התיעוד שחמאס פרסם היום (שלישי) ובו נראה הישאם א-סייד, הישראלי ששבוי בעזה, מגיע לאחר שלאחרונה ישראל העבירה לארגון הטרור הצעה לעסקת חילופי שבויים שסורבה - כך פרסמנו הערב לראשונה ב"מהדורה המרכזית".

ההצעה לעסקת שבויים שהעבירה ישראל לחמאס כוללת כמה מאות מחבלים, אך לא רוצחי ישראלים ולא כאלו עם דם על הידיים. אולם, חמאס לא היה מוכן לקבל את ההצעה ומתעקש לקבל יותר. נראה כי ארגון הטרור לא מבין שהשתנתה המשוואה והחליט לפרסם את הסרטון, בניסיון להחזיר את ישראל לשולחן המשא ומתן.

בתוך כך, מקורות בחמאס מסרו הערב לרשת אל-מיאדין המקורבת לחמאס: "חמאס הודיע ​​למתווכים כי הם מוכנים ליישם עסקת חילופי שבויים הומניטרית דחופה שבה ישוחרר השבוי הישראלי הישאם אל-סייד תמורת אסירים ביטחוניים חולים". הם ציינו כי חמאס מקבל בברכה את כניסתו של כל מתווך בין-לאומי לתמונה.

בישראל ראו את א-סייד בפעם הראשונה דרך הסרטון הזה, כאשר הוא לא נראה ב-7 השנים האחרונות מאז שנכנס לרצועת עזה. ההבנה היא כי הוא צולם לפני 8 ימים, אך הסרטון פורסם רק היום. בעקבות התיעוד ישראל העבירה מסרים חריפים לחמאס. ראש הממשלה בנט הדגיש כי "חמאס מחזיק בשני אזרחים פגועי נפש בניגוד לכל החוקים והדין הבין-לאומי", לפיד ציין כי "ישראל רואה בחמאס את האחראי הישיר למצבם של האזרחים" וגנץ אמר: "הסרטון נועד לצורכי סחטנות".

הישאם אל סייד
חמאס פרסם תיעוד של הישאם א-סייד ששבוי בעזה

"זו הפעם הראשונה שאני רואה אותו אחרי 7 שנים. עוד לא דיברו איתי, זו הפעם הראשונה שאני רואה את זה" - כך אמר הערב שעבאן א-סייד, אביו של השבוי הישראלי. רגע לפני שנכנס לריאיון באולפן, נחשף לראשונה לתיעוד של בנו ואמר: "הוא נראה לי בסדר, בריא". הוא הוסיף כי אינו יודע להעריך אם מדובר בתרגיל של חמאס.

לאחר זמן קצר, בריאיון לתוכנית "שש עם עודד בן עמי", אמר: "כשהוא נעלם בפעם הראשונה חיפשנו אותו כמה חודשים ואף אחד לא אמר לנו איפה הוא נמצא. חמאס יצא בהודעה שהוא מחזיק בחיילים ישראלים והראו את התמונה שלו. כל פרסום שעשו נתן לנו נחת מסוים".

הוא פנה בערבית לחמאס וביקש את שחרור בנו, שתועד כשהוא מחובר לחמצן: "שחררו אותו לאלתר, הוא חולה שצריך להיות בטיפול רפואי כל הזמן. הוא היה מקבל תרופות ומקווה שנותנים לו אותן. העברנו את המסרים האלה אז ואני מקווה שהוא מקבל את התרופות".

הזרוע הצבאית של חמאס פרסמה את התיעוד שמיוחס להישאם א-סייד ששבוי בעזה עם ציון 7 שנים מאז כניסתו לעזה - ובו נראה א-סייד על מיטה כשהוא מחובר לכאורה לבלון חמצן, וכן מוצגת תעודת הזהות שלו.

בישראל ידעו כי א-סייד חי, אך לא ראו עד כה תמונות שכאלו. פרסום הסרטון מגיע פחות מיממה לאחר שחמאס הודיע על הידרדרות במצבו של אחד השבויים. גורם ישראלי מסר כי "חמאס אחראי לגורלם ומצבם של הישראלים בשבי, ישראל יודעת שהם בחיים וחמאס יישא בתוצאות לכל שינוי במצבם".

אוהד חמו וגאנם איברהים השתתפו בהכנת הכתבה.