העימות עם השר, היום (צילום: רויטרס)
העימות עם הכוחות, אתמול|צילום: רויטרס

נתיחת גופתו של הבכיר הפלסטיני שמת אתמול במהלך הפגנה לא פתרה את המחלוקת בין הרשות הפלסטינית לישראל בנוגע לסיבת המוות - אם כי בישראל מודים כי ייתכן שהעימות עם שוטר המג"ב הוא שהוביל למוות.

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לחדשות 2 בפייסבוק

משרד הבריאות מסר הבוקר (חמישי) כי בנתיחה שהתבצעה בירדן, בהשתתפות נציגי המכון לרפואה משפטית בישראל, עלה כי התקף לב הוא שגרם למות הבכיר זיאד אבו עין. בהודעה הרשמית נאמר כי לא מן הנמנע שהתקף הלב נגרם כתוצאה מעקה נפשית - ייתכן ובשל העימותים עם כוחות הצבא.

"המנוח סבל ממחלת לב איסכמית ונמצאו צלקות ישנות המלמדות כי המנוח סבל מאוטמים בלב בעבר", נכתב בהודעת משרד הבריאות. "מצב הלב הרעוע של המנוח גרם לו להיות רגיש יותר למצבי דחק, אך יש להמתין לדו"ח הטיפול הרפואי, כדי לקבוע מסקנות נחרצות יותר בעניין".

אך למרות טענות הגורמים הרפואיים בישראל, ברשות הפלסטינית עומדים על כך שהסיבה למוות היא שאיפת גז מדמיע ומניעת טיפול רפואי מזיאד אבו עין לאורך זמן ממושך. בנוסף ציינו הפלסטינים את המכה שספג הבכיר בצווארו משוטר משמר הגבול, כגורם שהשפיע על הידרדרות מצבו.

אבו עין (צילום: חדשות 2)
ההפגנה סמוך לרמאללה|צילום: חדשות 2

כוננות מוגברות בגדה מחשש למהומות

בצל מות הבכיר הפלסטיני, צה"ל נערך הבוקר בכוחות מתוגברים בגדה המערבית, לקראת הלווייתו שצפויה להתקיים היום במוקטעה ברמאללה, בהשתתפות יושב ראש הרשות הפלסטינית אבו מאזן.

מתאם הפעולות בשטחים, האלוף יואב (פולי) מרדכי, הגיב אתמול למות הבכיר והביע צער על המקרה. "מה שקרה אינו מקובל עלינו ולא הייתה כוונה מצדנו להגיע לתוצאה הזאת", אמר מרדכי בריאיון לרשת סקיי ניוז. "דרשנו חקירה משותפת על מנת שנבדוק את מה שאירע בהפגנה שלא הייתה צריכה להסתיים במוות".

אתמול בשעות הבוקר דיווחו כלי תקשורת פלסטיניים על כך שהבכיר הפלסטיני זיאד אבו-עין נהרג באזור רמאללה בעימותים שהתפתחו עם כוחות צה"ל במהלך הפגנה נגד פעילות של כוחות ישראלים במקום. ברשות הפלסטינית הפסיקו בשל כך את התיאום הביטחוני עם ישראל, והכריזו על שלושה ימי אבל לאומיים.