בפיקוד דרום נערכים לחידוש סבב הלחימה בסוף אוקטובר – זהו תאריך היעד שהוצב לכוחות הביטחון להיערך אליו. בצה"ל נערכים לשורה של אירועים שמתכנסים לתקופה זו ועלולים לדרדר את יציבות האזור. בתוך כך, שוחחנו עם סא"ל איתי זעפרני, מג"ד 74 של החטיבה הדרומית, שלוחמיו תקפו בסבב הלחימה האחרון כ-24 עמדות צבאיות של חמאס בתגובה להפרחת בלוני התבערה ולירי הרקטות לעבר ישראל. "רצועת עזה יכולה להשתנות בין רגע, לכן אנחנו תמיד כאן - דרוכים ומוכנים", הדגיש סא"ל זעפרני.

לעדכונים נוספים ושליחת הסיפורים שלכם - היכנסו לעמוד הפייסבוק של החדשות

ההיערכות בצה"ל לקראת חידוש העימות בסוף אוקטובר נובעת מדובר בשורה של אירועים שעשויים להשפיע על המצב המדיני, ומכאן גם על הפלסטינים. אירועים כמו: ההתדרדרות במצב התחלואה בקורונה ברצועת עזה, התלות של חמאס בציוד רפואי שנכנס מישראל (ערכות בדיקה תרופות ומנשמים), הכסף הקטארי שצפוי להיגמר בסוף אוקטובר והלחץ של הרחוב שדוחף את חמאס לחזור לבלוני התבערה והרקטות. לצד כל זאת, הבחירות בארה"ב צפויות להיערך בתחילת בנובמבר.

היערכות בפיקוד דרום לסבב הסלמה נוסף (צילום: N12)
היערכות בפיקוד דרום לסבב הסלמה נוסף|צילום: N12

בנוסף לכך, קיים תסכול הולך וגדל מהמהלך נרמול היחסים של ישראל מול מדינות המפרץ - תסכול שדוחף (בסיוע אירן) את חמאס ובעיקר את הג'יהאד האסלמי לנסות ולהגיב ולפוצץ את התהליך החשוב.

בעקבות זאת, צה"ל נערך להסלמה ולהתדרדרות מהירה של המצב ברצועה. "רצועת עזה יכולה להשתנות בין רגע, לכן אנחנו תמיד כאן - דרוכים ומוכנים", אמר ל-N12 סא"ל איתי זעפרני, מג"ד 74. "אנחנו פה כדי להגן על תושבי עוטף עזה ומדינת ישראל ולתת להם תחושת ביטחון. אין זכות גדולה יותר מלהיות האנשים ששומרים על גבולות ישראל בזמן שהאנשים במדינה בביתם לחגים".

היערכות בפיקוד דרום לסבב הסלמה נוסף (צילום: N12)
היערכות בפיקוד דרום לסבב הסלמה נוסף|צילום: N12

"צה"ל לא יהסס לפעול בעוצמה"

לפני כשבועיים הגיע לסיומו סבב לחימה נוסף באוגדת עזה. הסבב התחיל לאחר חזרה של הפרחת בלוני התבערה לעבר שטח ישראל ושריפות בשטחי העוטף. בתגובה לשיגורי הרקטות, הפרות הסדר על הגדר והפרחות בלוני הנפץ והתבערה משטח רצועת עזה לשטח ישראל, תקף צה"ל כ-100 יעדי טרור של ארגון הטרור חמאס במשך 19 לילות.

במסגרת התקיפות, הותקפו מתחמים צבאיים במערכים מרכזיים, תשתיות תת קרקע ועמדות צבאיות של ארגון הטרור חמאס. בין המטרות האלו, 24 עמדות צבאיות של ארגון הטרור חמאס, שלוחמי השריון מגדוד 74 השמידו במשך החודש.

על הפעילות באותו החודש סיפר ל-N12 מג"ד 74, סא"ל איתי זעפרני, כי "הלוחמים היו בכוננות ודריכות גבוהה כל לילה על מנת לתקוף את האויב בהינתן פקודה. לשמחתי, לא חששו להפעיל את הגדוד מתוך ההבנה כי הטנק הוא האמל"ח המדויק, הקטלני והאפקטיבי ביבשה".

היערכות בפיקוד דרום לסבב הסלמה נוסף (צילום: N12)
היערכות בפיקוד דרום לסבב הסלמה נוסף|צילום: N12

הכמות הגבוהה של המטרות שנתקפו על ידי השריון הופכת את גדוד 74 לגדוד הטנקים המבצעי ביותר בשנה החולפת. "התקיפות שבוצעו מידי יום ממחישות שצה"ל לא יהסס לפעול בעוצמה מול כל מי שישגר רקטות, יפריח בלוני תבערה ונפץ ויפר את ריבונות ישראל", הוסיף המג"ד.

מ"פ הטנקים של החטיבה הדרומית, רס"ן אריאל ארליך, ציין כי "התקיפות היו משמעותיות עבורי ועבור הלוחמים שלי. הייעוד שלשמו הגענו התממש, וירינו כמעט כל ערב. לא ישנים כמעט כל החודש כי כל ערב מוכנים לתקוף מטרות של האויב ועושים את זה מתוך תחושת משמעות אמיתית וממשית להגנה על מדינת ישראל. אין ספק שזה יהיה קו שזכור לנו במיוחד והדגיש לנו את המשמעות שלנו כלוחמים".

על ההתמודדות עם הקורונה סיפר המ"פ כי בעזרת נהלים ברורים ונוקשים ומשמעת רבה של החיילים, מצליחים לעבור גם את התקופה הזאת בריאים ולשמור על כוננות מבצעית.