הזרוע הצבאית של חמאס פרסמה היום (שלישי) תיעוד חדש שמיוחס להישאם א-סייד ששבוי בעזה. בסרטון שמתפרסם עם ציון 7 שנים מאז כניסתו לעזה, נראה א-סייד על מיטה כשהוא מחובר לכאורה לבלון חמצן, וכן מוצגת תעודת הזהות שלו.

בישראל ידעו כי א-סייד חי, אך לא ראו עד כה תמונות שכאלו. פרסום הסרטון מגיע פחות מיממה לאחר שחמאס הודיע על הידרדרות במצבו של אחד השבוייםגורם ישראלי מסר כי "חמאס אחראי לגורלם ומצבם של הישראלים בשבי, ישראל יודעת שהם בחיים וחמאס יישא בתוצאות לכל שינוי במצבם".

בסרטון שבו הוסר הסאונד, מוצג שידור מוועידת הכלכלה של קטר שהתקיימה ב-20 ביוני, לפני יותר משבוע. ברקע המבזקים ניתן לראות ידיעה על כך שדרום קוריאה הציעה לארח את משחקי גביע אסיה בכדורגל בשנת 2023. מדובר בניסיון של חמאס להוכיח שהתיעוד עדכני, אלא שהעובדה הזו מעלה שאלה: מדוע רק אתמול חמאס הודיע שחלה הידרדרות במצבו? והאם הגיוני שהוא מחובר לחמצן כבר 8 ימים?

שר החוץ יאיר לפיד הגיב להודעת חמאס ואמר "ישראל רואה בחמאס את האחראי הישיר למצבם של האזרחים שהוא מחזיק בניגוד לחוק הבין-לאומי. מדובר בשני פגועי נפש והחזקתם בשבי במשך שנים הוא מעשה של אכזריות בלתי נתפסת. חמאס גם מחזיק בגופות שני חיילי צה"ל, הדר גולדין ואורון שאול ז"ל תוך רמיסה של כל גבולות המוסר והדין הבינלאומי".

"פעולות חמאס הן הוכחה כי מדובר בארגון טרור מתועב שמחזיק את אזרחי עזה כבני ערובה שמשלמים את מחיר פעולותיו" הדגיש לפיד והוסיף "אני קורא לקהילה הבין-לאומית, כולל ארגון הבריאות העולמי, הצלב האדום הבין-לאומי והארגונים העוסקים בפגועי נפש, לגנות את החמאס על התנהגותו הלא אנושית ולדרוש ממנו לפעול על פי הדין הבינלאומי ולשחרר את האזרחים ואת הגופות שהוא מחזיק. מדינת ישראל תמשיך לעשות את כל המאמצים על מנת להחזיר את חיילי צהל ואזרחי ישראל הנמצאים בשבי החמאס".

ממשרד ראש הממשלה נמסר בתגובה כי "הפצת סרטון של אדם חולה הוא מעשה מתועב ונואש. חמאס מעכב כל סיכוי לעסקה ופעולותיו מהוות הוכחה כי מדובר בארגון טרור ציני ונפשע. מדינת ישראל תמשיך במאמציה להשבת השבויים והנעדרים כל העת באחריות ונחישות".

"הסרטון של חמאס שמהימנותו אינה ברורה, נועד לצורכי סחטנות" אמר שר הביטחון בני גנץ. לדבריו "לצד החזקה בגופות חללי צה"ל, חמאס נושאת באחריות לשני אזרחים בלתי מעורבים בלחימה שמוחזקים בידיה, והיא משלמת ותמשיך לשלם את המחיר על הטרור שהיא מפיצה. ישראל תמשיך לעשות מגוון פעולות, עד שישובו כל הבנים לגבולם".

בלשכת בנט אמרו אתמול כי "מדינת ישראל תמשיך במאמציה, בתיווך מצרים, להשבת השבויים והנעדרים, באחריות ובנחישות". התיעוד הזה מגיע בזמן שחמאס מתמודד עם מצוקה אמיתית - לא רק לנוכח המצב בישראל אלא גם בבתי הכלא, שבהם אנשי ארגון הטרור מרצים עונשים ארוכים.

במערכת הפוליטית הועברה אתמול הנחייה לשרי הממשלה שלא להגיב להודעת חמאס על הידרדרות במצבו של אחד השבויים עד שיתברר אם היא נכונה או תעמולה. ההערכה היא שמדובר במנוף לחץ של חמאס כדי להתניע את המו"מ מול ישראל, שמתנהל בעצלתיים מאחורי הקלעים באמצעות מתווכים שונים.