החדשות
ח
גליק בהר הבית (ארכיון)
|
צילום: ארנון סגל

בשבוע הבא: ח"כים יעלו להר הבית

פרסום ראשון: ביום שלישי הבא יוכלו חברי כנסת ערבים ויהודים לעלות ולבקר באתר הקדוש. ההיתר ניתן כחלק מפיילוט שנועד לבדוק את האפשרות של חידוש הביקורים של נבחרי הציבור בהר הבית

משה נוסבאום | חדשות | פורסם 21:05 23.08.17 

שנה גודל אות

ח"כ גליק בהר הבית, בשבוע שעבר (צילום: ארנון סגל)
גליק בהר הבית (ארכיון)
|
צילום: ארנון סגל

פרסום ראשון: בשבוע הבא יוכלו חברי הכנסת הערבים והיהודים לעלות, לפחות ליום אחד להר הברית. האישור החד פעמי יינתן ביום שלישי הקרוב במסגרת פיילוט שעליו הוחלט במשטרה.

לסיפורים הכי מעניינים והכי חמים – הצטרפו לפייסבוק שלנו

בתחילה הכוונה הייתה לבחון את חידוש עליית חברי הכנסת למתחם הקדוש במשך שבוע ימים, אולם ראש הממשלה נתניהו החליט לקצר את הניסוי ליום אחד בלבד. בעבר אישר ראש הממשלה והיועץ המשפטי לממשלה את התכנית המקורית שכללה שבוע של עלייה למתחם.

עליית החכים להר הבית נעצרה בנובמבר 2015 לאחר שהתברר שהחכים מעוררים פרובוקציות. לאחר שנרגעו האירועים האלימים בהר הבית לפני מספר שבועות המליץ מפקד המחוז ניצב יהורם הלוי למפכ"ל המשטרה אלשיך לחדש את עליית החכים היהודים והערבים עוד לפני החגים.

היום: חברי הכנסת גליק ומועלם ניסו לעלות להר

אמש (שלישי) הודיעו חברי הכנסת יהודה גליק (הליכוד) ושולי מועלם-רפאלי (הבית היהודי) כי ינסו לעלות היום להר הבית. גליק ורפאלי-מועלם, ראשי שדולת הר הבית, התייצבו הבוקר בשעה 10:00 בשער המוגרבים ודרשו לעלות למתחם - אולם לא הורשו להיכנס למתחם הקדוש.

צפו בדבריו של ח"כ גליק (צילום: חדשות 2)
גליק ומועלם בהר הבית. היום
|
צילום: חדשות 2

"באנו לבוא ולבקר במקום בו הקדוש ברוך הוא משרה את שכינתו", הסביר גליק. אתמול אמר: "הגיע הזמן לשים סוף למצב האבסורדי שבו כל אזרח ותייר יכול לעלות להר הבית ורק חברי כנסת לא - עבורי ביקור בהר בית אינו רק זכות בסיסית ומצווה אלא מהווה מקור של חמצן ואנרגיה שלהם אני זקוק על מנת להמשיך בחיי האישיים והציבוריים".

ח"כ שולי מועלם-רפאלי הצטרפה לדברים: "הכי הכי חשוב בראש חודש אלול להגיע להר, בעזרת השם לשאת תפילה לגאולה שלמה. אין מקום יותר גבוה מזה להתחבר. ברור לכולם שההנהגה הפלסטינית היא זו האחראית להסתה של הרחוב הערבי - ולא חברי כנסת יהודיים".

"העובדה שחברי כנסת, שהם סמל של ריבונות, עדיין מנועים מלעלות להר הבית, היא ביטוי להמשך אובדן הריבונות היהודית במקום", הוסיפה. "יש לבטל את ההחלטה לאסור על חברי כנסת לעלות להר הבית, שכן היא היא לא רק הפלייה, אלא בעיקר שגיאה מדינית חמורה".

כוננות גבוהה בבירה, ארכיון (צילום: רויטרס)
"האחראים להסתה - הרחוב הערבי"
|
צילום: רויטרס

חבר הכנסת גליק הגיב לפרסום כי הר הבית יפתח באופן חד פעמי במשך יום אחד בשבוע הבא ותקף את נתניהו. "ראש הממשלה צריך להודיע לבג"ץ עד 15.9 למה הוא לא מאפשר לחכים לעלות להר הבית", אמר גליק. הוא עושה את הניסיון כדי לבוא לבג"ץ בידיים נקיות להגיד 'ניסיתי וזה לא צלח'".

גליק המשיך ותקף את ההחלטה וטען כי ראש הממשלה משתמש בו כשפן ניסויים. הודעתי ללשכת ראש הממשלה שאין בכוונתי להיות שפן הניסיונות של ראש הממשלה", אמר. "להעלות ביום אחד חברי כנסת ערבים ויהודים יהפוך את המרכז העולמי לשלום למרכז לעימותים פוליטיים. אינני רוצה לעלות להר הבית כפוליטיקאי במסגרת קידום אג'נדה ולהשתתף בחיכוכים מיותרים. אני רוצה לעלות כאחד האדם ולהתייחד עם רבונו של עולם שבחר להשכין שם שכינתו. כשראש הממשלה יחליט להתייחס לחברי הכנסת כבני אדם ולא כמצורעים אעלה בשמחה להר הבית".

גם חברת הכנסת שולי מועלם הגיבה לפרסומים. "ההחלטה לאפשר עליית חברי כנסת להר הבית ליום אחד בלבד מקוממת וממשיכה את אפליית חברי הכנסת היהודים", טענה חברת הכנסת. "גורמי ביטחון כבר אמרו שאין כל מניעה לאפשר לחברי כנסת לעלות שכן מי שאחראי להסתה היא ההנהגה הערבית שמבקשת לדחוק כליל את רגלי היהודים מההר. מתן יום אחד בלבד לנבחרי ציבור של העם היהודי מבטא את האובדן המתמשך של הריבונות הישראלית במקום".

"עליית חברי הכנסת להר לא מחוללת בערה או נזקים כפי שמנסים לומר לציבור", הוסיפה מועלם. "יחד עם זאת כיהודייה מאמינה וכחברת כנסת, אעלה להר".