התיעוד שפרסם חמאס היום (שלישי) לראשונה ובו נראה הישאם א-סייד מחובר ככל הנראה למכונת חמצן טלטל את משפחות השבויים שתוהות: "למה המדינה לא מעדכנת אותי?". ברקע - אסירי ארגון הטרור מפעילים לחץ כבד על ההנהגה כדי שתקדם עסקת שבויים ונראה כי הוא מגיע בצל החשש של חמאס לאבד קלף מיקוח.

סיקור N12 על השבוי הישאם א-סייד:

ההבנה: בחמאס חוששים שיאבדו קלף מיקוח

מדובר בפעם הראשונה שחמאס מפרסם סרטון של ישראלי ללא תמורה, כאשר במהלך 7 השנים שבהן א-סייד שבוי ברצועה - לא התפרסם עד היום תיעוד שלו. ההבנה היא כי ייתכן שהשבוי הישראלי אכן חולה ועל כן - חוששים בחמאס שהוא ימות, מה שימנע מהם להשתמש בו כדי לנהל משא ומתן עתידי.

הישאם אל סייד
חמאס פרסם תיעוד של הישאם א-סייד ששבוי בעזה

בתוך כך, בתקופה האחרונה אסירי חמאס ובני משפחותיהם דורשים מהנהגת הטרור לפעול לשחררם - לאחר שנים שבהן המו"מ תקוע. פרשנים פלסטינים טוענים כי באמצעות המהלך הזה חמאס מנסה לנצל את המשבר הפוליטי השברירי בישראל, ובכך להחזיר את הנושא לסדר היום.

שעבאן א-סייד על התיעוד: "נראה שכואב לו משהו, חייבים להיות חזקים"

שעבאן א-סייד, אביו של השבוי הישראלי, נחשף לראשונה לתיעוד של בנו רגע לפני שנכנס לריאיון באולפן. "זה גם שימח אותנו וזה גם מעציב אותנו. נראה שהוא טוב מבחינה גופנית, אבל כואב לו משהו. געגוע, אין מה לעשות, אבל אנחנו חייבים להיות חזקים".

"אנחנו רוצים שיסבירו לנו למה מחזיקים בהישאם. הוא לא חייל ישראלי ולא שום דבר, הוסיף שעבאן. בריאיון ל"שש עם" הוא פנה בערבית לחמאס וביקש את שחרור בנו, שתועד כשהוא מחובר לחמצן: "שחררו אותו לאלתר, הוא חולה שצריך להיות בטיפול רפואי כל הזמן. הוא היה מקבל תרופות ומקווה שנותנים לו אותן".

אימו של אברה מנגיסטו: "איפה הבן שלי? לא מעדכנים אותי"

ההודעה שפרסם אתמול חמאס על הידרדרות במצבו של אחד השבויים טלטלה לא רק את משפחתו של הישאם, אלא גם את זו של אברה מנגיסטו. אימו אנרגש מנגיסטו דיברה על סף דמעות: "איפה הבן שלי, למה לא אומרים לי איפה הוא? למה אנשים מטעם המדינה לא מעדכנים אותי? מגיעה לי הזכות הזו כאימא".

אברה מנגיסטו מוחזק בשבי החמאס כבר כמעט 8 שנים מאז שחצה את הגבול לעזה דרך חוף זיקים.3 חודשים לאחר מכן גם הישאם א-סייד, בדואי תושב הנגב חצה את הגבול - ומאז הוא מוחזק בשבי. במהלך השנים טענו המשפחות כי השניים לוקים בבעיות נפשיות, אבל כלום לא עזר וחמאס ממשיך להחזיק בהם כקלפי מיקוח במשא ומתן לשחרור אסירים.

ההצעה הישראלית שנדחתה - והתנאי החדש של חמאס לעסקה

לאחרונה ישראל העבירה לארגון הטרור הצעה לעסקת חילופי שבויים שסורבה - כפח שפרסמנו הערב לראשונה ב"מהדורה המרכזית". ההצעה כוללת כמה מאות מחבלים, אך לא רוצחי ישראלים ולא כאלו עם דם על הידיים. אולם, חמאס לא היה מוכן לקבל את ההצעה ומתעקש לקבל יותר. נראה כי ארגון הטרור לא מבין שהשתנתה המשוואה והחליט לפרסם את הסרטון, בניסיון להחזיר את ישראל לשולחן המשא ומתן.

מקורות בחמאס מסרו הערב לרשת אל-מיאדין המקורבת לחמאס: "חמאס הודיע ​​למתווכים כי הם מוכנים ליישם עסקת חילופי שבויים הומניטרית דחופה שבה ישוחרר השבוי הישראלי הישאם אל-סייד תמורת אסירים ביטחוניים חולים". הם ציינו כי חמאס מקבל בברכה את כניסתו של כל מתווך בין-לאומי לתמונה.