חיסולו של בכיר הג'יהאד האיסלאמי תייסיר אל-ג'עברי אתמול (שישי) היווה יריית הפתיחה של מבצע "עלות השחר" בעזה - אלא שהוא מתרחש כשלוש שנים לאחר שחיסול קודמו בתפקיד, בהאא אבו-אל עטא, הוביל למבצע "חגורה שחורה". ראש המערך הרקטי, ראש הזרוע הצבאית ומפקדים בכירים נוספים - אלו בכירי הג'יהאד האיסלאמי שחוסלו בסיכולים ממוקדים לאורך השנים.

חוסאם אבו הארביד
חוסאם אבו הרביד, מפקד החטיבה הצפונית בג'יהאד האסלאמי

מבצע "עלות השחר" - עדכונים שוטפים ב-N12:

מאי 2021: חיסול חוסאם אבו הרביד

צה"ל והשב"כ חיסלו ב-17 במאי 2021 את חוסאם אבו הרביד, מפקד החטיבה הצפונית של הג'יהאד האיסלאמי בעזה - באמצעות תקיפה אווירית של מטוסי קרב. אבו הרביד היה מחליפו של בהאא אבו אל-עטא שעם חיסולו נפתח מבצע "חגורה שחורה" בנובמבר 2019.

אבו הרביד, שככל הנראה הסתתר במנהרה או בונקר מתחת לבית משפחה, חוסל בתקיפה אווירית במחנה הפליטים ג'באליא שבצפון הרצועה. אבו הרביד היה מפקד בארגון הטרור למעלה מ- 15 שנים ואחראי על כמה פיגועי נ"ט. הוא הוביל באופן עקבי שיגורי רקטות לעבר מדינת ישראל בעת סבבי לחימה, כמו גם ירי לעבר כוחות צה"ל.

שלושת מחוסלי הג׳יהאד האסלאמי
שלושת מחוסלי הג׳יהאד האסלאמי

מאי 2021: חיסול סמאח עבד אל-ממלוכ

ב-11 במאי 2021 חיסלו כוחות הביטחון את ראש היחידה הרקטית של הג'יהאד האיסאלמי, סמאח עבד אל-ממלוכ. התקיפה בוצעה בדירת מסתור שבה שהו בכירי המערך, ופעילים נוספים חוסלו במסגרת פעולות הצבא וכחלק ממבצע "שומר החומות".

מלבד ראש היחידה, נפגע גם מוחמד סלים חסן אבו אל-עטא, סגן מפקד חטיבת עזה ומראשי היחידה הרקטית המיוחדת, ואחיו של בכיר הארגון בהאא אבו אל-עטא שסוכל בנובמבר 2019 במסגרת מבצע "חגורה שחורה".

מבצע:
יעד החיסול בעזה: תייסיר ג'עברי, מונה לתפקיד מפקד הזרוע הצבאית של הג'יהאד בצפון הרצועה בשנת 2020

נובמבר 2019 - חיסול בהאא' אבו אל-עטא

ב-12 בנובמבר 2019 חוסל בתקיפת צה"ל ברצועת עזה בהאא’ אבו-אלעטא, המפקד הבכיר של הג'יהאד האיסלאמי בצפון הרצועה. לפני הוא תכנן להוציא לפועל פיגועים במתווים שונים נגד אזרחי ישראל וחיילי צה"ל, בהם אימון חוליות לפיגועי חדירה וצליפה, שיגור רחפנים והיערכות לירי רקטי לטווחים שונים.

אל-עטא היה מפקד הזרוע הצבאית של הג'יהאד האיסלמי ברצועת עזה. הוא היה האחראי על המצב בפועל והופעל במידה רבה על ידי ההנהגה האיראנית ששיגרה לו הוראות ישירות. אל-עטא כבר ניצל בעבר מניסיון חיסול במהלך מבצע עמוד ענן, אז מבנה שבו שהה הותקף על ידי כוחות צה"ל.

_OBJ

אוגוסט 2014 - חיסול דניאל מנסור

ב-4 באוגוסט 2014, בפעילות משותפת של צה"ל והשב"כ חוסל בג'באליא דניאל מנסור, מח"ט צפון הרצועה של הג'יהאד האסלאמי. מנסור עסק בהכוונה ובירי רקטות לעבר שטח ישראל והיה אחראי על תיק המודיעין בגזרה.

ספטמבר 2005 - חיסול מוחמד שיח׳ ח׳ליל

ב-26 בספטמבר 2005 נורו טילים לעבר המכונית שבה נסע מוחמד שיח׳ חליל בכביש החוף ברצועת עזה - והוא חוסל. ח׳ליל שימש כראש הזרוע הצבאית של הג'יהאד האיסלאמי בדרום הרצועה, היה אחראי לפיגוע שבו נרצחו בני משפחת חטואל ולפיצוץ הנגמ"ש בציר פילדלפי.

טלי חטואל וארבעת בנותיה נהרגו במאי 2004 בפיגוע ירי בציר כיסופים. מחבלים ששלח שיח׳ חליל הפעילו מטעמים ופתחו באש לעבר רכבה בציר, בזמן שהייתה בהיריון.

דצמבר 2003 - חיסול מקלד חמיד

בפעילות יזומה של כוחות הביטחון ב-26 בדצמבר 2003, נהרג בעזה מקלד חמיד, תושב מחנה הפליטים ג׳באליא שעמד בראש הזרוע הצבאית של הג׳יהאד האיסלאמי. הוא היה אחראי לעשרות פיגועים וניסיונות לפיגועים במתווים שונים והיווה "פצצה מתקתקת".

הפיגוע האחרון שבו היה מעורב חמיד היה הפעלת מטען ב-16 בנובמבר 2003 בקו הגבול ברפיח נגד כלי רכב של צה"ל, כאשר כתוצאה מהפיצוץ נפצעו 4 חיילים.