.

ארכיון
יחידת מזל"טים ללא השגים|צילום:

כיצד מחולקות היחידות הצבאיות של חמאס?

באופן גורף חמאס מחולק לחטיבות - חטיבה צפונית, דרומית וחטיבת מרכז הרצועה. חמאס מפעיל גם את חטיבת העיר עזה. לכל חטיבה יש היררכיית פיקוד מסודרת והיא מכילה מספר משתנה של גדודים. הגדודים מחולקים על פי תוואי השטח, כמו גדוד סג'עיה וגדוד בית להייה. על פי הרוב הגדודים מורכבים מלוחמים שהם תושבי האזור, דבר שמקנה להם יתרון בשל ההיכרות העמוקה עם השטח.

חמאס מפעיל גם יחידות מובחרות ומיוחדות שמתאמנות באופן אינטנסיבי. המחבלים שחודרים למדינת ישראל דרך המנהרות הם חלק מאותן יחידות מיוחדות. בהכשרה של המחבלים ביחידות הללו מושקעים משאבים רבים והם מצוידים במיטב כלי הנשק.

במידה ומחבלים אלו מתים, המשפחות שלהם מקבלות סיוע כספי גדול יותר. חמאס מפעיל גם זרוע קטנה של מעין חיל ים, שאת מחבליו ראינו בניסיון החדירה מהחוף. לחמאס יש גם יחידת חיל אוויר שמפעילה את המזל"טים, אך אי אפשר להצביע על אף הישג שלהם.

איך חמאס מתייחס לפעילים שלו?

בחמאס עוסקים באופן עקבי בהנצחת ההרוגים שלהם. אפשר לקשור עיסוק זה של האדרת והערצת השהידים במאמצי הגיוס של חמאס. חמאס עורך עצרות זיכרון וחלליו מונצחים גם בכרוזים וציורי קיר במחנות הפליטים. יש גם אתרי אינטרנט שעוסקים רק בהנצחת ההרוגים וסיפור חייהם - מילדות ועד מותם.

סופג מהלומה גדולה (צילום: דובר צה
סופג מהלומה גדולה|צילום: דובר צה"ל

עד כמה חמאס סופג מהלומה במערכה הנוכחית?

עד כה חמאס ספג מכה קשה גדולה ביותר. קשה להעריך כמה מחבלים חוסלו עד כה משום שחמאס עושה מאמצים כבירים כדי להסוות ולהסתיר את כמות פעילי הארגון ההרוגים. בנוסף, חמאס אוסר על עיתונאים לתעד את ההרוגים ולכן נדיר ביותר לראות גופה לבושה במדי חמאס.

חלק מהמחבלים אף פושטים את מדיהם לפני שהם מפונים לבית החולים במטרה להטעות את המודיעין הישראלי וכדי להציג את הפגועים כאזרחים חפים מפשע. יש מידע על נפגעים רבים בדרגות פיקוד השדה של חמאס, אך הדרג הבכיר של הפיקוד הכין עצמו מבעוד מועד למערכה והם מחופרים היטב.

מבצע "צוק איתן" - היום ה-16:

מועצת האו"ם מקיימת דיון מיוחד על המצב בעזה

השריון בפעולה: "השמידו מה שצריך להשמיד"

קרי בישראל לקדם הפסקת אש, פרס תוקף את קטאר

אל על מתגברת את טיסותיה לישראל

צפו: פיצוץ מנהרות מעיני הלוחמים

גורם צבאי בכיר: "משתלטים על סג'עייה"

השמועות בוואטסאפ: 3 חיילים נעצרו

הותר לפרסום: 2 קצינים נהרגו בעזה