מרחק של 10 דקות נסיעה מפריד בין קיבוץ אורטל לבין צומת נפח, שבה נהרגו אמש (שלישי) שני תושבי הקיבוץ, נועה וניר ברנס ז"ל, מפגיעה ישירה של רקטה ברכבם הפרטי בעת שעשו את דרכם הביתה. כל זאת, שעות לאחר חיסול שומר הראש לשעבר של מזכ"ל חיזבאללה נסראללה בתקיפה ליד דמשק. בצה"ל מתחקרים איך שתי רקטות טיפשות, לא מדויקות, פגעו בתוך ימים פגיעה ישירה בשני רכבים פרטיים בכבישי הגולן. הלווייתם של נועה וניר תתקיים הערב ב-18:30 בבית העלמין בנתניה. 

הכביש בדרך ליישובים, שחולף על בסיסי צה"ל

כביש 91 שבו נפלה הרקטה, הוא כביש מרכזי מאוד בגולן. כל מי שעושה את דרכו ליישובים אורטל, עין זיוון, שעל, מרום גולן ואל-רום מוכרח לנסוע בו כדי להגיע ליישובים. הבעיה: בנסיעה על הכביש חולפים על בסיסים צבאיים, שאליהם מכוון חיזבאללה את המטחים שלו.

נועה וניר ברנס ז
נועה וניר ברנס ז"ל מאורטל שנהרגו מפגיעה ישירה בגולן|צילום: לפי סעיף 27 א'

 

שני פצועים אנוש מהירי לגולן (צילום: לפי סעיף 27 א')
זירת הפגיעה הישירה בגולן אתמול|צילום: לפי סעיף 27 א'

הבעיה שמי שנוסע בכביש בזמן שיש מטח, לא יכול לקבל התרעה מכיוון שבהתרעות פיקוד העורף אין התרעה לציבור על בסיסי צה"ל. אפשרות נוספת לקבל התרעה היא דרך אפליקציית פיקוד העורף. עם זאת, היא לא פועלת באזור הגולן בגלל שיבושי GPS מתחילת המלחמה. לכן, כשתושבי הגולן נוסעים בכביש, הם לא יכולים לדעת מתי מופעלת התרעה באזור שבו הם נוסעים.

בעקבות הבעיה הידועה, התושבים מעריכים כי נועה וטל לא ידעו בכלל שיש התרעה באזור שבו הם נוסעים. גם אם בני הזוג ידעו על ההתרעות שהופעלו בשעל ובאורטל, לא בטוח שהעלו בדעתם שהם נמצאים בטווח המסוכן.

נסראללה ושומר הראש, שחוסל (צילום: AP Photo/Hussein Malla, File)
מזכ"ל חיזבאללה לצד שומר הראש קרנבש שחוסל בתקיפה בסוריה|צילום: AP Photo/Hussein Malla, File

נועה וניר הניחו אחריהם שלושה ילדים, ויובאו למנוחות ביממה הקרובה. הבשורה על מותם הגבירה את החששות של תושבי הגולן, שהתריעו בעבר מפני הירי המסיבי מכיוון לבנון לעבר בתיהם בזמן שהמדינה לא מעניקה סיוע לעצמאים באזור. יש להדגיש כי המדינה לא פינתה את התושבים, והם נדרשים לכאורה לנהל שגרה רגילה תחת אש.

"הילדים מפחדים לנסוע ברכב ולצאת לקייטנות"

"זה בלתי נתפס", אמר מוזי אניג'ר, שמתגורר באזור. שלושה ילדים מהגולן קמים הבוקר בלי אימא ואבא, הם פשוט לא ידעו שאתמול בבוקר היה הבוקר האחרון איתם. נועה וניר ברנס מקיבוץ אורטל נסעו בכביש 91, הכביש שמוביל אותם הביתה, וגם את כולנו".

יוסי, תושב שעל ששוחח עם N12, סיפר גם הוא על החששות: "הילדים מפחדים לצאת לקייטנות ולנסוע ברכב. כך גם תושבים רבים אחרים שפוחדים להיות הבאים בתור". לדבריו הצבא לא מתריע בפני כל חיסול שמתבצע: "אנחנו כמו ברווזים במטווח - צריכים להמתין לרגע שבו יוחלט לירות עלינו, ומי יודע אם בכלל נשמע את ההתרעה כשיש כאן בעיה גדולה עם אזעקות, ובצירי הדרך לא ברור בכלל מתי ואם לחפש מרחב מוגן".

הותר לפרסום: רס
רס"ן במיל' איתי גלאה ז"ל|וידאו AVI: חדשות

במטח הכבד לגולן אתמול נורו כ-40 רקטות לעבר בסיס צה"ל בגולן ו-8 שרפות פרצו מנפילות בשטח פתוח. חיזבאללה הודיע שהמטח הוא תגובה לתקיפה של ישראל סמוך לגבול לבנון-סוריה, שבה חוסל אבו א-פדל כרנבש, שנחשב מקורב לנסראללה.

OBJ

בשבוע שעבר נהרג מפגיעת רקטה רס"ן במיל' איתי גלאה, בן 38 מרמת גן. איתי, סגן מפקד פלוגה ביחידה 8679 בעוצבת יפתח, נהרג גם הוא במטח כבד של חיזבאללה לכיוון הגולן.

 ב-N12 פנו לפיקוד העורף לתגובה, שם טרם השיבו.