השר לביטחון הפנים גלעד ארדן לא באמת הפתיע אף אחד כשהכריז אמש (חמישי) שלא יאריך את כהונת מפכ"ל המשטרה רוני אלשיך, ומיד לאחר מכן הודיע על שלושת המועמדים להחליפו. ארדן נועד הבוקר עם אלשיך והודיע לו על החלטתו בפגישה שאמנם הייתה טעונה אך התנהלה באווירה נינוחה ומכובדת.

לסיפורים הכי מעניינים והכי חמים – הצטרפו לפייסבוק שלנו

השיחה החלה בכך שארדן ציין שהוא אינו מצטער שמינה את אלשיך אך בהמשך מנה שורת כישלונות ונושאים שבהם לדעתו משטרת ישראל נכשלה. בין הנושאים שארדן מנה היו הכישלון במיגור האלימות והפשיעה במגזר הערבי, היעדר תוצאות מרשימות בטיפול באלימות במשפחה וביקורת על דוברות המשטרה ומינוי יועץ התקשורת החיצוני ליאור חורב. 

גלעד ארדן ורוני אלשייך (צילום: פלאש 90 / מרים אלסטר, גילי יערי, חדשות)
צילום: פלאש 90 / מרים אלסטר, גילי יערי, חדשות

לארדן יש גם ביקורת בכל הנוגע להתנהלות צמרת המשטרה בעניינו של ניצב רוני ריטמן וכן בעקבות הריאיון ל"עובדה" עם אילנה דיין. לאחר הודעת ארדן אלשיך בחר להישמע ממלכתי ואמר למקורביו: "אין בליבי שום כעס, זרענו את זרעי השינוי והתוצאות ניכרות בשטח".

"אינני מתחרט על מינוי אלשיך"

מוקדם יותר אמש הכריז ארדן רשמית על שלושת מועמדיו הסופיים לתפקיד מפכ"ל משטרת ישראל: מפקד מחוז ירושלים ניצב יורם הלוי, מפקד מחוז תל אביב ניצב דוד ביתן ומנכ"ל המשרד לביטחון פנים, ניצב בדימוס משה (צ'יקו) אדרי. במסיבת עיתונאים שקיים בלשכתו אמר ארדן שבדעתו למנות מפכ"ל מתוך שורות הארגון ושבכוונתו להגיש את שמות השלושה לוועדה למינוי בכירים.

"נפגשתי עם המפכ"ל אלשיך והודעתי לו על החלטתי שלא להאריך את כהונתו", אמר ארדן. "שוחחנו במשך כשעתיים על הישגי משטרת ישראל ועל עתידה, והסכמנו להמשיך את שיתוף הפעולה על לסיום כהונתו באופן הממלכתי והראוי".

הלוי מדבר על היחסים עם אלשיך (צילום: Yonatan Sindel/Flash90, חדשות)
יירש את אלשיך? הלוי והמפכ"ל|צילום: Yonatan Sindel/Flash90, חדשות

השר ארדן שיבח את אלשיך על פועלו וציין כי במהלך כהונתו המשטרה התמודדדה עם גל טרור, נאבקה בעבירות תנועה והצעידה קדימה את המערך הטכנולוגי של הארגון. "אינני מתחרט על מינויו של אלשיך ואינני מצטער. עם זאת היו לנו חילוקי דעות בסוגיות שונות וכבדות משקל, והייתה להן השפעה על אמון הציבור במשטרה", הוסיף ארדן. "הארכת מינוי אינה מובנת מאליה ומעולם לא הייתה, והיא ההחלטה החריגה. משרד המשפטים קבע שהארכה תהיה רק במצב חירום המצדיק את זה".

גורמים משפטיים מעריכים שאין בדיווח במהדורה המרכזית, שלפיו נפל פגם בבדיקת הפוליגרף של ניצב הלוי, מניעה משפטית למנות את ניצב יורם הלוי למפכ"ל, אם ארדן יחפוץ בכך. הערכה סבירה היא שאם לא יחול שינוי משמעותי, הלוי הוא המועמד המוביל להיות המפכ"ל הבא.