תוקף את נתניהו, לפיד (ארכיון) (צילום: Flash90, חדשות)
"מתנגד לביטול הסכם הגרעין כרגע"|צילום: Flash90, חדשות

עימות פוליטי סביב הסכם הגרעין: יושב ראש מפלגת "יש עתיד", חבר הכנסת יאיר לפיד, התראיין הבוקר (חמישי) לתכנית "דקל-סגל" בגלי צה"ל וחשף את עמדתו בנוגע להסכם הגרעין של המעצמות עם אירן. "נתניהו מנסה לבטל חד צדדית את ההסכם - אני אומר בוא ניקח עוד שישה חודשים", אמר לפיד. "אני נגד הסכם הגרעין, אבל לא בעד לבטל אותו באופן חד צדדי".

לסיפורים הכי מעניינים והכי חמים – הצטרפו לפייסבוק שלנו

בראיון הבהיר לפיד כי הוא מתנגד למדיניות ראש הממשלה נתניהו, בניסיון ללחוץ על טראמפ לסגת מההסכם - גם ללא תיאום עם מעצמות אירופה. "נתניהו כבר שנה אומר שצריך לתקן או לבטל את ההסכם, עכשיו זה הזמן לדעת מה עמדתו", טען יו"ר יש עתיד וחבר בוועדת המשנה לענייני מודיעין של הכנסת. לפיד הוסיף כי לטענתו גם האמריקנים לא מבינים עד הסוף מה המדיניות של ממשלת ישראל בנושא: "צריך להחליט משהו, טראמפ צפוי לתת החלטה עד ה-12 במאי".

לפיד הסביר את עמדתו: "עלינו לערב ולעשות זאת בתיאום עם האירופאים אם אנחנו רוצים סנקציות על תכנית הטילים, הפצת הטרור ולהגביר את הפיקוח על אירן". יו"ר יש עתיד הבהיר כי הוא תומך בתכנית שהציג נשיא צרפת מקרון - בה לאחר 10 שנים יגיע הסכם חדש וחמור יותר עם אירן. "אין לבטל את ההסכם באופן חד צדדי".

"לא מפרסמים חומרים רגישים בשידורי טלוויזיה"

יו"ר יש עתיד המשיך לתקוף את ראש הממשלה נתניהו על פרסום מסמכי הארכיון של תכנית הגרעין האירנית. "רה"מ טעה פעמיים. פעם אחת - כי לא מדברים בחומרים רגישים בשידורי טלוויזיה אלא בפורומים סגורים. ביום שהאירנים יפרו את הסכם הגרעין אנחנו נהיה עם מודיעין פחות טוב", טען לפיד.

"פעם שנייה - מדובר גם בטעות מדינית. בסוף האמריקנים יבטלו את ההסכם באופן חד צדדי, ואנחנו נותרים עם הרע בכל העולם: אירן יהיו חופשיים להתקדם לעבר נשק גרעיני, ומצד שני הכסף האירופאי ימשיך לזרום לתוך טהרן", אמר לפיד בראיון. "אם הייתי ראש הממשלה, הייתי יושב עם מנהיגי אירופה בפורומים סגורים ומציג בפניהם את החומר".

נתניהו וארכיון הגרעין האירני (צילום: עמוס בן גרשום, לע
פגע בביטחון? המצגת של רה"מ נתניהו|צילום: עמוס בן גרשום, לע"מ, חדשות

אמש פרסמה לראשונה כתבתנו דפנה ליאל ב"מהדורה המרכזית", כי לפיד, המכהן גם כחבר ועדת המשנה לענייני מודיעין ושירותים חשאיים בכנסת, העביר בקשה לקיים תשאול של גורמי הביטחון שהיו מעורבים בהחלטה לפרסם את מסמכים הארכיון של תכנית הגרעין האירנית בצורה פומבית. לטענתו, לאחר ששוחח עם אנשי ביטחון בכירים, השתכנע שנתניהו נהג באופן שפגע בישראל.

"קהיליית המודיעין מזועזת. מעולם לא היה בישראל מצב שחומרים מודיעינים מהסוג הזה נחשפו בצורה כזאת", אמר יושב ראש "יש עתיד" בראיון לגל"צ. "מאיר דגן או תמיר פרדו היו מאשרים דבר כזה? זו התנהגות שצריך לשאול את עצמנו - האם זאת אחריות לאומית?".