כפי שפורסם לראשונה במהדורה המרכזית: אזהרת המסע לטורקיה יורדת לרמה 3, האיום כעת מוגדר "בינוני" – כך הודיעו היום (שלישי) במטה לביטחון לאומי. "בחנו את הדברים בצורה שיטתית וסדורה, והחלטנו לחזור למצב שהיינו בו לפני כמה שבועות בכל טורקיה", הבהיר ראש חטיבת המודיעין במל"ל, יוסי אדלר. בשבוע שעבר נחשף כי סוכלו ניסיונות של חוליות איראניות לפגוע בדיפלומטים ובתיירים ישראלים.

ראש הממשלה, נפתלי בנט, בירך על הורדת רמת אזהרת המסע לאיסטנבול, ומסר כי "אני מבקש להודות לכוחות הביטחון שלנו, יחד עם כוחות הביטחון הטורקיים, שעשו בחודשים האחרונים וביתר שאת בשבועות האחרונים - פעולות לסיכול פגיעה בישראלים".

החשש מפיגוע נגד ישראלים בטורקיה - סיקור N12

ראש הממשלה הודה לנשיא טורקיה רג'פ טייפ ארדואן, והוסיף כי "הפעולות שלנו היו מוצלחות והצליחו לשמור על חיי אדם. אנחנו בהדרגה נחזור לשגרה. אני קורא לישראלים לשמור על ערנות". 

במסגרת מאמץ ישראלי-טורקי משותף של זרועות הביטחון והדרגים המדיניים, סוכלו מספר התארגנויות איראניות לפגיעה באזרחים ישראלים באיסטנבול. כוחות הביטחון הטורקיים איתרו ועצרו מספר חוליות טרור שפעלו תחת משמרות המהפכה ועשו שימוש באזרחים טורקים כדי לפגוע באזרחים ישראלים. סיכולים אלו הביאו לירידה ברמת האיום כלפי ישראלים בטורקיה.

בימים האחרונים ביצעו הטורקים שורה של פעולות ומעצרים, כאשר בין העצורים יש גם אזרחים מקומיים טורקיים. "אנחנו מכירים את השיטה והסגנון האיראני, שמנצלים פלטפורמות ואנשים מקומיים - והם עשו את זה גם בטורקיה", הסביר אדלר. "מה שעשינו זה באמת לנהל את הדברים באופן מדוקדק".

ההחלטה להוריד בהדרגה את אזהרת המסע התקבלה כבר לפני כמה ימים ונחשפה לראשונה בחדשות 12, בעקבות הערכת מצב שקיימו מערכת הביטחון והדרג המדיני. "עשינו ממש טיפול במוקשים והיה צריך לעשות עוד כמה בדיקות במרחב לפני שתיירים ישראלים חוזרים להסתובב שם", ציין ראש חטיבת המודיעין במל"ל.

לדברי אדלר, "המשמעות של אזהרת המסע היא בינונית, רמת האיום היא בינונית. אני מזכיר שלפני כמה שבועות היינו בשגרת איום דומה, חידדנו אותו ואז עלינו לרמת איום 4 בוהק". הוא הוסיף כי "שיקפנו לאורך כל הדרך איום נרחב ובסיפור המעשה בסוף, במעצרים שהטורקים ביצעו, אפשר להבין את עומק האירוע, ריבוי החוליות והכנות שנדחפו במוטיבציה איראנית ויציאה לשטח ומטרות ישראליות שכבר סומנו".

דירת המסתור של המחבלים האיראנים (צילום: DHA)
המחבלים האיראנים בדירת המסתור באיסטנבול, לפני המעצר|צילום: DHA

עקב כך שהמוטיבציה האיראנית עדיין גבוהה והמל"ל מעריך כי ישנם מאמצים לבנות תשתיות טרור וגם לאתר יעדים ישראלים ויהודים פוטנציאליים לפיגוע, מדגיש המל"ל כי יש להימנע מפרסום פרטי הנסיעה ברשתות חברתיות טרם ההגעה לטורקיה, מומלץ למסור את פרטי הטיול ודרכי יצירת קשר לקרוב משפחה בארץ ולשמור על ערנות בעת השהייה ביעד.

כמו כן, קוראים במל"ל להימנע מהחצנת סממנים ישראלים ולא לקיים שיח אודות שירות במערכות הביטחון של ישראל, להימנע ממסירת פרטים אישיים לזרים ולהימנע מיצירת קשר עם זרים. "נקטנו פה בפעולות די חריגות ואפילו לא שגרתיות ביחס לעבר", הבהיר אדלר. "אני מייצג פה את מערכת הביטחון הישראלית והייתה פה התנהלות שקולה, מיומנת ואיכותית יחד עם הטורקים. יש פה אפקטיביות גדולה יותר של המכניזם של אזהרות מסע, שיוכל לעזור לנו גם בעתיד בשיח מול הציבור".

עם זאת, אדלר חידד כי "לא הגענו למנוחה ולנחלה - לא בטורקיה ולא במקומות אחרים". הוא הסביר כי "לאירנים יש יכולות עתידיות והם יכולים לממש אותן גם בטורקיה, אבל השגרה היא אחרת ואנחנו והטורקים עובדים ביחד כדי למגר את הפוטנציאל". לדבריו, "אם נרגיש שזה קורה לא נהסס להוריד עוד את אזהרת המסע".

בשבוע שעבר ביקר בטורקיה שר החוץ יאיר לפיד, שנפגש עם מקבילו הטורקי והודה לו על שיתוף הפעולה בניסיונות למנוע פיגוע. "לא ניתן לאף גורם לבצע פיגוע בשטחנו", הבהיר שר החוץ הטורקי מבלוט צ'בושולו בתום פגישתו עם לפיד. הוא הוסיף כי סוכנויות הביטחון של המדינות משתפות פעולה בכל מה שנוגע לביטחון הישראלים בטורקיה וכי הנשיא ארדואן מודע ומפקח על מה שקורה.

"בשבועות האחרונים ניצלו חייהם של אזרחים ישראלים בזכות שיתוף הפעולה הבטחוני והמדיני בין ישראל לטורקיה", אמר לפיד בהצהרה לתקשורת לצד צ'בושולו. "המאמצים האלה נמשכים, רק היום פורסם שהמודיעין הטורקי הצליח לסכל ממש לאחרונה פיגוע איראני חמור באיסטנבול, אנחנו מלאי הכרת תודה לממשלת טורקיה על הפעילות המקצועית והמתואמת", הוסיף.