"המציאות של ירושלים תמיד רגישה לנו, אני קורא להימנע מכל פרובוקציה בדרך": מערכת הביטחון מתכוננת למצעד הדגלים שיתקיים ביום ראשון, והיום (שישי) בני גנץ התייחס לנושא. "אנחנו רשאים ויכולים לעשות בעיר הבירה שלפני איזה מצעד שאנחנו רוצים". ראש הממשלה נפתלי בנט קיים הערכת מצב והודיע כי המצעד יתקיים כסדרו, על פי המתווה המתוכנן, ויסתיים בכותל.

בנט קיים היום עדכון מבצעי לקראת יום ירושלים ומצעד הדגלים, שיצוינו ביום ראשון הקרוב. בדיון השתתפו השר לביטחון הפנים, המפכ"ל, מפקד מחוז ירושלים, המזכיר הצבאי של ראש הממשלה ועוד. "ראש הממשלה קיבל עדכון מקיף אודות ההיערכות המשטרתית לקראת האירועים, בדגש על המאמצים המודיעיניים ועל תגבור הכוחות בשטח כדי לאפשר את ציון יום ירושלים וקיום מצעד הדגלים באופן סדור ובבטחה", נמסר.

ראש הממשלה נפתלי בנט בישיבת ממשלה (צילום: חיים צח, לע
קיים הערכת מצב לקראת מצעד הדגלים. ראש הממשלה נפתלי בנט|צילום: חיים צח, לע"מ

בתום הדיון נמסר כי בנט סיכם שמצעד הדגלים יתקיים כסדרו ועל פי המתווה המתוכנן, "כפי שמתקיים מזה עשרות שנים. לפיכך, יסתיים המצעד בכותל ואינו עובר בהר הבית. כמו כן, הפעילות בהר הבית תימשך כרגיל". הערכות מצב נוספות יתקיימו במהלך סוף השבוע וביום ראשון.

"חמאס לא יאיים על הריבונות שלנו"

"אין לנו כוונה להפר שום סטטוס קוו בהר הבית", אמר שר הביטחון גנץ בשיחת זום עם פעילי כחול לבן. "המשטרה שם כדי למנוע מאנשים להצטרף ולייצר חיכוך מכוון. אני לא תמים ויודע שיש גם כאלה. אני קורא לכל המשתתפים לבוא ולכבד וכמובן להמשיך לריקוד עם הדגלים ברחבת הכותל, אך יחד עם זאת מבקש שלא להגרר לפרובוקציות של גורמים שרוצים להצית את החיכוך".

מצעד הדגלים בירושלים (צילום: אם תרצו)
מצעד הדגלים בירושלים. ארכיון|צילום: אם תרצו

גנץ הביע ביטחון שהשנה האירוע יסתיים בשלום, לפחות מבחינת הגזרה הדרומית: "חמאס לא יאיים על הריבונות שלנו. בשנה שעברה חמאס החליט לירות רקטות במה שהתחיל את שומר החומות, מבצע שהוא מצטער שקרה, ואני מניח שהפעם הוא יהיה מספיק נבון להימנע מזה".

לשאלה מהקהל על ההיתכנות שילך שוב עם נתניהו אמר: "הכל אגדות של אנשים לצערי משני הצדדים שרוצים כביכול להשתמש בסיפור הזה בשביל להעצים את המעמד הפוליטי שלהם. נתניהו רוצה לחזק את מעמדו בליכוד, אנשים אחרים בקואליציה יכולים לספר שאני חותר לעבוד עם נתניהו ולהאשים אותי אם הממשלה תתפרק. זו נבלה וזו טריפה. זה לא נכון וזה לא נכון, אין לי שום מגעים עם הליכוד וגם הגישושים שניסו לעשות, כולל אחד שניסו גם אתמול, ישר קיבל מכה על האף. נתניהו תרם רבות למדינת ישראל בעבר, אבל בשנים האחרונות פגע בממלכתיות, סיכן את שלטון החוק והדמוקרטיה ולא נחבור אליו".

שר הביטחון בני גנץ (צילום: שלו שלום, TPS)
"אין כוונה להפר סטטוס קוו". שר הביטחון גנץ|צילום: שלו שלום, TPS

על ה"מרד" של יו"ר ועדת הכלכלה מיכאל ביטון אמר: "מיכאל הודיע שהוא לא מתכוון להפיל את הממשלה. לא הוא ולא אף אחד מכחול לבן. למיכאל אכפת מהממשלה הזו ומההצלחה שלה". עוד הדגיש: "לא חוששים מבחירות אבל לא רוצים בחירות. מכירים במורכבות של הממשלה הזאת ולכן גם אם זה טיפה יותר קשה לתפקד - חשוב להמשיך לתפקד. רוצים תקציב ל-2023 ו-2024 ונעשה כל מה שאפשר כדי לתמוך בממשלה הזו ודורשים מהקצוות של הממשלה מימין ומשמאל לאחריות".